Szereted a muskátlit? - Akkor ezt mindenképpen tudnod kell most, hogy vége a télnek

Fél siker, ha a muskátlid sikeresen átteleltetted, jöhet a kiültetés! Néhány egyszerű trükk betartásával egész nyárra virágba boríthatod az ablakod, teraszod vagy a kerted!

A muskátlik a 18. század elején jelentek meg Közép-Európában, és viharos sebességgel váltak a legkedveltebb virágok egyikévé. Nem csoda, hiszen nagyon hálás növény, aminek gondozása sem túl bonyolult feladat.

Mibe ültesd a muskátlit?

Az első és legfontosabb szabály, hogy a muskátlit csak akkor szabad kiültetni, ha már elmúltak a fagyos éjszakák! A muskátli ültetéséhez a legideálisabb a balkonláda, de kaspóba is ültetheted. Előbbi nagyon jól mutat az ablakpárkányon és a teraszon is, míg a kaspóba ültetett muskátli inkább felfüggesztve érvényesül.

Ezt olvastad már? - Mesebeli bejárati ajtók, amiktől eláll a lélegzeted

Virágföld vagy muskátliföld?

Ha kora tavasszal állsz neki a muskátlid kiültetéséhez, akkor a kertészek inkább a muskátliföldet javasolják, ami egy lazább, finomabb szerkezetű talaj, mint a virágföld. A nyár eleje felé közeledve viszont bátran használhatsz az ültetéshez általános virágföldet is, muskátlijaid abban is szépen fejlődnek majd.

Muskátliültetés

A muskátli ültetése nem egy ördöngös feladat, így azok is könnyedén megbirkóznak vele, akik nem születtek profi kertészeknek. Balkonládába – a láda méretétől függően – 3-5 tövet érdemes egyenlő távolságra ültetni, míg a kaspóba elegendő három tő muskátli. Mielőtt félig megtöltöd a balkonládákat muskátlifölddel vagy általános virágfölddel, ne felejtsd el azok alját kilyukasztani.
A virágtöveket földlabdával együtt állítsd egymás mellé, majd szórj közéjük annyi földet, amennyi feltölti a réseket és ellepi a földlabdát is. Ezután kissé nyomkodd meg a muskátlitöveket, ha szükséges, tegyél még hozzá földet, majd öntözd meg a frissen ültetett növényed!

Így gondozd!

A muskátlit a napos helyektől óvd, inkább helyezd félárnyékba. Rendkívül vízigényesek, de azt nem viselik túl jól, ha a földjükben áll a víz. Az ültetés utáni hónaptól kezdődően egész nyáron hetente kétszer az öntözővízhez érdemes tápanyagot is adni, enélkül ugyanis nem fejlődnek kellően, és el is száradhatnak.

+ két hasznos tipp:

  • Az átteleltetett muskátliról szedd le az elszáradt leveleket, és csippentsd le a már nem élő szárakat.
  • A teleltetés után előfordul, hogy a muskátli szára túl hosszú, ezek nem fognak virágot hozni, nyugodtan vágd le őket.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Ezeket olvastad már?

via: almanac; gardeningknowhow

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...