Kétségtelen, hogy a látásunk az egyik legnagyobb kincsünk – éppen ezért érdemes mindent megtenni az egészségéért. A kor előrehaladtával pedig egyre többet és többet kell tennünk. Nézzük, mi mindenre érdemes odafigyelnünk a szemeink érdekében!
Ismerjük a kockázati faktorokat!
A megfelelő felismerés és kezelés érdekében először is nem árt tudni, hogy mi minden befolyásolja a látást, illetve hogy milyen tünetekre célszerű odafigyelni.
Például: ha olyan munkát végzünk, ami miatt egész nap a számítógép képernyője előtt ülünk, akkor gyakran erőltetjük, elfárasztjuk a szemet. Hogy elkerüljük a jövőbeni problémákat, legalább 20 percenként tartsunk szüneteket, tornáztassuk, pihentessük a szemet! Emellett érdemes megfontolni egy védőszemüveg használatát is, ami kiszűri a kék fényt.
Más a helyzet, ha a napon dolgozunk, ilyenkor az UV-sugaraktól kell védenünk magunkat, de olyan állások is vannak, amelyek esetében a fizikai sérülések ellen kell bebiztosítanunk a szemeinket.
Mindezek mellett a családi kórtörténetünkről sem szabad megfeledkezni, hiszen több mint 350 olyan szembetegség létezik, amit örökletesnek tartanak. Tény, hogy a genetikánkat nem tudjuk befolyásolni, de a tünetekre hatékonyabban odafigyelhetünk, ha tudjuk, milyen kockázati csoportban vagyunk.
Ellenőriztessük!
Lehet, hogy az éves szűrővizsgálatok között a szemészet nem szokott szerepelni, pedig lényeges pont – főleg az életkor előrehaladtával. Függetlenül a családi kórtörténettől, a rendszeres szemvizsgálatok segíthetnek a problémák korai felismerésében, így a kezelés is hatásosabb lehet. 65 éves kor fölött legalább évente ajánlott elmenni egy szűrésre!
Viseljünk megfelelő szemüveget!
Már említettük, hogy a kültéren dolgozók számára mennyire fontos a szem UV-védelme egy jó napszemüveggel vagy kalappal, sapkával – de ugyanez igaz mindenki másra is, aki a szabadban tartózkodik. Az UV-sugarak ugyanis károsak a szemre és a látásra: növelik a szürkehályog és a szemrák kialakulásának kockázatát.
De a dioptriás szemüvegünkre is érdemes figyelmet fordítani: rendszeresen ellenőriztessük, hogy még mindig megfelelő-e számunkra az aktuális eszközünk!
Figyeljünk arra, mivel tápláljuk magunkat!
Természetesen nagy szerepet játszanak a külső tényezők a szem egészségében, ám nem mehetünk el szó nélkül a belső táplálás mellett sem. Fogyasszunk vitaminokban, ásványi anyagokban, aminosavakban gazdag ételeket! Fordíthatunk kiemelt figyelmet a szemre jótékony hatással bíró élelmiszerekre is – ezek nagy arányban tartalmaznak A-, E-, C-vitamint, cinket és omega-3 zsírsavakat.
Jó választás például a mandula, brokkoli, a sárgarépa, a tojás, a kivi, a leveles zöldek, a lazac és a napraforgómag – ezeket ráadásul könnyű beépíteni az étrendbe. A megfelelő táplálkozás elősegíti az egészséges vércukorszintet és a testsúlyt is, ami csökkenti a cukorbetegség kockázatát. A Centers for Disease Control and Prevention szerint a cukorbetegséggel összefüggő vakság 90%-a megelőzhető lenne.
Szintén érdemes búcsút inteni a rossz szokásoknak, amelyek szemkárosító hatásúak, ilyen például a dohányzás. A cigizők esetében a két legnagyobb fenyegetés a makuladegeneráció és a szürkehályog. A CDC szerint dohányzóként kétszer akkora az esélye a korral összefüggő makuladegenerációra, és kétszer-háromszor nagyobb az esély a szürkehályog kialakulására, mint a nemdohányzóknál.
Még több életmód itt: