Szemétből luxustermék - A kukoricacsuhé-intarziáé a jövő?

Egy mexikói formatervező a hazájában őshonos kukoricának egy alapvetően szemétbe kerülő részéből készít designtárgyakat. A csuhé új életre kel.     

A Londonban élő és alkotó mexikói designer, Fernando Laposse lehetőséget kapott arra, hogy hazájában, aCentro de las Artes de San Agustin(CASA)-ban részt vegyen egy ösztöndíjprogramon. A tervező itt alkotta meg aTotomoxtle(kukoricacsuhé) névre keresztelt kollekcióját, ami a Mexikóban őshonos kukorica előtt tiszteleg, luxustermékké varázsolva ezt a növényi részt.

Laposse az őshonos kukoricafajták változatos színű csuhéjának felhasználásával készít különleges, intarziahatású felületekkel díszített tárgyakat.

Ez a kép jól személeti a felhasznált kukoricák csuhéjának a sokféleségét

Laposse elmondása szerint az az ötlet, hogy a kukoricacsuhé felhasználásával készítsen valami izgalmasat, a CASA igazgatójának, a híres mexikói művésznek,Francisco Toledónak volt az ötlete. Végül Laposse 2015-ben kezdett bele abba, hogy a csodálatos kukoricacsuhéból kikísérletezzen egy olyan anyagot, ami felidézi a gyerekkori piaclátogatásainak az emlékét.

A designer visszatért a gyökerekhez, és gyermekkora egyik fontos kisvárosába, Tonahuixtlába ment, hogy őshonos kukoricafajták csuhéjához jusson. Ez azonban nem volt egyszerű, a globális gazdaság vetőmag-kereskedelme a kukorica őshazájából is nagyrészt kiszorította a helyi fajtákat. Laposse-t végül egy mezőgazdasági kutatóintézet, aCentro Internacional de Mejoramiento de Maíz y Trigo segítette ki, akik saját őshonos fajták magvait tartalmazó gyűjteményükből adtak vetőmagot a vállalkozáshoz.Tonahuixtla közösségének vezetője és a városi földért felelős köztisztviselő,Delfino Martinez mindenben segítette Laposse-t.

A csuhéintarzia elkészítése nem egy egyszerű folyamat. Miután hónapokig száradt a kukorica, a csuhét gondosan lefejtik róla, majd beáztatják, ezután - szó szerint - kivasalják. Az így kapott merev, vékony felületből lézervágással metszik ki a kívánt mintát. Utolsó lépésként víztaszító olajjal kezelik a felületeket. A munka nagy részét fiatal nők végzik, akikTonahuixtlában élnek - a designer így sok embernek munkát is ad.

A lámpák, asztalok, vázák a mexikói művész londoni műtermében készülnek, Laposse itt dolgozza rá a lézervágott kukoricacsuhé-darabokat egy merev felületre. A munkát nagyrészt abból az összegből finanszírozza a művész, amit a Future Food Design Award-on aratott 2017-es győzelméért kapott.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Csak a szádban olvad, nem a kezedben - Ez a jégrém nem fog a ruhádra csorogni!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

A szegfűszeg 4 áldásos hatása, amiért nemcsak az aprósütid lesz...

Az adventi időszak közeledtével sok helyen előkerülnek a kiszúróformák és a sodrófa, hogy ismét mennyei illatok töltsék meg a lakást. Az ünnepi sütemények (egyik) elmaradhatatlan fűszere pedig nem más, mint a szegfűszeg, ami szinte minden télies finomságnak jól áll, többek közt a mézeskalácsnak. Ráadásul nemcsak a sütid, hanem a szervezeted is hálás lesz neki!

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...