A zöldségesek pultjai, a szupermarketek polcai rogyadoznak a finomabbnál finomabb gyümölcsöktől. Az eperszezonnak már lassan vége, de már meggy, cseresznye is kapható. Kényelmes és kellemes ez a megoldás, de ha nagy tételben akarunk befőzni, esetleg vágyunk egy kicsit a zöldbe, közös családi programot tervezünk, vagy valóban helyi árut akarunk vásárolni, nézzünk utána, a közelünkben hol szerveznek egy-egy gyümölcsösben "Szedd magad!" akciót.
Ezen események alkalmával a gazdák megnyitják a gyümölcsöst, mindenki besétálhat a kosarával, és teleszedheti azt finomságokkal.
Az árut a boltinál jóval kedvezőbb áron lehet hazavinni. Norbi kollégánk lelkes rajongója ennek a műfajnak, így segítségével összeszedtük, miért érdemes neked is belevágni. Ő leginkább a cseresznyét, az epret és legfőképp a barackot szokta megcélozni.
1. Mert anyagilag megéri!
A jelenleg legaktuálisabb eper kilóját több termelő már 520 Ft-ért is odaadja, de sok helyen a gyümölcs ára a megvásárolt termény mennyiségével fordított arányban csökken. Egy vödörnyi epret már alig 300 forintért is hazavihetünk. Noha kétségtelenül kedvezőbb a gyümölcs ára, ha magunk szedjük - az összeg töredéke a boltinak - Norbi szerint ez a műfaj nem csak az anyagiakról szól. Az élmény is fontos: amikor a fedő lekerül a szilvalekváros üvegről, eszünkbe fog jutni, hogy ezt biza' én szedtem - egyből édesebb lesz az amúgy is finom lekvár.
2. Mert jó program!
Norbi szerint kérdés nincs affelől, hogy megéri-e mondjuk Budapestről lekocsikázni Érdre 25-30 perc alatt. Szedés közben mindig lehet egy jóízűt beszélgetni a többiekkel például arról, miért jó ez a műfaj, ki mit készít a gyümölcsből, milyen helyeket ismer még. Azok, akik családostul jönnek, meg tudják tanítani a gyerekeknek, hogy az a legfinomabb csemege, amiben a saját munkánk is benne van. Sokan talán azt gondolják, hogy egy gyerek nem élvezi ezt a műfajt, de Norbi azt tapasztalta, hogy mindig a legkisebbek voltak azok, akik kérlelték a szüleiket: "Anya, ezt még szedjük le, nézd, milyen szép nagy, ezt nem hagyhatjuk ott". Lehet a kicsik elfáradnak a végére, de amikor meglátják, hogy mennyi gyümölcsöt szedtek össze egy nagy-nagy tálba, akkor a mosolyok sem maradnak el!
3. Mert a minőség szinte garantált!
A saját magunk által szedett gyümölcsnél értelemszerűen nehéz frissebbet találni, és például Norbinak volt olyan élménye, ami végképp meggyőzte, érdemes részt venni a "Szedd magad!" akcióban. Íme a sztori a saját szavaival: "Egyszer lekvárnak 3 kiló középkategóriás epret vettem egy eléggé ismert budapesti piacon Szuperül nézett ki, az eladó mondta, hogy ezt ne hagyjam ki, egy szemet meg is kóstoltam. Hazaérve megmostam gyorsan a gyümölcsöt, mert azért egy keveset csemegének szántam magamnak. Gyorsan kiderült, hogy amit kóstoltam, az lehetett az egyetlen finom darab a megvásárolt eperből, mert a többi nem volt ízletes. Még aznap este belefutottam egy helyi termelő hirdetésébe az interneten, ami szamócaszedésre invitált. Odamentem, és kis szemű szamóca fogadott a piaci ár töredékéért, de valami eszméletlen ízzel cserébe - tudod, amikor leszeded a gyümölcsöt, és meleg a napsütéstől, annyira friss. 1-1,5 óra alatt 7 kilót be is gyűjtöttem, és negyedannyit fizettem – ja és mivel az idő szuper volt, barnultam is egy keveset!"
A "Szedd magad!" akcióknak sajnos egy meglehetősen szomorú jelenség is kedvez. A Zoom.hu írt arról, hogy a hazai gyümölcsösökben komoly munkaerőhiány van - számos munkás nem vállalja a munkát azért az órabérért, amit a gazdák tudnak nekik fizetni. Sok helyen az ingyenes "Szedd magad!" akciók jelenthetik a megoldást - így legalább nem marad a gyümölcs a fán. Ez a termelőknek nyilvánvalóan veszteséges, de azoknak, akik lekvárt szeretnének főzni, jó lehetőség.
Ha úgy érzed, meggyőztünk, a Gyümölcsvadászon sok-sok "Szedd magad!" címet találhatsz.
Ezeket olvastad már?
Az örök dilemma: kell-e a lekvárba tartósítószer vagy elhagyható?
Hogyan tudjuk megőrizni a lekvárjaink frissességét akár évekig is? Muszáj tartósítószert használnunk?
Nosalty14 lélegzetelállítóan különleges lekvár
Szeretnél egy kicsit újítani befőzési technikádon, vagy szokatlan párosítást kipróbálni, netán új gyümölcsből lekvárt főzni? Szemezgess az itt felsorakozott receptek között!
NosaltySárgabarackszezon kicsit másképpen - Te mit kezdenél 5 kg sárgabarackkal?
A sárgás-pirosas barackok megérése már az igazi, hamisítatlan nyarat jelenti. Te mit kezdenél 5 kg sárgabarackkal? Szuper tippek kezdőknek és haladóknak!
Nosalty13 csodás lekvár tartósítószer nélkül
Minimalizálni szeretnéd az adalékanyagokat a télire eltett lekvárban? Akkor neked szól az alábbi receptgyűjtemény!
Nosalty