A „szezonális lemaradás” jelensége, avagy miért ne aggódj, ha kihagytál egy gyümölcsöt idén nyáron

Elmúlt az eperszezon anélkül, hogy befőztél volna? Csak úgy elsuhantak melletted a sárgabarack hetei? Éppen nyaraltál, amikor a legfinomabb szilvákat lehetett kapni? Ez a cikk akkor egészen biztosan neked szól!

Tele van a nyár szezonális alapanyagokkal… talán túlságosan is tele. Minden évben azt érzem, hogy a bőség zavarában elveszek, elkavarodom, valamit kihagyok, valamit túlzásba viszek, szimultán mellőzök és magasztalok. Abban a reményben, hogy ez nem csak az egyéni szociális problémám, az alábbi cikk keretein belül megpróbálok választ és megoldást találni a szezonális lemaradás jelenségére, mindeközben abban bízva, hogy másnak is segítséget nyújt majd ez a kis írás, itt a nyári bőségszaru krőzusi árnyékában.

A „szezonális lemaradás” jelensége, avagy miért ne aggódj, ha kihagytál egy gyümölcsöt idén nyáron

Okolható-e a tudatosság?

Szezonalitás: a természet rendjének lenyomata fogyasztási rendszerünkön, amit egy jó darabig követtünk, és útjáról csak nemrég tévelyedtünk el. Igazából elég csak a múlt századig visszamennünk, ahol bizony még senki csak meg sem kérdőjelezte a szisztémát, amelyben minden évszak a saját hozományát kínálta fel, mi pedig megelégedtünk vele.

Aztán persze kinyílt a világ, nekünk pedig a csipánk, és keresztül-kasul behálóztuk a Földet, egzotikus gyümölcsöket szállítmányozva, góliátfóliáink alatt pedig akkor is édenkertet növesztettünk, amikor a zord időjárás kívülről verte a sátrakat.

Persze egész emberi történelmünk újra és újra a saját farkába harap – így nyilván a szezonalitásra való odafigyelés is megint visszatért az életünkbe, persze már abszolút nem olyan léptékben, mint korábban. Mégis, egyre többen próbáljuk ismét tartani magunkat ahhoz a rendszerhez, ami nagyanyáinknak természetes volt: mondjuk, ami nekik csípőből ment, azért nekünk újra keményen meg kell dolgoznunk – szezonális naptárakat böngészünk, piacon kérdezősködünk, kínos pedantériánk szerves résszé szövi magát mindennapjaink hálóján. Néhányan teljesen belebolondultunk a szezonalitásba, és ezen a ponton teszem jól valószínűleg, ha visszaváltok E/1-be, hiszen más helyett beszélni nem akarok – tehát akkor még egyszer, hangosabban: teljesen belebolondultam a szezonalitásba.

Szezonszorongás

Ez leginkább abban nyilvánul meg, hogy koratavasztól-későőszig árgus szemekkel figyelem a piaci standokat, miközben azon kattogok, hogy mi mindent lehetne kihozni az éppen aktuális zöldségből-gyümölcsből. Ehhez társul természetesen egy enyhe, tarkótájékon összpontosuló szorongásszerűség, ami tőzsdetáblák megállíthatatlan darálásával sorolja a recepteket, amiket még nem készítettem el, és ha nem sietek, bizony már nem is fogok.

Mert ki tudja, hol (vagy mennyi) lesz a jövő héten a spárga, az eper, a cseresznye, az egres, a málna, ribizli, szeder, mézdinnye, patisszon, tök, leveles cékla, friss bazsalikom? Aki lemarad, az pedig tényleg kimarad, és egy egész évet várhat arra, hogy a szezonális kapu újra kinyíljon egy rövid időre. Addig is maradnak a tavalyi, két évvel ezelőtti ízemlékek, no meg persze az önmarcangolás.

Aki lemarad, az pedig tényleg kimarad

Ezen a ponton – főleg azután, hogy mindezt virtuális papírra vetettem – persze én is ráébredek, hogy nem egy olyan súlyos probléma ez. Ettől függetlenül igenis engedélyezett a lemaradásérzés, még akkor is, ha nem nagy szerelmekről, elszalasztott lehetőségekről, hanem szimplán zöldségekről beszélünk. Vagy inkább zöldségeket?

Bűnbakok és megoldások

Remélhetőleg nem, és mielőtt elkövetném ezt a hibát, inkább gyorsan meg is osztok valami hasznosítható információt. A szezonális lemaradás mögötti szorongás egy része egészen biztosan felróható a közösségi médiának: aki bármennyi időt is eltöltött az Instagram vagy a TikTok-receptes oldalán, az tudhatja, hogy a napról napra változó, visszatérő és átalakuló trendek uralnak mindent.

Ezek a trendek pedig hajlamosak a szezonalitásra építeni: amelyik alapanyag épp kapható, az hirtelen menő, felkapott, kívánt lesz, azok pedig, akik nem készítik el az adott trendreceptet lemaradottak, hátrahagyottak és maradiak.

Természetesen a zöldségFOMO-ra is ugyanaz a gyógyír, mint a szociális jellegűre: érdemes sokkal inkább arra fókuszálni, amit elkészítettünk a konyhánkban, a kihagyott lehetőségek helyett.

De a vigaszdíj nem csak ennyi lehet: a hátranézés helyett dolgozhatunk előre! Ha van olyan szezonális recept, amiről lemaradtunk, alakítsuk át fejben, nézzük meg, hátha működik egyéb alapanyagokkal is. Intsünk be lendületesen a kihagyás szomorúságának, engedjük, hogy a helyét átvegye a kreativitás okozta eufória.

És alapvetően az egész helyzetre csak egy (borzasztóan Coelho-szagú) válasz akad: minden szezon vége egy új kezdetét jelenti. Rossz, ugye?

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További elmélkedések a konyhából:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...