„Hangry”: a hungry, vagyis éhes, illetve az angry, vagyis mérges szavak összegyúrásából született a tökéletes leírása annak, mit érzünk, ha hirtelen ránk tör az éhség miatti agresszivitás. Biztosan te is átélted már, hogy egyik pillanatról a másikra irritált és mérges leszel, aminek egyetlen magyarázata csak annyi, hogy rád tört az éhség, és hirtelen nem tudsz vele mit kezdeni.
Ennek egyik fő mozgatórugója az, hogy alacsony a vércukrod. Ez persze még semmit nem mond – miért reagál erre úgy a szervezeted, hogy túljáratja az érzékszerveidet, és agresszívebbé tesz? Megmagyarázzuk, mi megy végbe ilyenkor a testedben.
A tested azon kattog, miért nem aktiválódik a jutalomközpontja
Evés közben az agy élvezetet és jutalmat feldolgozó része aktivizálódik, ami jórészt az elfogyasztott ételben található zsírok és cukrok miatt van. Ezek opioidoknak nevezett vegyületeket szabadítanak fel a szervezetben, amelyek az agy receptoraihoz kötődnek. Nem véletlen a név: ugyanolyan típusú jelzőmolekulákról beszélünk, mint amilyeneket a kábítószerfogyasztás esetében termel a szervezet. Ez indítja be a dopamin, vagyis a boldogsághormon felszabadulását, ami olyan dolgokat is szabályoz, mint az érzelmek, a viselkedés, az éberség és az impulzivitás. Ugyanez a hormon kezd termelődni, ha szerelmesek leszünk, szerencsejátékokban veszünk részt, vagy éppen szexelünk – és persze kábítószert és alkoholt fogyasztunk. Végső soron a függőség kialakulásában is szerepet játszik. Tehát, mivel nem eszel, a szervezeted elkezdi kívánni ezt a dopaminlöketet, ennek hiányában pedig rosszabbul szabályozza az érzelmeket és az impulzivitást is.
A gyomrod szól az agynak, hogy enni kéne
Ha a gyomor üres, ghrelin, vagyis éhséghormon szabadul fel a szervezetben. A ghrelin a bélben termelődik, és a feladata az, hogy jelezze az agynak, amikor a szervezetnek több energiára vagy tápanyagra van szüksége.
Amikor a ghrelin eléri az agyat, olyan területekre jut el, amelyek szabályozzák például az anyagcserét és az imént említett jutalomközpontot is. Gyakorlatilag azért vagy éhes, mert a ghrelin elkezdte stresszelni az agyadat.
Csökken a dopaminszinted
Mivel a dopamin egy neurotranszmitter, amely elősegíti a mentális funkciók és a koncentráció javítását, a dopaminszint azon csekély változása, amelyet az étkezés megvonásával tapasztalhatsz, befolyásolhatja a koncentrációs képességét és a munkára való összpontosítást. Ha éhes vagy, innen eredhet a koncentrációs zavar. Ezenkívül a dopamin az érzelmek kordában tartásáért is felelős, így az alacsony dopaminszint azt jelenti, hogy kevésbé tudod kontrollálni az irritációdat és az idegességedet. Elég, ha belegondolsz, hogy ugyanilyen dopaminszint-csökkenést élnek át azok is, akik éppen lejönnek a kábítószerről vagy az alkoholról, és próbálnak megszabadulni a függőségtől – náluk is jellemző az agresszió, a szorongás és az idegesség.
Ugyanaz a gén kontrollálja az éhséget és az agressziót
Egy másik ok, amiért éhes-mérges lehetsz, szintén az éhséghormonhoz kötődik. Miután a ghrelin megtermelődik a bélben, és eljut az agyba, az agy egy másik hormont, az Y neuropeptidet kezdi felszabadítani, amely szintén serkenti az étvágyat.
Ennek a természetes vegyületnek számos funkciója van, beleértve a táplálékfelvétel növelését, valamint a harag és az agresszió szabályozását, és úgy tűnik, a kettő összefügg.
A Biological Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok az emberek, akiknél magas a neuropeptid Y szintje a cerebrospinális folyadékban, magasabb agressziót és impulzivitást mutatnak.
Nő a stresszhormonok szintje
Ha a vércukorszinted drasztikusan leesik, azt az agyad életveszélyes helyzetnek fogja fel, ezért arra utasítja a testedet, hogy szabadítsák fel azokat a hormonokat, amelyek növelik a glükóz mennyiségét a véráramban. Ez a hatás arra készteti a szervezetet, hogy fokozza azoknak a hormonoknak a termelését, amelyek közvetlenül jelezhetik a tárolt glikogén glükózzá való átalakulásában – és bizony ilyenek a szervezet stresszhormonjai is. Ha tartósabban alacsony a vércukorszinted, a szervezet megoldja az emelkedést – csak a mentális képességeid kárára.
Még több izgalmas cikk: