Valljuk be, vadhúsból a legtöbben csak különleges napokon főzünk/sütünk valamit, így az olyan ételek, mint az igazi vadas aligha szerepelnek gyakori rendszerességgel a házi menünkben. A vadas mártás ettől függetlenül egy nagyon ízletes, egyszerűen elkészíthető étel, nem érdemes mellőzni akkor sem, ha csak disznó- vagy csirkehúsunk van otthon.
A következőkben három különböző, nagyon ízletes vadasreceptet mutatunk, elsőként egy ízletes, sertéshúsos változatot, ami nemcsak a mi, de oldalunk látogatóinak is egyik kedvence:
Vadas mártás sertéshússal
Hozzávalók 6 főre:
70 dkg sertéslapocka (szín hús - zsíros részek eltávolítva), 4 evőkanál sertészsír (friss, házi), 5 közepes db sárgarépa, 5 közepes db fehérrépa, 1 közepes db vöröshagyma, 7 db babérlevél, 1 kávéskanál bors, 1.5 teáskanál majoranna, 3 teáskanál ételízesítő, 1 kiskanál citromlé, só ízlés szerint, 1 teáskanál cukor, 4 teáskanál mustár (kissé púpozva), 330 g tejföl (1 nagy doboz 20%-os), 1 púpozott evőkanál finomliszt, 5 dl víz, 50 dkg tészta (ízlés szerint)
Elkészítés:
A zsírt egy nagy lábasba tesszük, erre ráreszeljük a megtisztított, megmosott répákat, hagymát. Érdemes nem turmixszal, hanem reszelővel lereszelni a répát, kicsit időigényesebb és fárasztó, de sokkal ízletesebb lesz a végeredmény.
Bekapcsoljuk alatta a gázt, és kevergetve összedinszteljük őket, körülbelül 20 percig.
Ezután rádobjuk a megtisztított, megmosott, felkockázott húst, és az összes felsorolt hozzávalót (a tejföl, liszt kivételével, a mustárnak is csak a felét), összekeverjük, felöntjük vízzel.
Megvárjuk, míg újra forrni kezd, ekkor takarékra vesszük a lángot, s lefedve 90-100 percig főzzük. Közben néha megkavarjuk, ha szükségét látjuk, kevés vizet önthetünk hozzá, s kóstoljuk meg, elég sós-e.
Ha eltelt az idő, a hús is tökéletesen puha, készíthetjük a tejfölös, mustáros habarásunkat.
Egy kisebb tálba szórjuk a lisztet, és apránként adagolva hozzá a tejfölt, csomómentesre keverjük vele, a felénél hozzáadjuk még a mustár másik felét, és csomómentesre keverjük a lisztet.
Ezt beleöntjük a lábasba, jól összekeverjük, pár percig kevergetve összeforraljuk - ettől sűrűsödik be -, majd lekapcsoljuk a gázt, lefedve pihentetjük kicsit.
Bármilyen tésztával, zsemlegombóccal fogyasztható.
A teljes receptet itt találod, mentsd el, vagy ajánld valakinek, aki örülne neki!
Ha már hús, legyen vad!
Aki megteheti, és mindenképpen az eredeti, vadhúsos vadasra szavaz, íme egy igazi, klasszikus recept zsemlegombóccal!
Hozzávalók négy főre:
1 kg vaddisznókaraj, 80 dkg sárgarépa, 1 nagy db fehérrépa, 1 nagy db vöröshagyma, 5 db borókabogyó, 3 db babérlevél, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 citromból nyert citromhéj (reszelt), 2 púpozott evőkanál cukor, 1 evőkanál mustár, 1 dl tejföl
A zsemlegombóchoz: 8 dkg füstölt szalonna, 2 db zsemle (nagy), 2 db tojás, 40 dkg finomliszt, só ízlés szerint
Elkészítés:
A húst hártyázzuk, szeleteljük. A zöldségeket felszeleteljük, a répákat karikára, a vöröshagymát apróra.
A húst egy evőkanál kiolvasztott zsíron megkapatjuk - épphogy fehéredésig sütjük.
Rátesszük a hagymát, ahogy az levet ereszt, összeszedi a kis pörcöket az edényről és a húsról. Rátesszük a répákat a húsra, nem sózzuk, nem borsozzuk, csak a babérlevelet és a borókabogyót tesszük bele.
Csak annyi vizet öntünk rá, ami ellepi, és egy órát főzzük lefedve, kis lángon.
Elzárjuk a gázt, megvárjuk, míg kihűl, és hűtőbe tesszük 1-2 napra (az állat korától függ. Ha nagyon vén jószágot szereztünk, akkor több napig is érlelhetjük).
Ha letelt a pácolási idő, kivesszük, hozzátesszük a mustárt, sót, borsot, visszatesszük főni, és addig rotyogtatjuk kis lángon, amíg a hús megkívánja (kb. 2 óra, de lehet több, esetleg kevesebb).
Kivesszük a megfőtt húsokat. Kis edényben karamellizáljuk a cukrot, majd ha már folyik, hozzáöntjük a zöldségekhez. Az edénybe kis vizet melegítünk, ezáltal nem kell a tisztításával bíbelődni, a meleg, karamelles vizet hozzáöntjük a zöldségekhez.
Ráreszeljük a citrom héját, és összeturmixoljuk az egészet. Egy deci tejfölbe belekeverünk egy merőkanál forró szószt (így nem csapódik ki, nem lesz pöttyös), összeforraljuk az egészet. Kóstolgatjuk, hogy kis cukor, citrom vagy mustár kell-e még bele, ez egyéni ízléstől függ. Visszatesszük a húsokat a szószba, és elzárjuk alatta a gázt.
A gombóc
A zsemlegombóchoz felkockázzuk a szalonnát és a zsemlét, egy fazékba vizet teszünk fel. A szalonnát kis lángon kiengedjük, ha már kisült a zsírja, rátesszük a zsemlekockákat, és kevergetve megpirítjuk.
A tojásból és a lisztből kis vízzel nokedli állagú tésztát készítünk, és belekeverjük a zsemlekockákat, sózzuk. Kanál segítségével a forró vízbe szaggatjuk a tésztát. Megvárjuk, míg megfőnek, majd szűrőkanállal kiemeljük, és a vadassal együtt tálaljuk.
Végül, de nem utolsó sorban (az érzékenyek görgessenek tovább): Vadas CSIRKÉVEL
Hozzávalók 4 főre:
60 g vaj, 1 nagy db vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 50 dkg csirkemell filé, 5 db sárgarépa, 2 db fehérrépa, 0.5 db zeller, 0.5 db karalábé, 2 teáskanál majoranna, 2 db babérlevél, 1 teáskanál őrölt fűszerkömény, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 evőkanál sűrített paradicsom, 1 teáskanál mustár, 1 szelet kenyér, 3 dl vörösbor, 3 dl víz, 2 dl tejföl
A zsemlegombóchoz:
150 g finomliszt, 1 csokor petrezselyem, 2 db tojás, 1 dl tej, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 db vöröshagyma, 1.5 db zsemle, 1.5 db zsemle
Elkészítés:
Az aprított vöröshagymát és a fokhagymagerezdeket a vajon üvegesre pároljuk. Jöhet a csirkemell (hagyjuk egyben a félmelleket), amit mindkét oldalon picit lepirítunk.
Ezen a ponton jöhetnek a zöldségek: a kétféle répa, a zeller és a karalábé - ezeket nem kell nagyon apróra vágni, hiszen a végén úgyis leturmixoljuk az egészet.
A következő lépés a fűszerezés: majoranna, babérlevél , fűszerkömény, só és bors mindenképp kell bele, de ha ránk hallgattok, kanalaztok bele egy kevés sűrített paradicsomot és mustárt is.
Az eddig a lábasban levő dolgokat ekkor alaposan összekeverjük. A tetejére ráfektetünk egy szelet kenyeret (ezzel fogjuk sűríteni), és az egészet felöntjük kezdésként 3 deci borral és ugyanennyi vízzel.
Lefedve, alacsony lángon hagyjuk rotyogni legalább két órát, hogy legyen elég ideje összeérni az ízeknek. Közben időnként keverjünk rajta egyet, illetve ha kell, pótoljuk a folyadékot. Közben bőven van időnk elkészíteni a zsemlegombócokat.
Amikor már nem tudunk ellenállni a lábosból áradó illatnak, szedjük ki a csirkét és a babérleveleket - előbbit szeleteljük fel a tálaláshoz, utóbbitól szabaduljunk meg. A zöldségeknek pedig essünk neki botturmixszal.
A gombócokhoz a lisztet, a tojást, a petrezselymet, a tejet, a sót és a borsot egy nagy tálban összekeverünk. Hozzáadjuk a pirított hagymát és a kétféle zsemlét, és az egészet összedolgozzuk.
Nedves kézzel sárgabaracknyi gombócokat gyúrunk belőle, melyeket lobogó sós vízben nagyjából 10-15 perc alatt készre főzünk. Csepegtessük le őket alaposan!
A teljes receptet itt találod, mentsd el, vagy ajánld valakinek, aki örülne neki!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: