Íme, a tökéletes svéd húsgolyó receptje, egyenesen Svédországból!

Nem kell vikingföldére utaznunk ahhoz, hogy tudjuk, mennyire remek dolog a svédek húsgolyója, és ha máshol nem is, a kék-sárga bútorboltokban biztosan találkozott már vele mindenki. Nem véletlenül terjedt el világszerte a kötbullar, hiszen egy remekül fűszerezett, szuper állagú húsételről van szó, amit gyerekek és felnőttek egyaránt boldogan falnak.

Pár hete Stockholmban töltöttem egy kis időt, és bevallom, húsgolyót három nap alatt kétszer is ettem. A gasztrokaland fő tanulsága az volt, hogy a kötbullar bizony több, mint amit a bútorbolt menzáján falatozunk - azzal együtt, hogy az ott kapható, megfizethető komfortkajaként operáló húsgolyónak is abszolút rajongói vagyunk.

Stockholmi svéd húsgolyók - balra egy házi verzió, jobbra egy kommerszebb, de szintén isteni megoldás

A legfinomabb általam kóstolt svéd húsgolyó eleve nagyobb gombócokban érkezett, az értelmezhetetlen barnamártás helyett pedig gazdag, vörösboros szaftban fürdőzött. Köretként elmaradhatatlan mellőle a krémes burgonyapüré, az uborkasaláta és a vörösáfonyaszósz. Na de haladjunk tételenként!

Az étel lelke: a húsgolyó

A tökéletes gombócokhoz érdemes marha- és sertéshúst vegyesen használni, így se túl zsíros, se túl száraz nem lesz a végeredmény.

Nagyon fontos a fűszerezés, az én húsgolyóimba a reszelt vöröshagyma mellett szegfűbors, szerecsendió és gyömbér került, ízre pedig meglepően hozta a kint kóstolt harmóniát. A só-bors természetesen kötelező, mint mindig.

A kötbullar pontos, részletes receptjéért katt a képre

A darált hús gombóccá tapadásáról a szokásos tojás mellett kevés főtt és összetört burgonya gondoskodik, ennek mennyisége a használt darálthús víztartalmától is függ. Meglepetésvendégként cameózik a masszában némi felvert tejszínhab is (igen, jól olvassátok!), ettől lesz ellenállhatatlanul lágy és szaftos a húsgolyó. Ezt a trükköt egy svéd szakácskönyvből lestem el.

Az összegyűrt masszából dióméretű golyóbisokat kell porciózni, majd megsütni. Lehet serpenyőzni is persze, de ha ránk hallgattok, mindig sütőben sütitek a húsgolyókat, így ugyanis egyenletesen sülnek át, és könnyebb elkerülni, hogy megfeledkezzünk valamelyik oldalukról. Gáztepsi helyett ezúttal használjunk peremmel rendelkező sütőedényt, a golyókból kisülő szaftnak ugyanis még jelenése van a mártásban.

Ha ti is elkészítenétek a svéd húsgolyót, kattintsatok a receptre

Fontos a hidratálás: a mártás

A fentiekből sejthető már, hogy a mártás a húsgolyókból kisült zsiradékon indul, ami némi lisztet kap társként maga mellé, hogy a kettőből homokszínű rántást kavarjunk. Ebbe kerül előszőr némi vörösbor (mert Svédországban így kóstoltam, és mennyei volt), majd kevéske feketekávé is. Utóbbi elhagyható, bár szép színt ad a mártásnak, nem engedi, hogy a bor túl vörösre színezze.

A boros alapra jöhet aztán a marhaalaplé és pár kanálka áfonyaszósz, hogy még finomabb legyen. A mártást ezután addig főzzük, amíg elpárolog a bor alkoholtartalma, és kicsit besűrűsödik a szósz. A végén érdemes kevés tejszínnel is lágyítani, szigorúan ízlés szerint - inkább apránként adjátok hozzá, mint hogy túlhígítsátok a mártást.

A rekreálhatatlan: vörösáfonyaszósz

Sajnos a svédeknél használt kísérő szószt itthon elég nehéz reprodukálni, hiszen az alapjául szolgáló vörös áfonya (lingon) nálunk nem túl elterjedt friss formájában. Nem istenkáromlás így, ha lekvárt használunk helyette, de akár aszalt vörösáfonyából is főzhetünk egyszerű szószt. Állagban nem fog hasonlítani az eredetire (a svédek egész szemekben hagyják az áfonyát, és inkább savanyítják, mint befőzik), de ízben kellemesen idézi azt.

Pontos receptért kattintsátok a képet

Én egy híg cukorszirupban, kevés borral, lassú tűzön főztem puhára az aszalt áfonyát, aminek aztán a kétharmadát leturmixoltam kevés citromlével, majd beleforgattam a darabosabb áfonyát is. Mivel kevés áfonyaszósz kerül a mártásba is, ha nekiállunk házilag bíbelődni vele, érdemes ebből kanalazni hozzá.

Elmaradhatatlan kísérő - a burgonyapüré

Ami a krumplipürét illeti, ebben nincsen semmi extra, a lényeg, hogy selymes és krémes legyen. Az oldalunkon számos remek receptet találhattok, a mi tuti tippünk, hogy vaj és tejszín is kerül a burgonyához, amit aztán kézi krumplinyomóval krémesítünk ki.

Az ízek balanszírozója - az uborkasaláta

Szintén kihagyhatatlan körete a svéd húsgolyóknak a savanyított uborka, ami érthető is, hiszen a sok, alapvetően édeskés elemet ennek savassága egyensúlyozza ki. A svédek hozzánk hasonlóan imádnak savanyítani, az uborka pedig különösen nagy szeretetnek örvend: készítik a mi kovászos uborkánkhoz hasonlóan, fermentálva (saltgurka), de uborkasaláta-szerűen is (pressgurka).

Érdemes betárazni ebből a mennyei svéd ubisaliból is, mert nem csak a húsgolyóknak áll jól - receptért katt a képre

Ehhez a fogáshoz én mindenhol utóbbit láttam kínálva, így ezt is készítettem el: a legyalult uborkaszeleteket megküldtem a skandináv országokban elmaradhatatlan kaporral, majd egy egyszerű fehérborecetes-mustármagos felöntőlével hagytam pácolódni.

Az ubisalit az elkészítés után már akár 15 perccel is fogyaszthatjuk, de akkor az igazi, ha hagyjuk 1-2 hetet érni, így érdemes előre számolni ezzel.

Ez így egyben soknak tűnhet, de ígérem, egyáltalán nem bonyolult házilag elkészíteni a kötbullart! A húsgolyó pedig annyira remek így, hogy érdemes más receptekhez is bevetni!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept Petrától:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...