Gyakran találkozhatunk a kenyérrel, mint az élet, a bőség, a gazdagság jelképével. Ha pedig ez igaz, akkor a száraz kenyér nem más, mint a halál, az ínség és a szegénység… no jó, talán ennyire nem kell túlzásokba esnünk, mindenesetre annyit megállapíthatunk, hogy bizony egy megkeményedett, többé már nem szelhető vekni nem épp kellemes vendég a konyhában. Ahhoz, hogy ne is legyen visszatérő, fogadjuk meg az alábbi tanácsokat, a száraz kenyér legbiztosabb ellenszereit!
Nézd meg galériánkban, milyen tippekkel kerülheted el a kenyér kiszáradását!
Így kerülheted el, hogy idő előtt megszáradjon a kenyér
Vegyél minőségit
Sajnos gyakran egyáltalán nem rajtunk múlik a vekni kiszáradása. Mivel a legtöbb, nagyobb élelmiszerboltban kapható, ipari sütödében készült kenyér alacsonyabb minőségű alapanyagokból és „felgyorsított” módszerekkel készül, jóval könnyebben kiszárad, mint egy kovászos cipó. Ha tehetjük, keressük fel a hozzánk legközelebb eső pékséget, ahol kovásszal dolgoznak – meg fogunk lepődni a megnövekedett szavatosságon.
Vedd ki a bolti csomagolásból
Mindegy, hogy egész vagy szeletelt kenyérről van szó, szabaduljunk meg a boltban ráadott csomagolástól. Az eldobható papírzacskókban megszikkad, míg a nejlonban könnyebben bepenészedik minden pékáru, ráadásul ezek a vékony anyagok könnyen elszakadhatnak, ami még tovább gyorsítja a kiszáradást. Használjunk (fából készült) kenyértartót/dobozt vagy letakart kosarat, esetleg külön erre a célra varrt kenyereszsákot.
Zárd el a levegőtől, de ne fojtsd meg
A fenti tárolási lehetőségek mindegyikénél fontos, hogy szabályozzuk a levegő ki- és beáramlását. Ugyanis, ha teljesen szabadon hagyjuk, a kenyér szinte még aznap kiszárad, míg, ha teljesen leszigeteljük, bepenészedik. Mindkét eset megelőzésére alkalmas lehet egy konyharuha vagy más textil: a kosárban, kenyértartóban takarjuk le a veknit, ha zsákot használunk, akkor pedig ne zárjuk le végig annak a száját, hagyjunk minimális légzési lehetőséget szegény cipónak.
Tartsd távol a naptól/melegtől
Az sem mindegy, a konyhánk melyik részében pihen a kenyér: tartsuk távol minden hő- és fényforrástól, ugyanis mindkettő képes meggyorsítani a kiszáradást. Ne legyen az ablak mellett vagy olyan helyen, ahol sokáig sütheti a nap, és szintén vegyük el, ha a fűtőtest vagy a sütő mellett lenne.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További tárolási tippek tőlünk nektek: