A szilva az őszi szezon egyik legjellegzetesebb gyümölcse, és finom ízén túl kedvező éllettani hatásokat is köszönhetünk neki. Finoman szólva is híres arról, hogy megmozgatja a bélrendszert, és beindítja, amit be kell mind nyers, mind ital, mind aszalt vagy lekvár formájában.
Tudtad, hogy míg kevés a szilvában a kalória, tápanyagtartalma magas?
Van benne C-, B-, K-vitamin, kálium, réz, mangán, foszfor és magnézium is! Az aszalt szilva tápanyag-összetétele ettől kicsit eltér, ugyanis több kalóriát, szénhidrátot és rostot tartalmaz, mint nyers társa, sőt, B-vitaminokban is gazdagabb.
A naponta fogyasztott friss vagy aszalt szilva hozzájárulhat a vérnyomás- és a koleszterinértékek normalizálásához is, sőt, polifenolokban, antioxidánsokban is gazdagok.
A szilva az emésztés gyorsítója
A szilva, az aszalt szilva és a szilvalé is jól ismert székrekedés ellen. De miért?
Főként a bennük található rostoknak köszönhetően hatnak, melyek segítenek megnövelni a széklet térfogatát, serkentik a bélmozgásokat, így a salakanyag gyorsabban, könnyebben távozhat a szervezetünkből.
Aszalt formájában és a szilvalében emellett cukoralkohol is található: ez a szorbitol, ami szintén természetes hashajtó. Fontos azonban, hogy a túl sok aszalt szilva egyszerre hasmenést és hasi görcsöket is okozhat!
Hogyan használjuk?
Ha először próbálod ki az aszaltszilva-levet, légy fokozatos: reggel 2 decis mennyiséggel indítsd a napot, majd ha a szervezeted jól reagál rá, akkor este is ugyanennyit igyál. Amennyiben inkább a gyümölcsből ennél, akkor úgy számolj, hogy 2 dl szilvalé = 5 aszalt szilva.
Vannak, akik arra esküsznek, hogy egy éjszakára 3-4 aszalt szilvát 1-2 deci vízbe áztatnak, és reggel éhgyomorra elfogyasztják.
Még több az emésztésről: