Ha egyszerű, gyors és olcsó köretet szeretnénk készíteni a kedvenc sült húsunkhoz vagy egyéb főfogásunkhoz, tízből kilencszer valószínűleg a burgonyáért fogunk nyúlni. Igen, a minden szezonban elérhető, költségbarát és kedvünk szerint alakítható krumpli nagy klasszikusnak számít a köretvilágban – persze néha nem árt, ha adunk az öreg gumóknak is egy kis pihenőt. Ősszel például, amikor minden boltban és piacon sütőtöktől sárgállik a pultok nagy része, bátran használjuk ezt a zöldséget különböző köretigényeink kielégítésére, készítsük el például az alábbi sütőtökös köreteket!
Persze nem kell rögtön új receptúrák után szaladgálnunk, használhatjuk a már jól beváltakat, egyedül annyi változtatással, hogy a krumplit sütőtökre cseréljük a hozzávalók listájában.
Ezt a legtöbb esetben megtehetjük, még akkor is, ha a sütőtök és a burgonya nem teljesen egyeznek meg kulináris tulajdonságaik terén. A sütőtökben jóval kevesebb keményítő található, illetve nedvességtartalma is nagyobb: ezekre mind ügyelnünk kell ahhoz, hogy elérhessük a megfelelő (és megszokott) állagot az egyes köreteknél. De aggodalomra semmi ok, ezeket mind végigvesszük majd az egyes receptek bemumtatásánál. Vágjunk is bele!
A legegyszerűbb: hagymás tört sütőtök
Szaftos sült húsok mellett talán semmi nem mutat jobban, mint egy nagy adag hagymás tört krumpli. Na jó, talán a sütőtök sem lesz olyan rossz kísérő: édeskés íze jól illik a dinsztelt hagyma aromájához illetve a vaj gazdagságához.
Arra figyeljünk, hogy a sütőtök némi levet engedhet a serpenyőben, ezt ne szedjük át vele a tányérokra/tálalóba. Illetve legyünk óvatosak, mikor összeforgatjuk a zöldséget a párolt hagymával és vajjal, mert könnyebben összetörnek a kockák, és ha nem vigyázunk, egy nagy serpenyő pürét kapunk.
Itt a hagymás tört sütőtök teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
A legselymesebb: krémes sütőtökpüré
Mivel a sütőtök víztartalma nagyobb, sajnos nem tudunk olyan sűrű pürét alkotni belőle, mint a burgonyából. Ettől függetlenül mindenképpen érdemes pürévé alakítani a narancssárga zöldséget, ugyanis kellemes íze ősziessé tehet bárminyen főfogást.
A püréhez ne főzzük, hanem süssük a tököt, így egyrészt kevéséb lesz vizes a zöldség, másrészt mélyebb, karakteresebb aromát kap. Ha ezt még tovább fokoznánk, keverjünk a pürébe barnított vajat. Tejből viszont csak egy leheletnyit használjunk, nehogy krémleves legyen a köretből.
Itt a sütőtökpüré teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
A legsokszínűbb: sütőtöknudli, ahogy szeretnéd
A nudliban (készüljön bármilyen zöldségből) tényleg az a legjobb, hogy kedvünk szerint bárhogyan felhasználhatjuk. Lehet belőle egyszerű főtt köret, szószos tészta, lepirított, tejfölös-sajtos vagy húsos főfogás, de édes, morzsás-lekváros desszert is.
A krumplihoz képest a sütőtök több lisztet vesz fel, ezért ahhoz, hogy formázható masszát kapjunk, oda kell figyelnünk az arányokra. De ne adjunk a sült zöldséghez túl sokat a lisztből, mert akkor túl kemény lesz a nudlink.
Itt a sütőtöknudli teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
A legroppanósabb: sütőtöktócsni egyszerűen
Egy ropogós, belül mégis szaftos tócsnival annyi mindent megtehetünk: mártogathatjuk a kedvenc szószunkba, tálalhatjuk hamburgerek és egyéb szendvicsek mellett, de akár fasírtok, hússzeletek kísérőjeként is tányérra tehetjük.
Egy jó tócsni lényege a megfelelő állag: ezt elsősorban szálas állagának köszönheti (az egyenetlen felület ropogósabbra sül, mint a sima), illetve annak, hogy nem túl nedves a masszája. Ez utóbbi érdekében sózzuk be alaposan a tököt, majd a felesleges vizet nyomkodjuk ki belőle. Illetve ne is adjunk további nedvességet a masszához tojás vagy egyéb alapanyagok formájában.
Kevés liszttel fogjuk össze a reszelt, kinyomkodott tököt, majd forró olajban hirtelen süssük ropogósra.
Itt a sütőtöktócsni teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
A legizgalmasabb: sütőtökkrokett frissen, ropogósan
A krokettet sokan fagyasztott formában veszik, ami igazán jó magyarázat lehet arra, miért nem közönségkedvenc ez a köret. Ugyanis a mirelit verzió puha, belül szinte fűrészporos állagú – nem épp megfelelő kísérője a kedvenc szaftos ételünknek.
Azonban, ha házilag sütjük ki a kroketteket, azok kívül tökéletesen roppanósak, míg belül szaftosak lesznek. A sütőtökben ugyan kevesebb a keményítő, de a megfelelő sütőtök-liszt aránnyal így is elérhetünk ropogósabb állagot. Persze fontos, hogy frissen tálaljuk, hiszen úgy lesz a legfinomabb.
Itt a sütőtökkrokett teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és receptek: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hangolódj az őszre ezekkel a szezonális receptekkel, ötletekkel: