Az emberek gyakran elérhetetlen, fenntarthatatlan vagy egyenesen káros célokat tűznek ki maguk elé annak érdekében, hogy egészségesebben étkezzenek – és ezt általában egyik napról a másikra szeretnék elérni. Ez a taktika azonban nem válik be.
Ha valóban egészséges étkezési szokásokat szeretnénk kialakítani, akkor azt kell szem előtt tartanunk, hogy mit és hogyan kell ennünk illetve innunk ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, hogy megfelelően tápláljuk a testünket. Az alábbi tippekkel ez megvalósítható anélkül, hogy sanyargatnánk magunkat – és néhány hét után feladnánk az egészet.
Kattintsatok a képre!
11 út, hogy észrevétlenül is egészségesebben étkezzünk
Reggelizzünk mindennap!
Ha kihagyjuk a reggelit, az többféle hátránnyal is jár. Például már délelőtt frusztráltak, ingerlékenyek lehetünk, ráadásul fáradtnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. A nap további részében pedig sóvárgást érezhetünk, rosszabb típusú ételeket választhatunk, vagy épp falási rohamokat is tapasztalhatunk. Éppen ezért érdemes beiktatni egy fehérjékben, rostokban és jótékony zsírokban gazdag reggelit!
Figyeljük meg, mit iszunk!
A kedvenc italaink gyakran sok hozzáadott cukrot tartalmaznak, így észrevétlenül vihetünk be felesleget a szervezetünkbe. Ezért nézzük meg, mit kortyolgatunk a nap folyamán, és mérjük fel, hol tehet reális változtatásokat eszközölni. Ha egy cukros üdítőt vagy ízesített vizet lecserélünk például egy uborkás vagy bogyós gyümölcsökkel ízesített vízre, máris rengeteget tehetünk magunkért.
Keverjük a rostokat a fehérjékkel!
Kutatások azt mutatják, hogy a tápanyagoknak ez a kombinációja elősegíti a jóllakottság érzését, így ezekkel hosszabb ideig érezhetjük magunkat eltelítve. Kedvenc rostforrásaink a zöldségek és a gyümölcsök, valamint a 100%-ban teljes kiőrlésű gabonák, a diófélék és a magvak – ez utóbbi három ráadásul fehérjét is biztosít. Ezeket egészítsük ki sovány fehérjeforrásokkal, így például tojással, tenger gyümölcseivel, baromfival és cukrozatlan tejtermékekkel.
Rendszeres étkezés és nassolás
Tartsuk tiszteletben a testünk természetes éhségjelzéseit, és ennek megfelelően tápláljuk magunkat a nap folyamán. Együnk rendszeresen, figyeljünk oda arra, hogy három-négyóránként fogyasszunk valamit. Így elkerülhetjük az éhséggel járó kellemetlen érzeteket, valamint a következő táplálkozás során a túlevést.
Minden étkezéshez adjunk hozzá egy gyümölcsöt vagy zöldséget!
Az „egészségesebb táplálkozás” célját a korlátozás és a megvonás helyett közelítsük meg az ellenkező oldalról: adjunk plusz alapanyagokat az étkezéseinkhez! Összpontosítsunk kevesebbet arra, hogy mit kell elkerülnünk vagy csökkentenünk, és koncentráljunk a tápláló ételek hozzáadására. Így például minden étkezésünket dobjuk fel a tökéletes vitamin- és rostforrásként szuperáló gyümölcsökkel és zöldségekkel.
Hagyjuk abba a kalóriaszámlálást és -megvonást!
Jegyezzük meg: a kalória nem egy olyan mértékegység, ami képes megadni az élelmiszer egészségességének szintjét, vagy azt hogy milyen táplálkozási előnyökkel bír. Számos tápláló, egészséges élelmiszer tartalmaz ugyanis sok kalóriát, ilyen például a dió, de emellett van bennük bőven ásványi anyag, vitamin, rost, egészséges zsír és fehérje is.
Ne zárjunk ki egy egész élelmiszercsoportokat!
A korlátozó étkezéssel nemcsak a legfontosabb tápanyagokat veszíthetjük el, amelyekre a szervezetnek szüksége van, de egy pszichológiai csapdába is kerülhetünk: mindig még többet akarunk majd abból, amiből tudjuk, hogy nem ehetünk. Ezért olyan fontosak a fokozatos, apró, reális változtatások, amelyek kihívást jelentenek, de attól még továbbra is engedik, hogy élvezzük az étkezéseket, és lehetővé teszik, hogy kellemesen jóllakjunk. Ez a kulcsa annak, hogy egészségesek maradjunk, és ezt hosszú távon is fenntarthassuk.
Kerüljük el a 30 napos étkezési kihívásokat!
Ezek valódi motivációt jelenthetnek egyes embereknek, de ha valaki tartós életmódváltást szeretne elérni az általános egészségi állapota érdekében, akkor másként kell gondolkodnia. Ahelyett, hogy 30 napon át sanyargatjuk magunkat, inkább a hosszú távú eredményekre koncentráljunk, amelyek jobb közérzetet biztosítanak, nem pedig elégedetlenséget, stresszt, frusztrációt és persze koplalást. Ezeknek ráadásul súlyos mellékhatásai is lehetnek, beleértve az anyagcsere-rendellenességeket, a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget és a szorongást.
Étrend-kiegészítők helyett...
Inkább fogyasszunk valódi ételeket a megfelelő tápanyagbevitelért, ahelyett, hogy étrend-kiegészítőkhöz fordulnának a gyors megoldás érdekében. Persze vannak jól bevált táplálékkiegészítők, amelyek egyeseknek kulcsfontosságúak lehetnek, de ha nem muszáj, ne szedjünk ilyesmit. Ha mégis ezek mellett döntünk, jól válasszuk meg a konkrét termékeket, óvakodjunk a megkérdőjelezhető összetevőktől, és úgy általánosságban tartsuk szem előtt, hogy ebben az iparágban viszonylag alacsony az átláthatóság.
Legyünk elnézőek!
Fontos, hogy a folyamat során fogadjuk el: mindannyian csak emberek vagyunk. Legyünk kedvesek magunkkal, és ne feledjük, hogy egyetlen egészségtelen étkezés vagy cukros desszert még nem teszi tönkre az összes erőfeszítésünket. Azt is tartsuk szem előtt, hogy az étel tényleg csak ennyi, étel: nincs morálisan teljes mértékben helyes vagy rossz étkezési szokás. Inkább figyeljünk a minőségre, a tápanyagbevitelre és arra, hogy élvezzük az ízeket!
Még több cikk az egészségről: