Tényleg fontos a sütő előmelegítése?

Szinte minden sütést igénylő recept első lépése az, hogy melegítsük elő a sütőt. Így ha ezt esetleg elfelejtjük, biztosan bosszankodunk, amikor ehhez a szakaszhoz érünk, és elgondolkodunk, hogy valóban olyan fontos-e ez a lépés.

Különösen igaz ez, ha sietnénk a vacsorával vagy az ajándékba készülő tortával, esetleg olyan régi a sütőnk – vagy egyébként sincs digitális hőmérője –, hogy sosem tudhatjuk biztosan, elérte-e már a kívánt hőfokot. Akárhogy is, felmerülhet a kérdés: „Valóban elő kell melegítenem a sütőt?”

A válasz attól függ, hogy mit próbálunk készíteni.

Tényleg fontos a sütő előmelegítése?

Miért melegítsük elő a sütőt?

Az előmelegítés tulajdonképpen azt jelenti, hogy a készüléket a kívánt hőmérsékletre állítjuk be, és várjuk, hogy elérje azt. Ennek pedig több célja is lehet.

Az egyik, hogy azt szeretnénk, ha az étel ropogós lenne. Ilyen esetben kiemelten fontos az, hogy már forró közegbe érkezzen, amelyen a célnak megfelelő hőkezelést kapja. Ugyanakkor olyan ételek is vannak – tipikusan ilyenek a különböző sütemények és kenyerek – amelyek összetevői, például a különböző kelesztőszerek, igénylik az előírt hőmérsékletet a térfogatuk növeléséhez.

Az élelmiszerbiztonság egy másik fontos ok, amiért egyes receptek és ételek előmelegített sütőt igényelnek – itt említhetjük például a különböző sertéshúsból vagy baromfiból készülő sülteket. Ezeknek az élelmiszereknek ugyanis egy biztonságos hőmérsékletbe kell megérkezniük ahhoz, hogy megakadályozzuk azokon a baktériumok képződését. Ha először előmelegítjük a sütőt, akkor az étel gyorsan felmelegszik, így kevesebb időt tölt a „veszélyzónában”, vagyis abban a hőmérséklet-tartományban, amelyben a baktériumok gyorsan szaporodnak.

Mikor nem szükséges ezzel foglalkozni?

Nem kell viszont minden alkalommal előmelegíteni a sütőt. Például, ha nem sütni akarunk valamit, csak felmelegítünk egy ételt, akkor erre nem lesz szükség. Tény azonban, hogy sokkal gyorsabban élvezhetjük majd a frissen melegített fogást, ha előmelegített sütőbe helyezzük azt.

Forrásunk volt.


Még több konyhai tippet leshetsz el tőlünk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...