A pörköltkészítés fortélyait - csak úgy, mint a legtöbb ételnél - évekbe telik, míg egy kezdő szakács eltanulja, az igazán jó, szaftos végeredmény ugyanis csak akkor jön létre, ha minden részletre alaposan odafigyelünk a fűszerezéstől kezdve, a hús kiválasztásán át egészen a megfelelő mennyiségű hagyma felhasználásáig. Tudjuk, a pörköltkészítést nem lehet szentírásba foglalni, mi pedig nem szeretnénk megosztani a közönséget, csupán az a célunk, hogy az alábbi információk segítségével egy kezdő, a pörköltkészítés terén még gyerekcipőben járó szakácsjelöltnek segítsünk az első pörköltek tökéletesítésében.
Fontos, milyen húst használsz!
Egy finom pörkölt zsíros húst igényel. A legfinomabb, legkarakteresebb ételt marhából lehet csinálni (általában marhalábszár, nyak, lapocka vagy pofahús felhasználásával), de a sertés lapockája vagy combja is tökéletes alapanyag lehet. A csirkecomb és a szárny megint csak jó választás, (csirkemellből nem lesz finom a pörköltünk, mert se nem csontos, se nem zsíros.)
Fontos tényező az is, hogyan vágod a húst: ha sertésből vagy marhából készítesz pörköltet, fontos, hogy a rostokra merőlegesen, egyenlő nagyságú darabokra kockázd fel a húst ezzel elkerülve, hogy a végeredmény rágós legyen. Szintén ajánlott csontot is belefőzni a pörköltbe, a szaft ízének és az állagának is nagyon jót tesz., a benne levő kollagén miatt.
Olaj vagy zsír?
Mi azt ajánljuk, lehetőleg állati eredetű zsiradékkal dolgozz, az étel ízvilágának mindenképpen jót tesz. Sertés-, liba- vagy kacsazsír is bátran használható, sokan pedig a szalonnára esküsznek, amely a forró lábosban ízletes zsiradékot ont ki magából, ráadásul a kis pörcök is hozzájárulnak a még finomabb ízhez.
Mennyi hagyma?
Mondhatnánk, hogy sok, hiszen a hagyma esszenciális értékkel bír egy pörkölt főzésekor. Minél több hagyma, annál finomabb a szaft. Egy kiló húshoz mi legalább két közepes-nagy vöröshagymát ajánlunk, ennél többet nagyon nem érdemes belerakni, nehogy a végén az édeskésebb, hagymás íz domináljon. Nem baj, ha nem vágod nagyon apró darabokra, a főzés során úgy is szétfő.
Legtöbben apróra vágott TV-paprikával és némi paradicsommal (vagdossuk be a paradicsomot, egy percre dobjuk lobogó forró vízbe, majd ha kicsit kihűlt, egyszerűen húzzuk le a héját) is megspékelik, jót tesz neki, hiszen ettől nem lecsós lesz, csak szimplán még finomabb. Ha ezt a praktikát is alkalmazod, a paprikát és a paradicsomot még a hús előtt rakd rá a hagymára.
Mennyi fűszerpaprika?
Egy kiló húshoz két evőkanálnyi fűszerpaprikát ajánlunk, ezt akkor érdemes (szerintünk) hozzáadni, amikor a húst már egy kicsit megpirítottuk, de még nem öntöttük fel vízzel. A biztonság kedvéért a fűszerpaprika adagolásakor mindig húzd le a lábost a tűről, nehogy odaégjen a fűszer.
Ízesítés terén a legtöbb pörkölthöz a só, bors, fokhagyma hármas is tökéletes, illetve egy kevés kömény is mehet. A köményt a marhából készült pörkölthöz nem ajánljuk, illik bele viszont a borókabogyó, egy kevés oregánó, babérlevél és majoránna (utóbbi kettő sertéspöribe is mehet bátran).
A folyadék
Egy jó pörköltet nem lehet csak úgy felönteni vízzel. A folyadékot, ami nem csak víz, akár alaplé is lehet, kis adagokban érdemes hozzáadni a rotyogó ételhez, és vissza kell forralni, majd újra felönteni, és megint visszaforralni addig, amíg a kívánt mennyiséget el nem érjük, illetve puhára fő a hús. Ha a készülő marhapörkölthöz vörösbort szeretnénk adni, a száraz vagy félszáraz nedűt 15-20 perccel a főzés befejezése előtt öntsük az ételbe, így bár elforr, a bor íze nem tűnik el.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Így készül (szerintünk) a szaftos és nagyon omlós HAGYMÁS ROSTÉLYOS
Laktató, fűszeres és nagyon szaftos étel tud lenni a hagymás rostélyos, persze ehhez az kell, hogy jó alapanyagból, a kellő odafigyeléssel vágjunk bele a sütésbe.
NosaltyÍme a (szerintünk) TÖKÉLETES cigánypecsenye titka
A magyaros éttermek egyik legnépszerűbb fogása, mégis kevés olyan hely van, ahol igazán jól készítik. Most megmutatjuk, hogyan lehet tökéletes cigánypecsenyéd otthon!
NosaltyÍgy készíthesz (szerintünk) tökéletes PALÓCLEVEST!
Készítsd marhából vagy bárányból, esetleg ürühúsból, a palócleves az egyik legfinomabb és leglaktatóbb egytálétel, amit legalább egyszer érdemes megfőzni.
NosaltyÍgy lehet repedésmentes a sült hurka és kolbász – Megfejtettük...
Víz vagy zsír aláöntésével, villával vagy fogpiszkálóval kiszúrva, esetleg minden nélkül – hurkát és kolbászt sütöttünk, minden módszert tesztelve. Jöjjön az ítélet.
Gréti