Hazánkban gyakorlatilag minden harmadik felnőttet érint kisebb-nagyobb mértékben a szemszárazság: égető, viszkető, fájó, esetleg piros szemek, homályos látás. Mi állhat a tünetek hátterében és miként alakul ki?
Lényeg, a könny
A szem megfelelő "nedvesítéséért" a könnyünk felel, amely nem csak síráskor termelődik, hanem egész nap, mindig. A könny elsődleges feladata, hogy nedvesen tartsa a szemünk külső felületét, így védve a kórokozóktól, hogy táplálja a szaruhártyaréteget, és kiöblítse az esetleges, kisebb idegentesteket.
A krónikus szemszárazság fő oka, hogy valamiért nem működik a könnytermelés vagy a könny túl gyorsan párolog el szemünk felszínéről.
Mi lehet ennek az oka?
A szemszárazság mögött állhatnak egészen hétköznapi okok is: például keveset pislogunk (monitor, telefon, táblagép nézegetése vagy vezetés közben), az időjárási körülmények (száraz, hideg, szeles időesetén), egyes gyógyszerek mellékhatása, illetve jellemzően időskorban, és nőknél a menopauzát követően gyakrabban fordul elő.
De fontos tudni, hogy a szemszárazság mögött komolyabb betegségek is állhatnak, ezért nem érdemes félvállról venni. Ha hosszabb ideje fennálló, krónikus a szemszárazságunk, mindenképpen keressünk fel egy szemész szakorvost.
Autoimmun betegségek
A rheumatoid arthritis egy autoimmun eredetű sokízületi gyulladásos betegség, amelynek során elsősorban a kisízületek krónikus gyulladása áll fenn.
Ez a betegség együtt járhat az ún. Sjögren-szindrómával, amikor szintén egy autoimmun folyamatnak köszönhetően a könnymirigyek – ill. a szervezetünk egyéb mirigyei is – állandó gyulladásban vannak, ezért a mirigyeket alkotó sejtek károsodhatnak és nem tudnak elég folyadékot könnyet termelni, és így alakulhat ki a krónikus szemszárazság.
Lupus
Ez az ijesztő nevű betegség szintén autoimmun eredetű. Fő tünetei az ízületeket, illetve a bőrt érintik, de kísérőtünet lehet itt is a szemszárazság.
A szemszárazság kezelése
Ha krónikus szemszárazsággal élünk, akkor forduljunk szakorvoshoz. Ő diagnosztizálja az esetlegesen háttérben álló alapbetegséget, és javaslatot tesz annak kezelésére, illetve a száraz szem tüneteinek enyhítésére. Erre a célra elsősorban szemcseppet, műkönnyet javasolnak, amely ellátja a könny hiányzó nedvesítő funkcióját.
Milyen étrenddel segíthetjük szervezetünket?
Speciális étrend nincs a szemszárazság tüneteinek kezelésére, de enyhíthetjük szervezetünkben a gyulladásokat, ha étrendünk nagy mennyiségben tartalmaz omega-3 zsírsavakat, pl. tengeri halak, halolajok, illetve egyes növényi olajok, pl. lenmag-, dió-, tökmagolaj formájában. Emellett figyeljünk oda a megfelelő antioxidáns-bevitelre is: fogyasszunk napi szinten ~fél kg zöldséget, gyümölcsöt. Antioxidánsokban gazdagok az élénk színű zöldségek és gyümölcsök: keressük az üzletekben a zöld leveles zöldségeket, a narancssárga édesburgonyát, sárgarépát, a bordó céklát. A gyorsfagyasztás során a bogyós gyümölcsök antioxidánstartalma jelentős mértékben megmarad, így szezonon kívül ezek is jó szolgálatot tehetnek. Emellett fogyaszthatunk áfonyát, gránátalmamagot is.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
13+1 csodás őszi krémleves borongós hétköznapokra
Színesek, fűszeresek, melegek, krémesek - ennél jobban semmi nem esik egy ezeken a szürke, esős őszi napokon.
Bodon Judit dietetikusNe rontsd el a fogyókúrád! Mutatunk 13 majonéz- és cukormentes...
A saláták a fogyókúra fontos pillérei lehetnek - persze nem mindegy, hogy állítjuk össze őket. A majonézt és a cukrot például érdemes elfelejteni.
Bodon Judit dietetikus10 isteni, krémes főzelék kókusztejjel
A főzelékek az egészséges étrend fontos pillérei. Készíthetjük őket hagyományosan, de a különlegesség és változatosság jegyében fel is dobhatjuk őket kókusztejjel!
Nosalty15+1 szuper recept egészségre vágyóknak - legújabb ötleteitekből válogattunk
Egyre több és több egészséges étrendbe illeszthető recept kerül fel oldalunkra. Most a legfrissebbekből hoztunk egy válogatást!
Bodon Judit dietetikus