A csodás szezámmag: ezért használd jóval többször, így süss-főzz vele, és így tárold

Napi Tippünkből megismerheted az aprócska, de annál egészségesebb és sokoldalúbb szezámmagot!

Mi a közös a bagelben és a hummuszban? A szezámmag! Talán eddig nem gondoltál bele, de a szezámmag egy rendkívül sokoldalú alapanyag, amit a pékáruktól a krémekig sokféle módon használhatsz, hogy finomabbá tedd az ételeidet. Bónuszként más magokhoz hasonlóan még rendkívül egészséges is. Most összegyűjtöttünk mindent, amit a szezámmag fogyasztásáról tudnod érdemes, a megfelelő tárolástól a felhasználásig.

Ismerd meg az apró, de annál csodásabb szezámmagot!

Szezámmag 101

A szezámmag az Afrikában őshonos szezámnövény magja. A magok a növény virágaiban találhatók, amelyek nagyok, fehérek és harang alakúak. A magok kicsik, laposak és ovális alakúak, hegyes végűek. Fajtától függően lehetnek fehérek, barnák vagy feketék.

Íz: a nyers szezámmagnak enyhe, édes íze van, egy csipetnyi dióssággal. Állaga kissé ropogós. Ízét sütéssel vagy pirítással lehet intenzívebbé tenni.

Ha a szezámmagot megpirítjuk, diós íze felerősödik. A textúra is ropogósabb és ropogósabb a nyers társaikhoz képest. A fehér szezámmagok a pirítás során aranysárga színt kapnak.

Beltartalom: lehet, hogy a szezámmag aprócska, de tápértékét tekintve nagyot üt. Gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, azaz "jó" zsírokban, köztük Ómega-3 zsírsavakban. A magok emellett fehérjét, rostot, vasat, magnéziumot és antioxidánsokat is tartalmaznak.

Milyen formában használd fel a szezámmagot?

Többféle formában is kapható a szezámmag, és te is többféleképpen feldolgozhatod otthon.

Egész szezámmag

A recepttől függően fogyasztható önmagában vagy porrá őrölve.

Tahini

Amikor a szezámmagot őrlik, és krémes pasztává pürésítik, akkor krémes tahinit kapunk, ami a mediterrán és közel-keleti konyha jellegzetes összetevője. A tahinit boltban is megveheted, de figyelj, hogy felhasználás előtt összekeverd, mivel az olajok idővel természetesen szétválnak. Ha azonban jobban szereted tudni, mi van az ételeidben, akár otthon is elkészítheted a tahinit. Ehhez a nyers (vagy pirított és lehűtött) szezámmagot egy konyhai robotgépben kell öt-tíz percig turmixolni.

Szezámolaj

A szezámmagból préselés útján nyerik ki az olajat. Ha a magok nyersek, a végtermék világossárga színű és enyhe ízű lesz. A füstpontja 210 Celsius-fok, ami azt jelenti, hogy magas hőfokon sem ég el, így biztonságosan használható sütéshez vagy rántáshoz is. Ha a magokat megpirítják, a keletkező olaj sötétbarna színű és intenzívebb dióízű lesz. A pirított szezámolaj füstpontja alacsonyabb, ezért főzéshez nem ajánlott. Ehelyett nyersen fogyaszd, például öntetekben, de kész ételeket is díszíthetsz vele.

Hogyan pirítsd meg a szezámmagot?

A szezámmagot kétféleképpen lehet otthon megpirítani.

A tűzhelyen

  • Helyezz egy serpenyőt olaj nélkül a tűzhelyre. Közepes lángon melegítsd fel.
  • Mehet bele a szezámmag.
  • Gyakorta kevergesd, addig, amíg aranybarnára nem sülnek a szemek, körülbelül 3-6 perc alatt. A szezámmag nagyon gyorsan megpirul, ezért mindenképpen ügyelj rá, nehogy megégjen!
  • Vedd le a magokat a tűzről, és tedd át egy tálba vagy tányérra. Hagyd kihűlni.

A sütőben

  • Melegítsd elő a sütőt 180 Celsius-fokra.
  • Egy sütőlapon egyenletes rétegben szórd szét a szezámmagot.
  • Tedd a magokat a sütőbe.
  • Kétpercenként megkevergetve 8-10 percig süsd, vagy amíg aranybarnára pirulnak.
  • Vedd ki a magokat a sütőből, és tedd át egy tálba vagy tányérra. Hagyd kihűlni.
A szezámmag nagyon gyorsan megpirul!

Hogyan tárold a szezámmagot

Nyersen: a nyers szezámmag légmentesen záródó edényben szobahőmérsékleten, sötét, hűvös helyen három-hat hónapig tárolható. Ha hosszabb ideig (azaz akár egy évig) tervezed tárolni, tartsd a hűtőben.

Pirítva: a pirított szezámmag nem áll el olyan sokáig, mint a nyers változat. Légmentesen záródó tárolóedényben, szobahőmérsékleten legfeljebb három hónapig, hűtőszekrényben pedig legfeljebb hat hónapig tartható el.

Mikor dobd ki: ha a szezámmagnak már avas szaga vagy íze van, ideje a komposztba dobni.

7 mód, hogyan építsd be a szezámmagot az étrendedbe

A szezámmag kis méretének és diós ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható.

Pékáru tetején

A szezámmagot gyakran használják pékáruk díszítésére. Ilyen például a hamburger zsemléje, a bagel, a pogácsa, a zsemle és a kenyér, de akár édes süteményekben is felhasználható.

Szórd sós ételekre

Vizuálisan a szezámmag úgy működik, mintha ropogós konfetti lenne, ami dimenziót és kontrasztot ad az ételnek.

Próbáld ki, hogy megszórod vele a sós recepteket, például a sült krumpli, a húslevesed vagy a saláták tetejét. Egyszerű sült zöldségek tetején is használhatod, és nem csak ázsiai ételekben.

Párosítsd fehérjékkel

Legközelebb, amikor fehérjét, például tonhalat, csirkemellet vagy tofut készítesz, próbáld meg bevonni szezámmaggal. Használhatod az alapanyagot önmagában, vagy keverheted zsemlemorzsával: mindkét módszerrel kellemesen ropogós lesz a fehérje.

Ragacsos kínai csirke

Amikor a kínai kifőzdékben járok, sokszor erre a szezámmagos húsra esik a választásom, hiszen nagyon finom az ízvilága. Ételallergiám miatt, gondoltam elkészítem otthon, így ebben az ...

Szezámmagos hamburgerbuci

Szenvedélyünk a hamburgersütés, és mivel nincs jó hamburger megfelelő buci nélkül, ezért mutatunk egy bevált receptet nektek. Nem fog csalódást okozni, nálunk mind elfogyott!

Sörkifli kétféle töltelékkel

Bármilyen vendégsereg nagyon örül egy tálca töltött sörkiflinek. A hagymás-fetásnak nincs párja, a vajas-sajtos pedig minden italhoz, ételhez nagyszerűen idomul. A túl sok italt jól ...

Keverd fűszerekbe

A tahini megkönnyíti a szezámmag felhasználását ételízesítőként. A hummusz nyilvánvaló választás, de adhatsz tahinit öntetekhez, szószokhoz vagy majonézhez is. Az egész szezámmagot és a pirított szezámolajat is belekeverheted a szószokba.

Csempészd bele a reggelidbe

Próbáld ki zabpehelyre, joghurtra, tükörtojásra vagy gabonapehelyre szórni, hogy diós ízzel bolondítsd meg az ételt.

Süsd bele házi müzlibe, granolába

A szezámmag nagyszerű kiegészítője a házi készítésű müzlinek, müzliszeleteknek és granolának. Egyszerűen kombináld más diófélékkel és magvakkal, majd készítsd el a receptet a szokásos módon. Egy másik lehetőség, hogy a tahinit a recept folyékony összetevőihez kevered hozzá.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További érdekes tippek, receptek várnak itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...