Sokak számára a szénhidrátról való lemondás egyenesen elképzelhetetlennek tűnik. Feladni a kenyeret és a tésztát, nem is beszélve a desszertekről csak azért, hogy lefogyjunk néhány kilót, túl nagy áldozat. Ezzel szemben az alacsony szénhidráttartalmú diéták azt hirdetik, hogy muszáj leszoknunk a szénhidrátról a fogyás érdekében. Úgy tűnik, mindenki szélsőségekben gondolkodik: mindent vagy semmit. Szénhidrátokra valójában nagy szüksége van a szervezetünknek, de fontos megtalálnunk az egyensúlyt a fogyasztásukban.
A szénhidrátok kulcsszerepet játszanak a vércukorszint szabályozásában és a szervezet energiaellátásban. Nélkülük a testünk a fehérjékből akar majd energiát szerezni, ahelyett, hogy azokkal a szövetek növekedését és működését támogatná. Valójában nem azzal van a gond, hogy szénhidrátokat fogyasztunk, hanem azzal, hogy nem megfelelő típusú és mennyiségű szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe.
A gond valójában a feldolgozott szénhidrátokkal van.
Az olyan finomított szénhidrátok, mint a kenyér, a cukros müzli, a fehér rizs vagy épp a sima tészta fogyasztása nagy ingadozásokat okoz a vércukorszintben, ami hízáshoz vezethet és hatással van az anyagcserére is. Mivel a finomított szénhidrátok gyorsan alakulnak cukorrá, hirtelen dobják meg a vércukorszintet, ami aztán hamar vissza is esik, így a szervezet evés után rövid időn belül rögtön megint szénhidrátra vágyik. Valójában nem az ételek íze miatt vágyunk a finomított szénhidrátokra, hanem a testünk szeretné egyenletesen tartani a cukorszintünket, emiatt pedig többet eszünk.
Nézd meg a galériában, hogyan törheted meg az ördögi kört:
Így tudod leküzdeni a szénhidrát utáni sóvárgást
Első lépésként egy hétig hagyjuk el a keményítőtartalmú szénhidrátokat. Ilyen a tészta, a kenyér, a rizs, krumpli, a pizza, a keksz, a chips és a sütemény is. Ezek elhagyása segít egyensúlyban tartani a cukorszintet, és csökkenti a szénhidrátok utáni sóvárgást. Próbáljunk több fehérjét bevinni az étkezéseink során. A reggeli péksütit cseréljük le tojásra vagy joghurtra, együnk húst és zöldségeket ebédre és vacsorára.
Fogyassz valamivel több zsiradékot. A magas zsírtartalmú ételek finomak, és kevésbé vannak hatással a cukorszintre. Nem kell kizárólag húsokban gondolkodni. Egyél olajos magvakat, avokádót, zsíros tejtermékeket, étcsokoládét. Ezek a finomságok segítenek elterelni a figyelmed a feldolgozott szénhidrátokról.
Ha letelt az egy hét, elkezdheted visszaépíteni a jó minőségű, lassan felszívódó szénhidrátokat az étrendedbe. Válassz teljes kiőrlésű pékárut és tésztát, egyél alacsony keményítőtartalmú zöldségeket, gyümölcsöt és hüvelyeseket. A teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása során meg kell emésztenünk az egész magot, ami egy sokkal lassabb folyamat, mint amikor finomított, „lecsupaszított” gabonát fogyasztunk. Ne hagyjuk ki a reggelit, mivel könnyebben fogunk szénhidrát után sóvárogni napközben, ha reggel nem jut energiához a szervezetünk. Együnk zabkását magvakkal, rozskenyeret tojással vagy joghurtot gyümölcsökkel.
Mire figyelj hosszútávon? Két hétig könnyű fenntartani egy ideális étrendet, de hosszú távon természetes, hogy nem tudunk, vagy nem akarunk mindig „hibátlanul” étkezni. Próbáljuk meg elkerülni este a keményítőtartalmú szénhidrátok fogyasztását és limitáljuk a finomított szénhidrátok bevitelét. Semmi gond nincs azzal, ha heti pár alkalommal rizst, pizzát vagy sushit eszik az ember, de ne ezek alkossák az étkezéseink nagy részét.
Szerző: Kremmer Magdi
Ezek az életmódos cikkek is érdekelhetnek: