„Elképesztő csalódást okozott az első macaron” – Szalai Dóri, a Chez Dodo Macaronmanufaktúra alapítója a Nosalty podcastjában

Annak, aki kételkedik a pillangóhatásban, érdemes meghallgatnia Szalai Dóri, a Chez Dodo Macaron Manufaktúra alapítójának történetét. Dóri egy tinisorozat egyik epizódjában találkozott először a francia desszerttel, mi pedig annak a pár képkockának köszönhetjük, hogy ma már az ország legjobb macaronjaival kényezteti a magyar közönséget.

A Chez Dodo Macaron Manufaktúra színes, illatos és utánozhatatlanul finom desszertjeivel sokan találkozhattak már, Szalai Dóri francia finomságai pedig nem véletlenül örvendenek nagy népszerűségnek: rengeteg munka, kitartás és tervezés és persze álmodozás van amögött, hogy ma Magyarország legjobb macaronjai készülnek a Sas utcai kisüzemben.

Szalai Dóri, a Chez Dodo megálmodója

A Nosalty Házicsemege podcastjának vendége Szalai Dóri volt, aki csaknem 10 év távlatából is ugyanolyan lelkesedéssel és szeretettel meséli el, hogyan lett belőle sikeres gasztrovállalkozó, és hogyan épített fel egy kivételes márkát néhány év alatt.

Dóri egyáltalán nem készült arra, hogy a gasztronómiát válassza hivatásául, sőt: közgazdász diplomával egy reklámügynökségnél dolgozott akkor, amikor először találkozott a macaronnal. Az első (nem mellesleg nem jól elsült) kóstolásból több hónapnyi kísérletezés lett a tökéletes receptet kutatva, ezután jöttek az első megrendelések és a felismerés, hogy ebből valami sokkal több is lehetne, mint hobbi.

A Laki Eszter által tervezett kolibrik a macaron törékenységét és kifinomultságát szimbolizálják

Ahogy a legtöbb esetben, itt sem volt előre kikövezve az út ahhoz, hogy Dóri egyszerűen hozzon létre egy saját vállalkozást. Testvérével, Katával és üzlettársával, Váry Petivel rengeteget dolgoztak azon, hogy 2014 karácsonya előtt végül megnyithasson a Sas utcai manufaktúra, melyben eredetileg Dóri egyedül készítette volna a süteményeket. Hamar jött a felismerés, hogy egy ember ide nem lesz elég, ma pedig már 27 ember dolgozik azon, hogy minden egyes nap a legtökéletesebb alapanyagokból készüljenek el a legfinomabb francia sütemények.

Dóri a Nosalty #HÁZICSEMEGE podcastjában részletesen meséli el, mennyi mindenre kell napi szinten odafigyelni azért, hogy a vállalkozás sikeresen működjön, hogy hogyan találta meg a legjobb alapanyagokat, vagy hogy hogyan reagált a Chez Dodo arra az időszakra, amikor Budapest hosszú hónapokra teljesen kiürült.

TIPP:

Ha a vállalkozás indításán gondolkodsz, akkor egy bankszámlára mindenképpen szükséged lesz, ezért érdemes körbenézni, hogy hol-milyen feltételekkel lehet számlát nyitni, vezetni. Egy jó bankválasztással ugyanis csökkentheted a felmerülő költségeidet. Érdemes olyan bankot választani, ahol nem csak a számlavezetés, hanem az innovatív fizetési megoldások is kedvező költségek mellett érhetőek el. Valamint a bank rendelkezzen minél többféle digitális megoldással, mint mobilbank, QR-kódos fizetés, sőt vannak már olyan bankok is, ahol a számlanyitást végig online is megoldható. Ha pedig már működő vállalkozással rendelkezel, akkor érdemes felülbírálni a jelenlegi banki szolgáltatásaidat, egy bankváltással, annak innovatívabb szolgáltatásaival jobban járhatsz, miközben a költségeid csökkennek.

A podcast a Raiffeisen Bank támogatásával jött létre.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek