A szívednek sem jó, ha túl sokat, vagy túl keveset alszol

Sokszor hallunk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hatásairól: a pihenés kell az agynak, a mentális egészségnek, az izmoknak, gyakorlatilag minden egyes szervnek a szervezetünkben. Ez alól a szív sem kivétel: egy friss kutatás szerint a 6-7 óránál kevesebb vagy több alvás komolyan megterhelheti az egyik legfontosabb szervünket.

Az alvás is olyan dolog, amiből sem a túl kevés, sem a túl sok nem jó – az ideális mennyiséget kell megtalálnia mindenkinek ahhoz, hogy kognitív és fizikai szinten is a maximumot tudja kihozni magából. A Henry Ford kórház orvosainak új kutatása szerint a szív egészsége szempontjából sem mindegy, mennyit alszunk: a 6-7 óra az ideális, ennél több vagy kevesebb már rossz irányba tolja el a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

A kutatók az úgynevezett CRP gyulladásmarker mennyiségét vizsgálták a szervezetben, amit gyakran a szívproblémákhoz is kötnek. Azt találták, hogy a 6 óránál kevesebbet és 7 óránál többet alvók szervezetében ez drasztikusan megnövekszik. Az orvosok ezt megfigyelési adatokkal is alátámasztották, és arra következtettek, hogy a nem 6-7 órát alvóknak nagyobb az esélyük elhunyni szívbetegségek következtében.

A szívednek sem jó, ha túl sokat, vagy túl keveset alszol

Az alvás nagyon fontos a test számára, mert közben a szervezet olyan káros fehérjéktől szabadul meg, amik a testben maradva gyulladást okozhatnak, hozzájárulva a magas vérnyomás kialakulásához vagy az artériák vastagodásához. Mégis, a diéta és a dohányzás mellőzése mellett a szakemberek kevés figyelmet fordítanak az alvás szerepére a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében.

A kutatás elég jelentős, összesen 14079 ember adatait elemzi, akiket nagyjából nyolc éven keresztül követtek végig, és figyelték meg, hogy meghaltak-e szívrohamban, szívelégtelenségben vagy sztrókban. Az átlagéletkoruk 46 év volt, és tízből kevesebb, mint egynek volt örökletes szívproblémája, vagy korábbi szívprobléma a családban.

Az orvosok megvizsgálták a CRP-szintjüket, illetve azt is, hogy mekkora a kockázatuk az ateroszklerotikus kardiovaszkuláris betegségre (ASCVD). Ez egy olyan pontszám, amit gyakran szoktak a szívrohamban való elhalálozás esélyszámaként kezelni. A legalacsonyabb ASCVD-t azok produkálták, akik 6-7 órát aludtak, de mindkét irányba rosszabb eredményt hozott a kilengés – igaz, a 6 óránál kevesebb alvásnál rosszabbak voltak az értékek, mint a 7 óránál több esetében.

A szakértők szerint nagyon fontos, hogy a szívbetegségek esetében is faktorként kezeljük a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvást is.


Még több cikk az alvásról:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...