Szakácskönyv a túlélésért

Öt nő, 149 recept, fél év egy lichtenwörthi lágerben. Szakácskönyv képzeletben elkészített receptekből, ételek, melyek reményt és lehetőséget adtak a túlélésre.

A könyv szerkesztője, Czingel Szilvia 7 éven keresztül készített interjúkat holokauszttúlélőkkel a Centropa Magyarország - a zsidó emlékezet interaktív adatbázisának magyarországi archívuma - képviseletében egy nagy volumenű kutatás részeként. A fő szempontjuk az volt, hogy ne csupán a tragédiát kutassák, hanem a zsidók két világháború közötti életmódját, életvitelét is. "Természetesen munkánk nagyobb része maga a holokauszt is, mert aki a zsidó történelemmel foglalkozik, számára ez megkerülhetetlen, de nekünk a fő szempontunk nem maga a halál, hanem a virágzó időszak volt" - beszélt az előzményekről Czingel Szilvia.

A könyv az egyik interjúalany, Endrei Istvánné háború előtti életéről, illetve egy lágerben eltöltött fél évéről szól. Őt 1944 novemberében, a háború utolsó hónapjaiban deportálták más magyarokkal együtt egy lichtenwörthi koncentrációs táborba. Ott a sok szenvedéstől és az éhségtől való menekülés sajátos útjaként ötödmagával írt egy receptkönyvet, amely aztán csodával határos módon hazakerült vele együtt.

Ezekre a szénnel és grafitfoszlányokkal telekörmölt papírfecnikre bukkant rá 63 évvel később egy Endrei Istvánnénál tett látogatás alkalmával Szilvia. "Éppen arról beszélgettünk, hogy annak idején a két világháború között az édesanyjával milyen süteményeket készítettek, amikor szó szerint kihullottak a kis papírfecnik."

"A lichtenwörthi tábor arról volt híres, hogy kiéheztetési kísérletet végeztek. Nem voltak gázkamrák, nem dolgoztatták az ott élőket, viszont nem adtak enni az oda deportáltaknak. Ez a receptkönyv volt az ott élőknek a kiút, a szellem, a gondolkodás, az emlékezés képességének életben tartása, de néhányuknak ez is mentette meg az életét" - fogalmazott a szerkesztő.

Öt különböző korosztályból és élethelyzetből kiragadott nő: kárpitosfeleség, női kalap- és paplankészítő, családanya, Rotschild Klára szalonjának egyik legszebb manökenje... öt zsidó nő elindul 1944 novemberében gyalogmenet az óbudai téglagyárból Ausztria felé, hogy aztán az éhségtől szenvedve megírják az "emlékezet" szakácskönyvét: hogy ne felejtsék el az egykor megélt otthoni jobb időket, hogy erőt merítsenek a szenvedésekhez. A receptkönyvírás az ellenállás egyik formája volt, lehetőség a túlélésre.

A könyvben a receptek mellett Endrei Istvánné visszaemlékezéseit olvashatjuk. Képet kapunk nemcsak a holokausztról, hanem a két világháború közötti budapesti zsidó család életmódjáról is. A Gyányi Gábor által írt előszóból megtudhatjuk, hogy "elsősorban a tésztafélékre és a süteményekre emlékeztek, amiben bizonnyal a legkedvesebb íz utáni heves sóvárgás vezette őket." Mivel a táborban csak levest kaptak enni, érthető, hogy már elegük volt belőle, így a nem kóser receptgyűjteményben leginkább nehéz, zsíros húsételeket, édességeket, mártásokat találunk: madártejet, kolozsvári rakott káposztát, olaszosan készített makarónit vagy épp finom rántottát.

Az ételek tanulmányozása során feltárul előttünk a 20. század történelme, a II. világháború előtti magyar gasztrokultúrától a vészkorszak tragikus eseményeiig, de fölhívja a könyv a figyelmet arra is, hogy hogyan lehet irracionális élethelyzetekben túlélési stratégiákat kidolgozni, ahogy ez Lichtenwörthben is megtörtént.

A Szakácskönyv a túlélésért itt vásárolható meg

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...