A tiltás 2021-től lép életbe, így Szlovákia két év múlva csaknem teljes egészében megszabadulhat az egyszer használatos műanyag eszközöktől- írja az Index.hu.
A törvény hatályba lépésének napjától az országban már nem lesz forgalmazható semmilyen egyszer használatos műanyag, beleértve ebbe a szívószálakat, a műanyag tányérokat és evőeszközöket, az italkeverőket, poharakat és az ételhordókat is, valamint azokat az oxodegradálódó műanyagokat, amelyek mikroműanyagokra bomlanak, ezzel is szennyezve a környezetet.
Tudtad?
Az Európai Parlament még tavaly ősszel hagyta jóvá azt a javaslatot, mely szerint szigorúbban kéne szabályozni az egyszer használatos műanyagok előállításának és használatának mennyiségét. A javaslatot márciusban megszavazták, májusban pedig hivatalossá tették, így az EU tagországaiban 2021-től számos műanyagterméket betiltanak,a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékukban, 2030-ra pedig már 30 százalékukban újrahasznosított anyagból kell készülniük.
Az új szabályok szerint tilos lesz elégetni az újrahasznosításra összegyűjtött szemetet, illetve illetékeket rónak ki a gyártókra is. A könnyebben újrahasznosítható termékek és csomagolások gyártóját alacsonyabb költségek terhelik majd mint azokat, akiknek az előállított termékét nehezebb újra feldolgozni, ezzel ösztönözve minden gyártót arra, hogy válasszák a környezettudatosabb előállítási módszereket.