Miből válogathatunk, és hogyan tegyük? Most felfedjük nektek a titkokat!
Főbb dinnyetípusok
- A két fő görögdinnyetípusunk a csíkos héjú Crimson és a fekete héjú Sugar baby. Régebben ez utóbbi – a valóságban nem fekete, hanem egységes sötétzöld színű – dinnyéből fogyasztottunk többet, mára a kereslet megváltozott, és a csíkos héjú jött divatba.
- A sárgadinnyék két fő hazai típusa: a Kantalup, az erősen barázdált, tojásdad alakú, narancsos húsú dinnye, melyet manapság olasz-amerikai típusnak hívnak, és a Galia, melyet cukordinnyének ismer a nagyközönség. Ez kerekebb, édesebb, zöldes húsú, és vékonyabb héja miatt romlékonyabb fajta.
Érdemes tudni róla
- A dinnye a tökfélék családjából, Afrikából származó növényfaj, mely termesztéstechnikailag zöldségnek számít. Júliustól szeptemberig élvezhetjük ezt az édes, lédús csemegét. C-vitamin, E-vitamin, niacin és folsav is található benne. Ásványi anyagok közül a vas- és mangántartalmát érdemes megemlíteni.
- Mi magyarok szeretjük a sárgadinnyét is, de görögdinnyéből fogyasztunk többet, átlagosan 14-15 kilogrammot évente.
Mikor érett a dinnye?
Régen meglékelték a dinnyét, hogy a kedves vásárló megkóstolhassa a portékát. Mára ez a szokás kiveszni látszik a piacokról. Ha nem akarunk íztelen görögdinnyét enni, akkor csak olyan példányokat válasszunk, amelyek színe élénk, sötét és fényes. Kopogtassuk meg, ha mélyen kongó hangot hallat, akkor jó. A termést tartó kacs már ne legyen rajta vagy legyen teljesen száraz, valamint az a része, ahol a talajjal érintkezett, ne fehér, hanem szép sárga színben pompázzon. A pókhálós foltoktól sem kell megijedni, ez a pókok érintését és a dinnye bizonyos édességét jelzi.
Ezeket olvastad már?
Mekkora az akkora?
Ne legyen se túl nagy, se túl kicsi, maradjunk az arany középúton. A dinnye, amit választunk, a görögdinnye esetében legyen 3-6 kg, a sárgadinnye esetében pedig maximum 1-1,5 kg.
Tárolás
A dinnyét tegyük a hűtő egy kevésbé hideg pontjára. A 6-7 fok alatti hőmérséklet károsítja húsának szerkezetét. A legkiválóbb számára egy hűvös, sötét kamra vagy pince. Felvágatlanul akár több mint egy hétig is eláll. Ha félben vagy szeletben vesszük, vágott felületét frissentartó fóliával takarjuk le, mert könnyen átveszi a hűtőben lévő más ételek illatát. 2-3 napon belül mindenképpen fogyasszuk el!
Tartósítás
Feljegyzések szerint, hajdanában hamu alá tették a dinnyét, hogy akár tavaszig is frissen tartsák. Egy mai elgondolás szerint viasszal kell bevonni és hűvös helyen tartani, ha szilveszterkor is csemegéznénk, vagy koktélt készítenénk belőle. A biztos tartósítása mégis az, ha befőttnek vagy savanyúságnak tesszük el télire.
Így fogyasszuk!
Frissen, édes- vagy sós salátában, előételben, tapasban, smoothie-ként, hideg gazpachoban, zselében, koktélban, bóléban, akár a saját héjából kikanalazva, de üdítőben, jégkásában, sorbet-ban, jégkrémben, sütemény hozzávalójaként vagy önteteként is kiváló. A dinnye felvágásának számtalan trükkje létezik, érdemes a világhálón található videók között szétnézni!
Ezeket olvastad már?
Ha ilyen a görögdinnye magja, akkor inkább ne vásárold, edd...
Nyakunkon a görögdinnyeszezon, a boltokban viszont már most is hozzájutni az import dinnyéhez. Mutatjuk, mire érdemes figyelni, amikor vásárolod!
NosaltyTévedsz, ha azt hiszed, már minden gyümölcspucoló trükköt ismersz
A dinnye Ilyetén megbontása és a narancsos trükk a kedvencünk! Nektek?
Brecz Judit