A sütőtök mostanra az ősz szinonimája lett, a fűszeres pumpkin spice ízű tejeskávétól kezdve a lakásdekoráción át a sós ételekig és desszertekig szinte mindenhol felbukkan. De ha már megveszel egy egész tököt, érthető, hogy a maximumot akarod kihozni belőle, hogy minimalizáld a szemetet, és minél többet kapj a pénzedért. Itt azonban meg is kell állnunk, hiszen felmerül a kérdés: meg lehet-e enni a sütőtök héját?
Most akkor meg lehet enni a sütőtök héját?
Nemcsak hogy megeheted a sütőtök héját, de még jót is (t)eszel vele, ugyanis rengeteg tápanyag található benne. Gazdag rostban és tele van A-vitaminnal, B-6-vitaminnal, C-vitaminnal, E-vitaminnal, káliummal, vassal, magnéziummal, és kisebb mennyiségben más tápanyagokat is tartalmaz.
Emellett az ízélményt is emeli, mivel egy extra textúrát ad az ételeknek, ami izgalmas kontrasztot alkot a tök húsával együtt.
Tehát igen, ehetsz tökhéjat.
Hogyan használd fel?
Bár nyersen kemény, a sütőtök héja számos receptben hasznos, mivel extra tápanyagokat és változatos textúrát biztosít.
Ha a héj tiszta és sima, akkor sütés vagy grillezés közben a tökön hagyhatod, és egyszerűen a hússal együtt elfogyaszthatod. A sütés kellően megpuhítja a sütőtök héját az evéshez, és karamellizált ízt ad neki. A héj textúrája pedig kellemes kontrasztot alkothat a puhább tökhússal, ha együtt fogyasztod őket.
A héja kemény, ezt kalkuláld bele
Érdemes azonban észben tartani, hogy alapvetően a tök héja nagyon kemény, ezért hosszabb időt igényel, hogy megpuhuljon. Ebből kifolyólag előfordulhat, hogy a hús sokkal hamarabb elkészül. Ezért, ha a héjat is szeretnéd megenni, érdemes lehet eltávolítani sütés előtt, és külön kezelni őket.
Egy másik nagyszerű módja a héj felhasználásának, ha a tökmaggal vagy a tökpéppel együtt levest készítesz belőle. Fogyaszthatod így is, de a sütőtökleves egy serpenyőben könnyen redukálható, és akár szójaszósszal vagy misóval fűszerezve ízletes pácot készíthetsz húsokhoz, halakhoz, vagy akár magához a sütőtökből készült fogáshoz.
Sokan a héjából sós tökchipset készítenek, amely kevesebb kalóriát és több tápanyagot tartalmaz, mint a hagyományos burgonyachips.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos konyhai tipp vár rád itt: