Szerelmi kötés, mágia, boszorkányság – Régi falusi hiedelmek nyomában

A régiek az akasztott ember kötelének is varázserőt tulajdonítottak, és még a temetőbe sem voltak restek kimenni, hogy elérjék céljukat.  

Felmenőink életében a munka mellett a hit is fontos szerepet töltött be, de a vallással sokszor összeegyeztethetetlen mágikus cselekedeteket sem vetették meg. A javító vagy rontó szándékú bűbájos cselekedeteket jellemzően nők végezték, gyakran a helyi bábaasszony vagy egy másik faluból érkező oláh asszony. A bűbájjal foglalkozókat bűbájosnak, javasasszonynak, boszorkánynak nevezték.

Ezt láttad?

Emlékszel még, milyen volt dédi konyhája? - kultikus tárgyak a múltból

Szerelmi kötések

A javasasszonyokat leggyakrabban szerelmi kötések miatt keresték meg az asszonyok, hogy megszerezzék a kiszemelt férfit, vagy visszahódítsák a párjukat. A férfi egy ruhadarabját, ingét, nadrágját a parázs fölött megbabonázta a javasasszony, de a testnedvekkel, gyógyfüvekkel való mágia is megszokott volt. Úgy tartották, hogy ha a férfi haját, szőrszálát vagy annak hamuját pogácsába sütötték, többé nem menekülhetett.

Akasztott ember kötele

Régen a borivókat egyes kocsmárosok nem árengedményekkel vagy egyet fizet, kettőt kap akciókkal csábították a kocsmákba, hanem mágiával. Az akasztott ember kötelének varázserőt tulajdonítottak: úgy hitték, hogy ha a helyi kocsmáros olyan kötelet áztatott a boroshordójában, ami előtte emberéletet ontott ki, több lesz a vendége.

Törvény felettiek

A régiek úgy tartották, hogy boszorkánysággal a törvény büntetése elől is megmenekülhetnek. Az igazán elszántak a bűbájos tanácsára kimentek a temetőbe, és 9 halott hasáról földet vettek magukhoz, amit be kellett vinniük a bíróság tárgyalótermébe és észrevétlenül szétszórni. Ezzel a tettel a hiedelem szerint megóvhatták magukat a kedvezőtlen ítélettől.

Olvasd el ezt is!

Bizarr háztartási gépek a vasfüggönyön túlról

Rontások

Ha valakinek ártani akartak, akkor a javasasszonnyal átkot mondattak az illető fordított lábnyomára, de attól sem riadtak vissza, hogy halottmosó vizet öntsenek az udvarába, amitől azt remélték, megbetegíti a ház tulajdonosát. Úgy tartották, hogy ha egy boszorkány pénzt szórt el, és azt valaki felvette, hólyagok keletkeztek a tenyerén.

Rontások levétele

A hiedelem szerint, ha valakire rontást tettek, azt le is lehetett róla venni, amire számos módszer létezett. A fokhagymától kezdve a ráolvasáson át mindent kipróbált az, aki úgy gondolta, rontás keseríti meg az életét, és még azt sem bánta, ha ennek érdekében a javasasszony háromszor megköpdöste a szeánsz közben. Bűbájosokat hívtak a tehénhez, ha nem volt teje, és a tyúkokhoz is, ha nem tojt elég tojást. De azok is felkeresték őket, akik mesés kincsek után kutattak, és nem voltak restek alaposan megfizetni a gazdagságot ígérő utászokat.

Ezeket olvastad már?

címlapfotó

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...