Török hatásra került be a magyar konyhába, aztán mindenki a saját képére formálta. Első említést a 17. század végén találunk róla, aztán elindult az azóta is tartó sikersztorija. Készítik savanyú káposztából, édesből, főzik és kemencében sütik, marhával és sertéshússal töltik, sok-sok füstölt hússal, kolbásszal körbeízesítik, a böjtöt tartók zöldségekkel, gombával töltik. Ebben a cikkben pedig megnézhetitek a paradicsommal főzött szabolcsi változatát.
Édes vagy savanyú
Klári mama, második nagymamám, szabolcsi asszony révén behozta családunkba a paradicsomos töltött káposzta mérhetetlen szeretetét. Ő az óriási töltelékeket forrázott édeskáposzta-levelekbe csavarta. Aki abból egyet meg tudott enni, egész napra megtelítette a pocakját. Abban az időben nem ettem húst, csak a töltött káposztában, egyszerűen imádtam. Most már savanyú káposztával szeretem, ha túl savanyú, akkor kicsit kiöblítem, de valahogy a ez az ízvilág közelebb áll hozzám, és egyben jobban kötődik a füstölt husikhoz.
Párolt hagyma
Régen csak apróra vágva belekevertem a töltelékbe a hagymát, ma már tudom, hogy párolva sokkal finomabb ízt ad neki. Jó sok hagymát a füstölt szalonnából kisült zsíron megpárolok, ehhez hozzáadom az ugyancsak jó sok apró kockára vágott sárga paprikát, sőt a legtökéletesebb aroma elérése érdekében felkockázok pár zellerszárat, és ezt is bedobom a lábasba. Ekkor a hagyma már szinte krémes lesz, a zöldségek még darabosak, így mennek a húsok mellé.
Marha versus sertés
Nagyim sertéshúsos volt, én csak felesben vagy annál is kisebb arányban teszek a töltelékhez, főként azért, hogy ne szárítsam ki. Az általam jobban kedvelt marha darált hús ugyanis sokkal kisebb százalékban tartalmaz zsírt.
Régen a sertéshúsos verziót lefőztem már karácsony előtti napokban, kitettem a hideg teraszra, vagy hűtőbe raktam, és a lábas tetején kidermedt zsírréteget a szentesén való melegítés előtt lekaptam, így könnyítve az aznapi, nem egyszerű emésztésünket.
Rizs
Mindenki a kis, kerekszemű rizsre esküszik a káposzta töltelékét illetően. Nálunk a jó öreg „B”-rizs szerepelt benne, mostanság pedig kicsit kisebb adagban hosszúszeműt használok, bevallom, nálam a basmati is jöhet. A lényeg az, hogy ne főjön szét, de kemény se maradjon a töltelékben!
Tejföl
Persze hogy jöhet a paradicsomos, szabolcsi káposztára is a tejföl! A paradicsom tulajdonképpen csak krémesíti a töltött káposzta levét, a sok fűszer- és friss paprika, valamint a füstölt husik íze balanszírozza az egészet. Habár régen sosem ettem tejföllel, mára megkedveltem így is a szabolcsi töltött káposztát, amit érdemes egy kevés frissen vágott, aprított petrezselyemmel díszíteni. Nálatok, hogyan készül ez a fogás, osszátok meg velünk hozzászólásban?
További receptek:
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: