A Harvard Egyetem legújabb tanulmánya, amelynek eredményeit a British Medical Journalban publikálták, rámutat, hogy a cukorral ízesített üdítők fogyasztása a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében növelheti a korai halálozás, valamint a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy egyes italok, mint például a kávé, a tea, az alacsony zsírtartalmú tej és a víz, épp ellenkező hatással bírnak az ilyen kondícióval élőkre.
A vizsgálatban 9252 nő és 3519 férfi adatait vették górcső alá, akik 18,5 éves átlagéletkorral rendelkeztek, és valamennyiüknél megállapították a 2-es típusú cukorbetegséget. A résztvevők két-, illetve négyévente beszámoltak arról, hogy milyen gyakran fogyasztanak cukorral vagy mesterséges módon ízesített italokat, gyümölcsleveket, kávét, teát, alacsony és teljes zsírtartalmú tehéntejet, valamint sima vizet. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik rendszeresen fogyasztottak cukros italokat, nagyobb volt a szív- és érrendszeri, valamint a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata.
A tanulmány kiemeli, hogy minden egyes elfogyasztott üdítőital 8%-kal (!) növelte a halálozás kockázatát.
Ugyanakkor az is érdekes eredménynek számít, hogy a szív- és érrendszeri betegségekből eredő, illetve a bármilyen okból bekövetkező halálozások kockázata csökkent azok esetében, akik rendszeresen fogyasztottak olyan italokat, mint a kávé, a tea, az alacsony zsírtartalmú tehéntej és a víz.
Ha napi egy adag cukros üdítőitalt felcserélünk egy kávéval, akkor akár 18%-kal is csökkenthető a bármilyen okból eredő halálozás kockázata, míg a szív- és érrendszeri okokból származó halálozás kockázata 20%-kal lehet alacsonyabb
– mondták a kutatás eredményeit látva a szakértők.
Ha teával cseréljük fel a cukortartalmú italt, akkor 16%, illetve 24%-os csökkenés tapasztalható, tiszta víz esetében a számok 16% és 20% körül, az alacsony zsírtartalmú tehéntej esetén pedig 1% és 19% körül mozognak.
Még több életmód: