Szabadulj meg a molylepkéktől! Így űzheted ki őket a konyhádból és a ruhásszekrényedből

Akár a konyhaszekrénybe költöztek be, akár a gardróbodba, olyan módszereket mutatunk, amiktől a hívatlan vendégek biztos, hogy elhagyják az otthonodat!

A molylepkéket nem látjuk szívesen sem a ruháink között, sem a fűszeres polcokon megbújva, de néhány házi praktikával kilakoltathatod őket.

Száműzd a konyhából őket

Az a molylepke, amelyik a konyhádat, kamrádat lepi el, nem ugyanolyan, mint amelyik a nappalidba, vagy a hálódba költözik. A lisztmoly, vagy más néven aszalványmoly vörösesbarna, körülbelül 1 centis lepke, és válogatás nélkül rajong a gasztronómiáért: a fűszereket épp úgy imádja, mint a lisztet, vagy a csokoládét. Szenvedélyét pedig csak komoly küzdelmek árán adja fel, de nem lehetetlen diadalt aratni fölöttük.

Azt tudnod kell, hogy egy nőstény moly rövidke, pár napos élete alatt rendkívül sok, körülbelül 200 petét rak le, amik 1-2 hét alatt fejlődnek hernyóvá, és kezdenek számukra nyugodt helyre vándorolni a további növekedéshez. Ha még lárva formájában megtalálod őket, a legbiztonságosabb, ha kidobod a rizst, a lisztet, a fűszereket, a teát, vagyis mindent, amibe belefészkelték magukat, ugyanis ezeket kiválogatni szinte lehetetlen. DE: ne a szemetesedbe dobd, hanem a kukába, ugyanis rövid időn belül kirághatják a szemetes zacskót, és a szemetes falán is megtapadhatnak.

Ha már hernyó formájukban bukkansz rájuk, az sem túl guszta, de ha nagy költséget jelentene mindent kidobni, akkor jön a dolog munkásabb oldala: pakolj ki mindent, nézd át, és tedd be a fagyasztóba 1 napra azt, amiben hernyót találtál, ugyanis sem a nagyon meleget, sem a nagyon hideget nem bírják, és elpusztulnak.

Ezt követően jön a legfájdalmasabb rész: mindent szitálj át, de a rizs itt sem menekülhet meg, azt inkább dobd a kukába. Utolsó előtti mozzanatként önts mindent jól záródó tartókba, a legjobb, ha aromazárós változatokat használsz. Végül töröld át a konyhaszekrény legmagasabb, legrejtettebb zugait is ecetes vizes törlőruhával, és ne légy felületes! A legkisebb sarokban is megbújhatnak!

Mutass kijáratot a gardróbodból is

Az aszalványmollyal szemben a ruhamoly szürkés színű, és nem az ételekért, hanem a divatért, vagyis a ruháidért rajong. Ezek a kártevők valamivel könnyebb esetek, mint a lisztmolyok, ugyanis jó adag szárított levendulával, fahéjjal, sőt, még fekete borssal is kiűzheted őket a szekrényedből.

Tegyél levendulát, fahéjrudat és fekete borsot egy harisnyazokniba, majd minden második polcra helyezz el egy-egy csomagot a molyoknak, és a gardróbot, valamint a fehérneműs fiókokat se felejtsd ki. Ha éppen nincs levendulád, az illóolajjal átitatott vattapamacs, ruhadarab is megteszi, de ezzel se spórolj!

A szaporodásukat előzd meg azzal, hogy feromonos rovarcsapdákat teszel a szekrényekbe, amik a hím molylepkéket vonzzák, így megszüntetheted az utánpótlást.

Akár a konyhádban, akár a szobádban voltak a molylepkék, fontos, hogy mindkét esetben rendszeresen szellőztess! Hagyd nyitva a konyhaszekrény és gardróbod ajtaját éjszakára hetente 1-2 alkalommal. A régóta nem használt ruháidat pedig szelektáld ki, amiktől pedig nem tudsz megválni, mosd ki időnként akkor is, ha nem hordod. Végül, ünnepelj:

via GIPHY

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...