Biztosan találkoztál már azzal a kifejezéssel: "Taste the rainbow", vagyis, leegyszerűsítve "Kóstold meg a szivárványt!" Így hangzik az a szabály, amit a legtöbb, egészséggel foglalkozó blogon vagy Instagram-oldalon megemlítettek már. Az egész lényege az, hogy minél színesebb a tányérod, annál egészségesebben étkezel, ami persze ebben a formában nem 100%-ban igaz, hiszen a gumicukrok is szép színesek, mégsem tekintjük őket egészségesnek.
De tény, hogy a változatos alapanyaghasználat és a színes zöldségek/gyümölcsök mindennapi szerepeltetése a menüben nagy mértékben hozzájárul egészségünk megőrzéséhez.
A zöldségek és gyümölcsök színei ugyanis sok mindenről árulkodnak, többek között arról is, hogy milyen hasznos vegyületek találhatók bennük, hiszen élénk színüket gyakran a bennük található antioxidánsok adják.
Nem kell felpakolni az egész szivárványt
Természetesen nem kell mindig minden tányéron a teljes szivárványt megjeleníteni, elég, ha minden nap nagyjából három különböző zöldséget és gyümölcsöt fogyasztasz. Az a legjobb, ha egy héten nagyjából húszig jutsz el - igen, húsz különböző zöldség és gyümölcs lenne a legegészségesebb abból a szempontból, hogy így biztosan minden belőlük kinyerhető hasznos tápanyaghoz hozzájuss.
Éljen a piros
A piros zöldségekben és gyümölcsökben egy likopin nevű karotinoid antioxidáns található, amely segít megelőzni a szívbetegségeket és néhány daganatos betegséget is. Érdemes betárazni a bogyós gyümölcsökből, hiszen ezek az antioxidánsokban leggazdagabb gyümölcseink.
Egyél sárgát!
A sárga és narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök szintén karotinoidokat tartalmaznak, ezek olyan vegyületek, amelyek a szemed és a bőröd egészségének megőrzésében is szerepet játszanak. Legismertebb karotinoid-forrásunk a sárgarépa, de sárgabarackból és sárgadinnyéből is bőven hozzájuthatsz.
Egy különlegesebb szín
A lila gyümölcsök és zöldségek színét az antociánok adják, amelyek szintén antioxidánsok, megvédik a sejtjeinket a károsodástól, és szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. Nagy mennyiségben találhatóak meg a kékszőlőben vagy a vöröskáposztában.
Még több egészség: