A szilvás gombóchoz sokunknak fűződik egy-két kedves emléke, ezért mondhatni körülveszi némi misztikum, szertartásosság és készülődés. Ha nem olyan a tészta, vagy a gyümölcs a közepén máshogy sikerül, akkor mit is ér igazából a szilvás gombóc? Ahhoz, hogy ezeket a kudarcokat elkerülhessük, szükségünk lesz egy bombabiztos receptre. Talán a most következő megállja a helyét.
A tészta kulcsa az egyszerűség
Azt talán senkinek nem kell elmagyarázni, hogy az édes gombócok tésztája főtt krumpliból és lisztből áll: ez az egyszerű massza sok magyaros édesség alapját adja (nudli, derelye, stb.).
Azonban az egyszerűség nemcsak az alapanyagokra, hanem az elkészítésre is vonatkozik.
A tésztának ugyanis csak épp annyi gyúrásra van szüksége, hogy összeálljon, mert ha túldolgozzuk, akkor megerősödik benne a glutén, és a kifőtt gombóc rágós, kemény lesz.
Szilvaválasztás és előkészítés
A gombócot a legjobb, ha szép, érett gyümölcsből készítjük, mert ez fog a legjobban megfőni a tészta ölelésében. Ha túl kemény, akkor nem lesz ideje megfőzni, de ha túlérett, az sem jó, mert akkor teljesen pépes lesz.
Az érett gyümölcs kiválasztásával az íz miatt sem kell aggódnunk: ekkor lesz a legjobban kiegyensúlyozva az édes-savanyú kavalkád, ami miatt a szilvát szeretjük. Persze még a legfinomabb szilvákra is kell egy teáskanál fahéjas cukor, amitől fűszeresebb és sziruposabb lesz a töltelék.
Tökéletes gombócfőzés
A gombócfőzés azért nagyon hálás feladat, mert a kedves gömböcök maguktól jelzik, amikor elkészültek. Persze nem fognak szólni és kiabálni, hogy ki akarnak szállni a fürdőből. Ehelyett inkább feljönnek a vízfelszínre: ekkor tudhatjuk, hogy ki kell őket halászni.
Megspékelt bunda
Persze nincs semmi baj az egyszerű, pirított morzsával, de annyi minden van, amivel kicsit feldobhatjuk a bundát: fahéjjal, citromhéjjal vagy éppenséggel darált dióval. Ez utóbbi kiválóan illik a szilvához, és még ősziesebbé teszi a gombócot.
Készítsünk szilvás gombócot!
Hozzávalók:
1 kg burgonya, só ízlés szerint, 30 dkg finomliszt, 2 ek olívaolaj, 4 ek cukor (fahéjas), 30 dkg vaj, 30 dkg zsemlemorzsa, 15 dkg dió (darált)
Egy kiló meghámozatlan burgonyát, sós vízben felrakunk főni. Mikor már eléggé megpuhult, lehúzzuk a héját, és még melegen krumplinyomóval összetörjük. Egy kis sót, az olívaolajat és a lisztet lépésenként hozzáadva, megfelelő állagú tésztává gyúrjuk össze.
A sodrófát és a deszkát jól belisztezve kb. másfél centi vastagra nyújtjuk a tésztát. Egyforma méretű részeket porciózunk, majd mindegyik közepébe egy fél szilvát teszünk. A szilvákat egy kiskanál fahéjas kristálycukorral ízesítjük.
Egyenletes méretű gombócokat gyúrunk belőle, amiket forrásban lévő sós vízben addig főzünk, míg fel nem jönnek a víz tetejére.
Amíg a gombócok főnek, egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és megpirítjuk rajta a zsemlemorzsát. Miután aranybarna lesz, hozzáadjuk a darált diót, és kevés ideig keverjük. Vigyázzunk, hogy dió a hő hatására ne váljon keserűvé.
A kész gombócokat a vízből kivéve, egyenesen a diós morzsába forgatjuk. Fahéjas porcukorral tálaljuk.
A szilvás gombóc receptjét itt találod. Készítsd el otthon, és küldd el azoknak, akiknek szintén szükségük van egy életmentő hideg levesre a melegben!
Fotók, videó és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket is készítsd el: