Pásztorpite ahogy Gréti készíti recept
Mivel Nagy-Britanniában a búza helyett a burgonya a fő szénhidrátforrás, szinte minden fogásukban megtalálható a krumpli valamilyen formában. Az egyik legnépszerűbb, tápláló étek a shepherd’s pie, azaz a pásztorpite, melynek alapja darált hús, teteje pedig krumplipüré. A tölteléket általában más zöldségekkel, pl. sárgarépával és paradicsommal is dúsítják. A pitének persze sok változata létezik, például a húst lehet halra, a krumplipürét pedig zellerpürére cserélni.
Használnak persze azért más „tartalmat” is a szigetlakók: előszeretettel esznek tésztarakottast, mindenféle ízesítéssel. Elterjedt a sajtszósszal sült makaróni, a brokkolis-lazacos, illetve a tonhalas-kukoricás is, utóbbi tényleg pénztárcakímélő variáció. Nem tűnik ugyan sajátos brit fogásnak a tészta, de tapasztalatom szerint az egyszerűségre és elronthatatlanságra való törekvés igazán jellemző a legtöbb háztartásban.
Ezeket olvastad már?
Bizonyára ismert az angol reggeli elengedhetetlen kelléke, a baked beans (szó szerint: sült bab). A legtöbben konzervből fogyasztják a paradicsomszószban eltett fejtett babot, számomra megfejthetetlen, miért oly népszerű. Az eredeti, házi készítésű, valóban sült bab sokkal finomabb fogás, talán kicsit a sóletre emlékeztető ízvilággal. És a megfelelő fűszerezéssel, egy kis füstölt hússal (még ha nem is kóser) a sütőben készített bab sem jelent nagy költekezést a háziasszonyoknak.
Ezeket olvastad már?
Végül ajánlanék egy desszertet is: a maradék habcsókokat összetörve, és valamilyen gyümölccsel és tejszínhabbal keverve, hagyományos Eton mess-t kapunk. A híres Eton iskola Harrow School elleni évi krikettmeccsén szolgálták fel először az eredetileg eperrel készülő édességet. Az persze ilyenkor nem olcsó mulatság – de mint minden nagy klasszikust, ezt is lehet variálni pl. mandarinnal vagy banánnal.