Mindegy, hogy tartós vagy friss élelmiszerről van szó, alapvetően mindenről elmondható, hogy előbb vagy utóbb lejár majd, amikor is kénytelenek leszünk kidobni. A szavatosság problémája egyes kamra- és hűtőlakókat jobban érint, másokat kevésbé, és általában a legtöbb élelmiszerről tudhatjuk is, hogy mennyi időt hagyhatunk még neki a végső megromlás előtt. Vannak azonban becsapós delikvensek, amelyek – megfelelő tárolási körülmények között – jóval tovább fogyaszthatóak maradnak, mint ahogy azt gondolnánk róluk. Jöjjenek a szavatosság trükkös nagyágyúi, akik képesek lépten-nyomon kicselezni az elmúlást.
Nézd meg galériánkban a meglepően sokáig eltartható élelmiszereket!
5 alapanyag, ami tovább eláll, mint gondolnád
Gyökérzöldségek
Minden répa, cékla, zeller és egyéb keményszívű, vastag héjú zöldség akár két hétig is eltartható, persze csak gondos odafigyelés mellett. Általában, ha csak pusztán a szabad levegőn és szobahőmérsékleten hagyjuk őket, akár 1-2 nap alatt is megpuhulnak, bőrük ráncos, állaguk gumis lesz. Azonban, ha a hűtőben tároljuk őket egy fagyasztózacskóban, jóval tovább megőrzik frissességüket. Ne zárjuk le teljesen a zsák száját, engedjük, hogy egy minimális mennyiségű levegő behatolhasson a gyökerekhez, valamint figyeljünk a nedvességre is: ha túl vizes lenne a zacskó belseje, töröljük át papírtörlővel. A zöldségeket csak akkor dobjuk ki, ha bepenészednek, különben bátran felhasználhatjuk őket, akár még másfél héttel később is.
Olajbogyó
Ha valaha vettünk már egyet azokból a hatalmas üvegekből, amelyek tömve vannak apró olajbogyókkal, akkor tudhatjuk, hogy milyen sokáig helyet foglalhat a hűtőnkben a sós, karakteres savanyúság, és hogy akár egy hónapba is telhet a teljes mennyiség elfogyasztása. De ne aggódjunk, ennél akár tovább is elállhat a hűtőben az üvegünk, ugyanis a sós lé, amiben a bogyókat eltették, képes konzerválni azokat, meglepően hosszú ideig. Csak arra kell fokozottan figyelnünk, hogy mindig tiszta evőeszközzel (kézzel soha!) halásszuk ki az ízes szemeket, mert már egy minimális mennyiségű szennyeződés is hamar penészedéshez vezethet. Ha pedig nem sóoldatos, hanem olajban eltett bogyókat veszünk, azokat még jóval tovább bent hagyhatjuk a hűtőben (akár egy évet is kibírnak).
Pesto
Kényes szereplő a pesto, a megfelelő gondoskodás mellett azonban sokáig állandó lakója lehet a hűtőszekrényünknek. Mivel olyan friss vagy könnyen romlandó alapanyagokat is tartalmaz, mint a zöldfűszer vagy a sajt, képes hamar bepenészedni, kivéve akkor, ha megóvjuk a korai romlástól. Soha ne nyúljunk bele koszos evőeszközzel, és ha kivettünk belőle egy adagot, öntsünk a maradék tetejére egy kevés olívaolajat, hogy az teljesen elfedje a megmaradt pestót. Ez a zsírréteg elzárja a krémet az oxigéntől, ezáltal lehetetlenné teszi az erjedés és a penészedés megindulását. Az így tárolt pesto akár két hétig is friss maradhat a hűtőben.
Mogyoróvaj
Még hűtőszekrény sem kell a magvaj tárolásához, ugyanis hűvös, fénytől védett helyen teljesen vígan eléldegél. Ha nem koszoljuk össze, nem kenjük bele a nyálunkat, akkor egy nagyobb üveg mogyoróvaj akár egy teljes évig is szavatos marad. Egy dolog, amire képes – magas zsírtartalma miatt – az avasodás, ennek jeleit azonban egészen biztosan észre fogjuk venni: ha beleszagolunk az üvegbe és a krémnek kellemetlen, savanykás-dohos szaga van, akkor bizony a mogyoróvajunk már nem fogyasztható. Ez az állapot általában a hő miatt alakulhat ki, így megfelelő tárolással könnyedén elkerülhető.
Keménysajt
Már csak azért is nagyon szomorú egy keménysajt megromlása, mert ezek az ínyencségek bizony borsos áron kelnek el a boltokban – ezért jobb, ha megtesszük a szükséges megelőző lépéseket a szavatosság maximalizálása érdekében. Szerencsére viszonylag könnyű dolgunk lesz, ugyanis az olyan, több évig érlelt sajtok, mint a parmezán, grana padano vagy pecorino kevés nedvességet tartalmaznak, így a bepenészedésük is ritkább. Erre leginkább akkor képesek, ha a nem megfelelő tárolás miatt kívülről éri őket víz. Tároljuk hát a darabokat sütőpapírba vagy sajtpapírba csavarva, a hűtőnk egy olyan részén, ahol nem fog semmilyen nedvességgel kontaktusba lépni. Ilyen módon akár egy teljes hónapot, vagy még többet is kibírhatnak a finomságok, bátran reszelhetjük majd őket tésztákra még hetekkel később is.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tanácsok várnak itt: