Szendvicsek és a fogyókúrád - 3+1 tipp a szakembertől, hogy jól csináld

Fogyókúra idején a szendvicsek is gyakran kiesnek az étrendből. Pedig erre semmi szükség - csak az alábbi néhány tippet kell megfogadni.

A modernkori divatdiéták hatására az a tévhit alakult ki a fogyni vágyók fejében, hogy a sikeres fogyókúra egyik titka, hogy nem esznek kenyeret, kenyérféléket. Ennek a tévhitnek esnek áldozatul a szendvicsek is, amit gyakorlatilag minden fogyni vágyó páciensemnél tapasztalok. Meg is szoktak lepődni, mikor azt javaslom, hogy reggelire mindenképpen, de kisétkezésekre és hideg vacsorákra is tökéletes megoldások a szendvicsek. Persze nem mindegy, hogy hogy állítjuk össze őket és mekkora mennyiségben fogyasztjuk. Ehhez adok most tippeket!

1. Alap: a szénhidrát

Bizony, a megfelelő minőségű és mennyiségű szénhidrát az alapja a napi étrendünknek, hiszen ebből nyeri testünk a működéséhez szükséges energia nagy részét. Szendvicseknél a legnyilvánvalóbb szénhidrátforrások a kenyérfélék, ezekből ha tehetjük, válasszuk a részben vagy teljesen teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket. Persze nem kell leragadnunk a kenyérnél, lehet ez zsemle, kifli, de akár tortilla is, vagy ha praktikusabb, akkor toastkenyér is. Én alapvetően hiszek a változatosságban, érdemes váltogatni az alapanyagokat lehetőségeinkhez, ízlésünkhöz mérten. És ha éppen úgy adódik a helyzet (pl. kirándulásnál, utazásnál, vendégségben, nyaraláskor), akkor fogyaszthatunk nyugodtan fehérkenyeret, -zsemlét, -kiflit is. Ha kiegyensúlyozott a szendvicsünk és megfelelő az adagnagyság, akkor nem ezeken az alkalmakon fog múlni fogyókúránk sikere.

2. Kötelező elem: a fehérje

A kiegyensúlyozott szendvicsek egyik alapja a megfelelő fehérjetartalom. Ez azonban nem csak azt jelenti, hogy ráteszünk egy vékony szelet sonkát a kenyerünkre, hanem ennél többre van szükségünk. Fogyasszunk fehérjeforrásként:

  • sovány sonkát - ez lehet baromfi- vagy karajsonka, de akár érlelt sonka is - lehetőleg a jól eltávolítható zsíros részeket távolítsuk el,
  • sajtokat - zsírszegényebb termékeket, pl. mozzarellát, gomolyát vagy light sajtokat, de jöhetnek a kemény sajtok is, ott azonban jobban kell figyelni az adagnagyságra,
  • tojást - bármilyen formában: kemény- vagy lágytojásként, tojáskrémként, rántottaként vagy tükörtojásként - ez utóbbiak esetében minimális zsiradékot használva,
  • túrót - körözöttként vagy egyéb fűszerezésű túrókrémként az egyik legjobb választás. Keverjük ki natúr vagy görög joghurttal, fűszerezzük ízlésünk szerint - és fogyasszunk belőle bőségesen, nem elég csak vékonyan a kenyérre kenni!
  • sült húsok - használjuk fel a hétvégi maradék húst vagy süssünk ki este fűszeresen csirke- vagy pulyamellet, sertésszüzet, -karajt - és hidegsültként töltsük meg vele a szendvicsünket. Kiváló, egészséges, finom felvágott-alternatívák.
  • halkrémek - tonhal-, szardíniakonzervből is készíthetünk halkrémeket, amiket vaj helyett kevés joghurttal, tejföllel is krémesíthetünk.

Tojásos-snidlinges szendvicskrém

Nagy bevásárlás közben találtam a lidl-ben a szendvicskrémet. Nagyon ízlett, gondoltam itthon megpróbálom a leírt hozzávalók alapján elkészíteni. Nekünk nagyon ízlett. 

Rozsos kenyér

A gasztroblogokon végigsöprő kenyérláz engem is elkapott: Dolce vita  receptjéből kiindulva készítettem ezt a rozsos kenyeret.

3. Ami pedig úgyis jön: a zsír

Reggelink zsírtartalma egyrészt fakadhat a "kenőanyagból" - azaz a vajból, vaj- vagy sajtkrémből, májkrémből, illetve a fent felsorolt feltétekből (sonka, tojás, sajtok stb.). Arra mindig figyeljünk, hogy vékonyan kenjük a kenyerünket.

Egyre népszerűbbek a zöldségalapú kenőkék (pl. padlizsán-, csicseriborsó-, cukkinikrém) is, amelyek nagy mértékben hozzájárulhatnak szendvicseink változatosságához, alacsony energiatartalmuknál fogva is kitűnő választások, viszont mivel fehérjét megfelelő mennyiségben nem tartalmaznak, ezért - hacsak nem vagyunk vegánok - mindig fogyasszunk velük együtt sonkát vagy sajtot, tojást.

A mustár+ketchup-majonéz triumvirátusból a mustár lehet a fogyni vágyók legjobb barátja, a ketchupot, mustárt kerüljük, ha lehet.

+1. És ami nélkül nincs szendvics: zöldségek

Jelen esetben nem 1-2 vékony szelet uborkára gondolunk, hanem látható (50-100 g) zöldségmennyiségre. Ez lehet bármi szezonális zöldség: paprika, paradicsom, salátalevelek, retek, uborka, de akár savanyú káposzta is.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...