A kiégés a modern, folyamatosan siető és kapkodó életvitel egyik kellemetlen következménye lehet, ha nem figyelünk oda, hogy mennyire hajtjuk szét magunkat. A tünetei lehetnek a folyamatos ingerlékenység, a gyakori fáradtság, a kimerültség és levertség. A munkahelyen és a magánéletben is rányomhatja a bélyegét az életedre.
Az European Journal of Preventive Cardiology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány most összeköti az extrém kiégést a szív- és érrendszeri problémákkal, egészen pontosan a pitvarfibrillációval, ami a szabálytalan szívritmus egyik fajtája, és potenciálisan halálos is lehet.
A WHO úgy fogalmazza meg a kiégést, mint krónikus munkahelyi stresszt, amit az alany nem tud megfelelően kezelni. Egy amerikai kutatás kimutatta, hogy a teljes munkaidőben dolgozók legalább kétharmada érezte már, hogy kiégett, és elégedetlen a munkahelyével, feszült, és nem élvezi, amit csinál.
Ezt olvastad már?
Kiderülhetett, miért okoz korai őszülést a stressz
A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói most megerősítették, amit már korábban is sejtettünk: a stressz, főleg az elfojtott változata, a szorongás és a depresszió mind megemelik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Eddig azonban nem ismertük az összefüggést a pitvarfibrilláció és a kiégés között.
A kutatáshoz több mint 11 ezer embert figyeltek meg a szakértők 25 éven keresztül, és a kiégés olyan jeleit keresték, mint a folyamatos harag, ingerlékenység, antidepresszánsok szedése, vagy a rossz szociális légkör. A kutatásból kiderült, hogy azok, akiknél magas volt a kiégés rizikófaktora, vagy akiknél már diagnosztizálták is a mentális problémát, nagyobb eséllyel szenvedtek később pitvarfibrillációtól. Ugyanez volt a helyzet azokkal is, akik antidepresszánsokat szedtek, de valószínűleg ilyenkor más faktorok is szerepet játszanak a probléma kialakulásában.
A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar. A pitvarfibrillációban a szív szabályos ütemét biztosító szinuszcsomó működése kiesik, és egy a pitvarokból eredő kaotikus, szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívösszehúzódások vezérlését. A kamrák szabálytalan ritmusban és legtöbbször túl gyorsan húzódnak össze – írja a Magyar Nemzeti Szívalapítvány. A pitvarfibrilláció akár potenciálisan halálos is lehet. A népesség 1-2 százalékát, Magyarországon 200.000 embert érinti. A pitvarfibrilláció előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik. 80 év feletti korban a gyakoriság körülbelül 8 százalék. Férfiak között gyakrabban fordul elő.
Az összefüggés valószínűleg abban keresendő, hogy a folyamatos stressz aktiválja a test élettani stresszválaszát, ami pedig gyulladást okozhat a testben, többek között a szívszövetben is, ami károsodhat, és így alakul ki a pitvarfibrilláció.
A megfelelő stresszkezelés tehát nagyon fontos, a kutatás szerzői is kiemelik, hogy a kiégés ellen a környezet megváltoztatásával, fizikai mozgással és a figyelem elterelésével érdemes védekezni.
Ezeket olvastad már?
5+1 tipp, hogy gond nélkül leküzdd a stresszt
Nincs szükség wellness-hétvégére egy vagyonért – ezek a trükkök segíthetnek a stresszmentesítésben.
Stuth-Nagy Niki5 hasznos tanács a pszichológustól, hogy extra stressz nélkül induljon...
Hamarosan kezdődnek újra a rutinos hétköznapok - de mennyire érdemes ezen előre stresszelni? Olvasd el a szakember tanácsait!
Peer Krisztina pszichológusEdd stresszmentesre magad!
Ezek sem csodaszerek, de segíthetnek átvészelni egy-egy húzósabb stresszes időszakot!
Országh KittiEgész nap hajtasz, a stressz-szinted az egekben? 5 szuper mozgásforma,...
A mozgásnak számtalan előnye van, többek között alkalmas a felhalmozódott napi feszültség kioltására is. Edzőnk az alábbi 5 mozgásformát javasolja, ha stresszes az életed.
Suri Andi edzőviaCímlapkép: iStock