A szívedet is megterheli a kiégés – így védekezz ellene

Friss kutatás talált kapcsolatot a kiégés és a rendszertelen szívritmus között.

A kiégés a modern, folyamatosan siető és kapkodó életvitel egyik kellemetlen következménye lehet, ha nem figyelünk oda, hogy mennyire hajtjuk szét magunkat. A tünetei lehetnek a folyamatos ingerlékenység, a gyakori fáradtság, a kimerültség és levertség. A munkahelyen és a magánéletben is rányomhatja a bélyegét az életedre.

Az European Journal of Preventive Cardiology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány most összeköti az extrém kiégést a szív- és érrendszeri problémákkal, egészen pontosan a pitvarfibrillációval, ami a szabálytalan szívritmus egyik fajtája, és potenciálisan halálos is lehet.

A WHO úgy fogalmazza meg a kiégést, mint krónikus munkahelyi stresszt, amit az alany nem tud megfelelően kezelni. Egy amerikai kutatás kimutatta, hogy a teljes munkaidőben dolgozók legalább kétharmada érezte már, hogy kiégett, és elégedetlen a munkahelyével, feszült, és nem élvezi, amit csinál.

Ezt olvastad már?

Kiderülhetett, miért okoz korai őszülést a stressz

A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói most megerősítették, amit már korábban is sejtettünk: a stressz, főleg az elfojtott változata, a szorongás és a depresszió mind megemelik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Eddig azonban nem ismertük az összefüggést a pitvarfibrilláció és a kiégés között.

A kutatáshoz több mint 11 ezer embert figyeltek meg a szakértők 25 éven keresztül, és a kiégés olyan jeleit keresték, mint a folyamatos harag, ingerlékenység, antidepresszánsok szedése, vagy a rossz szociális légkör. A kutatásból kiderült, hogy azok, akiknél magas volt a kiégés rizikófaktora, vagy akiknél már diagnosztizálták is a mentális problémát, nagyobb eséllyel szenvedtek később pitvarfibrillációtól. Ugyanez volt a helyzet azokkal is, akik antidepresszánsokat szedtek, de valószínűleg ilyenkor más faktorok is szerepet játszanak a probléma kialakulásában.

A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar. A pitvarfibrillációban a szív szabályos ütemét biztosító szinuszcsomó működése kiesik, és egy a pitvarokból eredő kaotikus, szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívösszehúzódások vezérlését. A kamrák szabálytalan ritmusban és legtöbbször túl gyorsan húzódnak össze – írja a Magyar Nemzeti Szívalapítvány. A pitvarfibrilláció akár potenciálisan halálos is lehet. A népesség 1-2 százalékát, Magyarországon 200.000 embert érinti. A pitvarfibrilláció előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik. 80 év feletti korban a gyakoriság körülbelül 8 százalék. Férfiak között gyakrabban fordul elő.

Az összefüggés valószínűleg abban keresendő, hogy a folyamatos stressz aktiválja a test élettani stresszválaszát, ami pedig gyulladást okozhat a testben, többek között a szívszövetben is, ami károsodhat, és így alakul ki a pitvarfibrilláció.

A megfelelő stresszkezelés tehát nagyon fontos, a kutatás szerzői is kiemelik, hogy a kiégés ellen a környezet megváltoztatásával, fizikai mozgással és a figyelem elterelésével érdemes védekezni.

Ezeket olvastad már?

viaCímlapkép: iStock

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...