A szilikon sütőlapok mondhatni forradalmasították a konyháinkat, hiszen elképesztően sokoldalúak, rugalmasak, a használatuk pedig kényelmes – mindezek által könnyebbé és élvezetesebbé tették a sütést. Ez a rugalmasság viszont kétélű kard lehet a tárolás szempontjából. Lehet, hogy miután elmosogattuk és hagytuk megszáradni a szilikon sütőlapokat, késztetést érzünk arra, hogy egyszerűen félbehajtsuk és bedobjuk az egyik fiókba vagy betömjük a kamra egyik polcára. Ez viszont a lehető legrosszabb dolog, amit tehetünk – azt is eláruljuk, miért.
Az anyag deformálódik
Ha gyakran összehajtjuk – vagy még rosszabb: összegyűrjük –, azzal az anyag egy idő után eldeformálódhat. Persze, a szilikon rugalmas, de azért nem elpusztíthatatlan. Ha erre nem figyelünk, akkor a kisebb-nagyobb gyűrődések, hajtások maradandó nyomokat hagyhatnak az anyagon. És hogy ez miért baj? Nos, ezek a deformációk hatással vannak arra, hogy mennyire egyenletesen fekszik a lap a sütőlemezen, tehát azt is befolyásolják, hogy mennyire lesz egyenletes a sütés, vagyis hogy szép lesz-e a végeredmény.
A tapadásmentes felület károsodik
A szilikon sütőlapokat sokan a tapadásmentes tulajdonságaik miatt kedvelik, hiszen ez megkönnyíti a sütést és a tisztítást. Azonban a hajtogatás vagy az összegyűrés károsíthatja ezt a tulajdonságot.
A gyűrődések mikrosérüléseket hozhatnak létre a felszínen vagy gyengíthetik a tapadásmentes bevonatot, ami miatt az étel ragadhat, ráadásul a lapot is nehezebb lesz tisztítani.
Egy túl sokszor hajtogatott sütőlapon végül annyi ilyen hibás rész keletkezhet, hogy már az is valódi küzdelem lehet, hogy elengedje az ételt – ezzel pedig elveszíti a lényegét.
Hamarabb kidobásra kerül a termék
Minden alkalommal, amikor meghajtjuk vagy meggyűrjük a szilikon sütőlapot, stressznek tesszük ki az anyagot, ami idő előtti kopáshoz és ezzel együtt szakadásokhoz vezethet. A külső behatások repedéseket, hasadásokat okozhatnak a lapon, jelentősen lerövidítve annak élettartamát. Mivel a jó minőségű szilikon sütőlapok nem éppen olcsóak, fontos, hogy megfelelően tároljuk és gondozzuk azokat.
Akkor hogyan tároljuk?
A legjobb módszer, amit követhetünk, egészen egyszerű: tároljuk kilapítva! Ha nagyon szűkös a helyünk, akkor gyengéden feltekerhetjük őket, és rögzíthetjük egy gumiszalaggal vagy kartoncsőbe is helyezhetjük. Ha erre odafigyelünk, akkor hosszú éveken át lehet a társunk a konyhában.
Még több tipp: