Széll Tamás már keményen tréningezik

A következő két hónap a kőkemény gyakorlásról, a nüansznyi részletek finomhangolásáról szól Széll Tamás séf és csapata számára a Bocuse d'Or európai döntőjéig.

Széll Tamás séf és csapata május 10-11-én Magyarországot képviseli a világ egyik legnagyobb nemzetközi szakácsversenyén, a Bocuse d'Or európai döntőjén, amelyet Budapesten rendeznek.

A Michelin-csillagos Onyx étterem séfje és a májusi versenyen keze alá dolgozó commis-ja (segédje), Szabó Kevin a héten - az egyelőre féltve őrzött részleteket szigorúan titkolva - kis bemutatót tartottak arról, hogyan dolgoznak majd a döntőn az egyik fő alapanyaggal, a kecsegével.

"Azt mondhatom, hogy a koncepciónk a versenyre most 80 százalékos állapotban van, a következő hetekben a finomhangolással foglalkozunk, az apró részletek egyensúlyozásával és a tréningezéssel" - fogalmazott Széll Tamás. A tréningezés heti háromszori timing, azaz időmérő edzésnapot jelent, amely során elpróbálják a versenynapot, amikor pontosan 5 óra 35 perc áll rendelkezésükre a versenyfeladatok, a hal- és hústálak elkészítéséhez. A "pályanapokra" a felkészülés szintén egy napot vesz igénybe, így a tréningezés heti hatnapos munkát jelent.

A magyar csapatot a felkészülésben Rasmus Kofoed, a 2011-es Bocuse d'Or győztese, a február óta három Michelin-csillaggal rendelkező koppenhágai Geranium étterem séfje is segíti.

A Bocuse d'Or történetében ez lesz az első alkalom, hogy a kontinensdöntő mindkét versenyételének fő összetevője a vendéglátó nemzet konyhájának alapanyagai közül kerül ki. A halételhez így dunai kecsegét és kaviárját, a hústálhoz gímszarvasborjúcombot és -gerincet használnak majd a versenyzők. A versenyhez kapcsolódó eseményeken ráadásul kizárólag magyar borokat szolgálnak fel.

Széll Tamás a koncepcióról annyit árult el, hogy mindkét ételnél meghatározóak lesznek a markáns ízek, a szarvascombot például faszénen grillezik. A halételhez a szabályok szerint minden köretelemet a versenyt megelőző napon kell beszerezniük a rendelkezésükre bocsátott piacon. A megálmodott fogásokban fontos szerepet fognak játszani a zöldségek: "friss, üde tányért" szeretnének összeállítani póréhagymával, sárgarépával, medvehagymával.

Széll Tamás nem először vesz részt a világ egyik legnehezebbjének tartott szakácsversenyen. 2013-ban egyből kijutott a világdöntőre, Lyonba, ahol a 10. helyezést érte el. "Japánnak és Amerikának húsz évbe telt, mire egyáltalán a dobogó közelébe kerültek. Mi először indultunk a versenyen, és egyből tizedikek lettünk" - hangsúlyozta a séf, hozzátéve: akkor nem lesz csüggedt, ha legutóbbi helyezésénél jobb pozíciót sikerül kiharcolnia.

"A 2012-es brüsszeli Európa-döntőn és a 2013-as lyoni világdöntőn sok tapasztalatot szereztem, ráadásul mire elérkezik májusban a verseny napja, addigra már több mint húsz alkalommal főzzük végig a versenymenüt, tehát fel leszünk rá készülve. A verseny számomra elsősorban nem fizikailag, hanem mentálisan jelent erőpróbát. Azt az 5 óra 35 percet keményebben kell végigdolgozni, mint egy munkanapot az étteremben. Egyetlen rossz mozdulat két-három perces veszteséget jelenthet, azt pedig nem engedhetjük meg magunknak, ha győzni akarunk" - fogalmazott a séf.

Széll Tamás kitért arra is, hogy néhány napja már öt Michelin-csillagos étterem van Budapesten, miután az Onyx, a Costes, a Borkonyha és a Tanti után a Costes Downtown is megkapta a neves szakmai elismerést. Mint elmondta, a gasztronómiai világ folyamatos fejlődése sokat segít abban, hogy egyre többen látogassanak el a magyar fővárosba. "Remélhetőleg én is hozzájárulok valamennyire ahhoz, hogy ez így legyen" - tette hozzá Széll Tamás.

A Bouse d'Or kontintensdöntőn a versenyző séfek munkáját a boxban egy-egy comis segíti, aki a szabályok szerint a 2017 januárjában esedékes világbajnokságig nem töltheti be 22. életévét. Szabó Kevin, aki szintén az Onyx étteremben dolgozik, az utánpótlás válogatóversenyt megnyerve került be a magyar csapatba.

Vomberg Frigyes coachként, vagyis edzőként támogatja a munkát. A főzőterületen, a boxon kívülről kizárólag szóban segíti, és ha szükséges, instruálja Széll Tamást és Szabó Kevint: méri az időt, szemmel tartja azokat a folyamatokat, amelyekre a versenyzőknek nincs rálátásuk.

A szintén az Onyx étterem séfjeként dolgozó Szulló Szabina a pontozózsűriben képviseli Magyarországot: sorsolás útján döntik el, hogy a hal- vagy a húsétel értékelésében vesz részt a többi ország képviselői között.

Májusban Budapesten Magyarország mellett további 19 ország képviselője verseng a Bocuse d'Or Europe 2016-os címért. 2017-ben, a lyoni világdöntőn az amerikai, az európai és az ázsiai kontinentális döntő legjobbjai, összesen 24 ország séfje vesz majd részt.

Ez is érdekelhet!

Megvan az ötödik Michelin-csillagos éttermünk

(via NOSALTY/MTI)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Mákos-málnás vaníliás mousse torta

Sütésben gyakorlott, tapasztaltabb embereknek ajánlom a torta elkészítését. Sok apró részből áll, ami külön odafigyelést igényel. Fontos a megfelelő dermesztés, pihentetés. Megéri ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...