A Londonban élő és alkotó mexikói designer, Fernando Laposse lehetőséget kapott arra, hogy hazájában, aCentro de las Artes de San Agustin(CASA)-ban részt vegyen egy ösztöndíjprogramon. A tervező itt alkotta meg aTotomoxtle(kukoricacsuhé) névre keresztelt kollekcióját, ami a Mexikóban őshonos kukorica előtt tiszteleg, luxustermékké varázsolva ezt a növényi részt.
Laposse az őshonos kukoricafajták változatos színű csuhéjának felhasználásával készít különleges, intarziahatású felületekkel díszített tárgyakat.
Laposse elmondása szerint az az ötlet, hogy a kukoricacsuhé felhasználásával készítsen valami izgalmasat, a CASA igazgatójának, a híres mexikói művésznek,Francisco Toledónak volt az ötlete. Végül Laposse 2015-ben kezdett bele abba, hogy a csodálatos kukoricacsuhéból kikísérletezzen egy olyan anyagot, ami felidézi a gyerekkori piaclátogatásainak az emlékét.
A designer visszatért a gyökerekhez, és gyermekkora egyik fontos kisvárosába, Tonahuixtlába ment, hogy őshonos kukoricafajták csuhéjához jusson. Ez azonban nem volt egyszerű, a globális gazdaság vetőmag-kereskedelme a kukorica őshazájából is nagyrészt kiszorította a helyi fajtákat. Laposse-t végül egy mezőgazdasági kutatóintézet, aCentro Internacional de Mejoramiento de Maíz y Trigo segítette ki, akik saját őshonos fajták magvait tartalmazó gyűjteményükből adtak vetőmagot a vállalkozáshoz.Tonahuixtla közösségének vezetője és a városi földért felelős köztisztviselő,Delfino Martinez mindenben segítette Laposse-t.
A csuhéintarzia elkészítése nem egy egyszerű folyamat. Miután hónapokig száradt a kukorica, a csuhét gondosan lefejtik róla, majd beáztatják, ezután - szó szerint - kivasalják. Az így kapott merev, vékony felületből lézervágással metszik ki a kívánt mintát. Utolsó lépésként víztaszító olajjal kezelik a felületeket. A munka nagy részét fiatal nők végzik, akikTonahuixtlában élnek - a designer így sok embernek munkát is ad.
A lámpák, asztalok, vázák a mexikói művész londoni műtermében készülnek, Laposse itt dolgozza rá a lézervágott kukoricacsuhé-darabokat egy merev felületre. A munkát nagyrészt abból az összegből finanszírozza a művész, amit a Future Food Design Award-on aratott 2017-es győzelméért kapott.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Csak a szádban olvad, nem a kezedben - Ez a jégrém nem fog a ruhádra csorogni!