A napfény városa alig 2,5 órányi vonatútra található Budapesttől, így pedig nagyszerű célállomás, ha egy-két napra kimozdulnánk kicsit a fővárosból. Persze Szegedet lakóhelytől függetlenül is érdemes felkeresni, mert rengeteg látnivalót és kikapcsolódási lehetőséget kínál.
Mi most elsősorban a szegedi gasztroszcénát igyekeztünk felderíteni, ami azonban jó alkalom volt arra is, hogy bejárjuk Szeged hangulatos belvárosát. Bár az idő nem volt túl kegyes hozzánk, a város erényeiből ez mit sem von le – a Tiszától a Hősök kapujáig, a halászlétől a kávéig rengeteg mindent megnéztünk és kipróbáltunk.
Kirándulásunkról videót is készítettünk Nektek, nézzétek meg!
Belépő az újhullámos kávézás világába
Single origin, flat white, világos pörkölés, cold brew – olyan kifejezések ezek, amikkel ma már nem árt tisztában lennie a kávékedvelőknek. A fővárosból indult, de mára országszerte jelen van az újhullámos kávézás, ez alól pedig Szeged sem képez kivételt, így volt miből válogatnunk. Egy kávénál nem is tudtunk megállni, rögtön három helyet is leteszteltünk. Mert mi mással indulhatna egy tökéletes szegedi gasztronap, mint egy csésze isteni kávéval?
Az első a Klauzál térnél, egy kis belső udvarban meghúzódó Kék Elefánt volt. Tamás, a kávézó baristája szerint a szegedi kávéforradalom elsősorban a városban tanuló rengeteg külföldi diáknak köszönhető, akik kimondottan igénylik a kávézásnak ezt a formáját. Ő maga úgy aposztrofálta a helyet, mint ami jó belépő az újhullámos kávézás világába, így pedig igyekeznek szem előtt tartani az aktuális trendeket is: náluk a már alapnak számító flat white és cortado mellett aeropress, V60, valamint syphon filtertípusú kávékat, és olyan különlegességeket is kóstolhatunk, mint az espresso tonic.
A picike Antique Cafe&Tea egy fokkal kijjebb esik a belvárostól, de laza tíz perc sétát simán megér a kávéjuk. Többféle pörkölésű kávéval dolgoznak ők is, ott jártunkkor a Nensebo, Awaken, Bean On és Worka pörkölők kávéi közül lehetett választani. Ezen túl széles a teakínálatuk is, illetve gusztusos kekszeket és süteményeket is árulnak.
A Rudi & Fickó pékség-kávézó ezzel szemben kicsit klasszikusabb vonalon mozog. Itt nincsen sokféle speciality kávé, ellenben az a párféle, ami van, az zseniális. A pékáruik nem csak esztétikusak, hanem ropogósan frissek és finomak, ráadásul a klasszikus termékeken kívül olyan, különlegesebb ízpárokat is bevállalnak, mint amilyen a mozzarellás-jalapenos csavartjuk. Maga az üzlethelyiség is elképesztően stílusos, instakompatibilis hely, ahol úgy töltünk el órákat, hogy észre se vesszük. Ráadásul száz százalékig kutyabarát kávézó, nem hiába lett elnevezve a tulaj házaspár kedvenceiről.
A hírös-nevös szögedi halászlé
Szegedről a Dóm tér után (de lehet még azelőtt) általában a halászlé szokott eszünkbe jutni. Nem véletlenül: a gulyás mellett ez a másik "nagymagyar" levesünk, melynek tökéletes elkészítési módját parázs vita övezi országszerte. A két legismertebb módszer mindenesetre a bajai és a szegedi – mi most értelemszerűen utóbbinak jártunk utána.
Nem is lehet halászcsárda jobb helyen Szegeden, mint a Tisza mellett - így van ez a Roosevelt téri Halászcsárda esetében is. Az 1997 óta működő étterem tágas, világos és hangulatos, a konyhában pedig igazán zajlik az élet. Százliteres kondérokban egy éjszakán át főzik itt a halászlé alaplevét, amibe tálalás előtt kerül bele a frissen elősütött, filézett hal, ami csak úgy omlik a szájban.
"A szegedi halászlének az a legnagyobb jelentősége, hogy ki van filézve a hal, és nem kell tartani a szálkától. De az országban bármerre főzünk jó halászlevet, akkor is csak öt nyersanyag szükségeltetik hozzá: víz, só, vöröshagyma, jófajta szegedi paprika és [esetünkben]egy kis fehértavi tükrösponty. Esetleg egy kis harcsával még lehet bolondítani."
- tudjuk meg a halászlé titkát a csárdát irányító Frank Sándor mesterszakácstól.
A halat tehát ők a Tiszából és a közeli halastavakból szerzik be, a sót Parajdról, a hagymát Makóról hozatják, a paprika pedig helyi termény. A levest különböző méretű, nagyon helyes kis bográcsokban tálalják fel az étteremben, amiből aztán a vendégek szednek maguknak– vigyázat: nem lehet egy tányérnál megállni. Természetesen felkarikázott hegyes erős paprika és jófajta, vastag karéjokra szelt fehér kenyér is jár hozzá, nem is voltunk restek tunkolni.
Nincs Szeged fesztivál nélkül
Szeged neve lassan annyira összeforr a fesztiválokkal, mint a halászlével. Gyakorlatilag az egész nyár egy nagy fesztiválszezon náluk, egymást érik a jobbnál-jobb rendezvények. Kajak-kenu Világbajnokság, Szegedi Szabadtéri Játékok, Szegedi Ifjúsági Napok, Dejavu Fesztivál, komolyzenei koncertek.Mi persze itt is igyekeztünk a gasztronómia vonalán maradni, így a Gerilla Gourmet Fesztivált vettük a célkeresztünkbe.
A Széchenyi téren megrendezett fesztiválon a borús áprilisi idő ellenére is nagyon sokan kint voltak, a látogatók pedig számos foodtruck és fapavilon kínálatából választhattak, mit próbáljanak ki. Mint azt az ilyen jellegű rendezvényeken már megszokhattuk, a legtöbb stand itt is a hamburger – egyéb streetfood – sör vonalon mozgott, emellett azonban szembetűnően sok árusnál lehetett kapni különféle paprikás finomságokat.
Gasztrokocsma Szegeden? Jöhet!
Több szupernek tartott, romkocsma jellegű hely található Szegeden: Bohém Tanya, Vitrin Kávézó és Sörkert, Nyugi Kert– hogy csak néhányat említsünk. Mi a nap zárásaként a Cirmi kézműves gasztrokocsma mellett döntöttünk, amiről közben kiderült, hogy a Rudi & Fickót is üzemeltető házaspár viszik.
Timitől megtudtuk, hogy a Cirmit nyitották meg először, 6 Angilában töltött év után hazatérve. Mikor belevágtak az üzletbe, csak magukra számíthattak, a berendezéstől a dekoron át a falakat díszítő graffitikig mindent ők csináltak. Eredetileg valamiféle átmenetet szerettek volna az étterem és romkocsma között, ahol mindenki megtalálhatja a számítását. Ez be is jött, azóta lakodalmat és osztálytalálkozót éppúgy rendeztek már a Cirmiben, mint 80. születésnapot.
Bár számos nemzet egy-egy specialitása fellelhető a menüjükön, gasztrokocsmaként azért a hely két fő iránya a sör és a hamburger. Utóbbiból szuper ízösszeállításokat alkottak meg, míg a sörrel kapcsolatban meglepve ébredtünk rá, hogy a díjnyertes Tropcal Kitty ipa az ő receptúrájuk alapján készül a Zentus sörfőzdében.Ezt természetesen helyben, csapról is meg lehet kóstolni, nagyon baráti áron.
A gyomrunkon túl
Szeged legalább annyi táplálékkal szolgál az elmének, mint a testnek. A Tisza önmagában is nagyon szép tud lenni nyáron, érdemes végigsétálni a parkos folyó menti sétányon, vagy a Dóm téren és a környező utcácskákban andalogni. Az építészet kedvelői megcsodálhatják a város szecessziós épületeit, a színház rajongóit a Szegedi Szabadtéri Játékokon túl a Szegedi Nemzeti Színház várja, az irodalmi lelkületűek József Attila nyomába eredhetnek, míg az édesszájúak igazi Kánaánra lelnek a Klauzál tér képében, ahol számos nagy múltú és impozáns cukrászda várja a helyieket és turistákat egyaránt. Akármelyik csoportba is tartozzunk, Szegedben nem fogunk csalódni.
Az idegenvezetést köszönjük a Szeged Tourinform csapatának! Kattintsatok ide további programokért!
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
10 nagyon szép és egyszerű szendvics egy kirándulós hétvégére
A hétvége tökéletes idővel szolgál ahhoz, hogy az egész napot a szabadban töltsük. Reggelire, tízóraira vagy túrázós uzsonnára, itt tuti megtalálod a legfinomabb szendvicset.
NosaltyA világ legidősebb hölgye 116 éves, és meglepő ételekre fogja...
Ő a világ jelenleg legidősebb hölgye, a mosolygós Kane Tanaka, aki nem éppen egészséges ételekre fogja hajlott korát. Nála mindenesetre úgy tűnik, ez vált be.
Brecz JuditA legjobb helyek a Balatonnál - itt egyél, igyál, ha...
Három éve annak, hogy a Balatoni Gasztrotérkép segítségével könnyedén odatalálunk a legjobb balatoni helyekhez: mi most ez alapján négy északi parti borászatban jártunk!
DacotaA zöld tea tényleg csodákra képes
Szeretnétek egy egyszerű lépést tenni az egészségetek érdekében? Igyatok mindennap egy csésze zöld teát!
Szabó A