5 hiba, ami miatt sajnos besüllyedhet a sütid közepe

Napi Tippünkben összegyűjtöttük azt az 5 hibát, amit kerülj el, ha nem szeretnéd, hogy besüllyedjen a süteményed közepe!

Bárcsak lenne egy egyszerű válasz arra, hogy miért süllyedt be a süteményed, de az igazság az, hogy ennek többféle oka is lehet, vagy akár több ok kombinációja is vezethet erre a szomorú eredményre. De az biztos, hogy frusztráló. Pedig nem felejtetted el bezsírozni a formát, előmelegíteni a sütőt, és megvártad, hogy a hozzávalók szobahőmérsékletűre melegedjenek, és mégis, miután kihúztad a sütőből, azt látod, hogy a közepén egy kráterszerű mélyedés éktelenkedik. Mi lehetett a baj? Összegyűjtöttük azt az 5 hibát, amit kerülj el, ha nem szeretnéd, hogy besüllyedjen a süteményed közepe!

A tészta túl- vagy alulkeverése is okozhatja, hogy nem tud megfelelően megkelni a sütemény

A térfogatnövelők nem megfelelő mennyisége

Ha valami nem kel meg megfelelően, a probléma egyik forrását a térfogatnövelők (azaz a szódabikarbóna vagy a sütőpor) nem megfelelő mennyisége jelentheti. Fontos, hogy ezeket pontosan mérd ki, mert ha nem eleget vagy túl sokat használt belőlük, akkor a sütemény egyenetlenül kel meg.

Az is fontos, hogy előmelegítsd a sütőt, és a tepsit készítsd elő a sütéshez, mielőtt nekilátnál a tésztának. Ennek oka, hogy nem jó, ha a keverék túl sokáig áll a sütés előtt.

A térfogatnövelők által kiváltott reakció, amely segít a sütemények megemelkedésében, nem tart örökké, és minél tovább áll a keverék sütés előtt, annál nagyobb a veszélye, hogy gyengül ez a hatás.

Túl- vagy alulkeverés

A tészta túl- vagy alulkeverése is okozhatja, hogy nem tud megfelelően megkelni a sütemény. Az alulkeverés miatt a glutén alulfejlődhet, ami azt jelenti, hogy a süteménynek nem lesz meg az a szerkezeti integritása, amely segít, hogy megtartsa magát.

A túlkeverés során viszont több levegő kerül a tésztába, amiről azt gondolhatnád, hogy segít a kelésben, de hacsak a recept nem írja elő, hogy a tésztát fel kell verni, akkor valójában magaddal babrálsz ki. Ha ugyanis a tészta nem arra van kitalálva, hogy a plusz levegővel is működjön, akkor eleinte gyorsan megemelkedhet, majd összeeshet.

Rossz méretű forma használata

A recept 24 cm-es tortaformát ír, de neked csak 20 cm-esed van? Nem nagy ügy, ha kicseréled őket, igaz? Sajnos az, hiszen a receptet arra a méretű tepsire alakították ki, így a sütési idő is ennek a méretnek felel meg.

Bár nyugodtan használhatod a kisebb sütőformát, ennek megfelelően kell igazítanod a sütési időt is, mert ha a receptben megadott időben húzod ki, előfordulhat, hogy a közepe még kissé nyers, és emiatt megsüllyedhet. (Ugyanaz a tésztamennyiség egy kisebb tepsiben vastagabb tortát jelent, aminek a sütése hosszabb ideig tart.)

Általában az sem jó ötlet, ha egy kuglófformába szánt süteményt normál formában próbálsz megsütni. Az ilyen tésztákat úgy alkották meg, hogy a forma közepén lévő csővel kell sütni, és ennek hiányában egy normál kerek tortaformában fennáll a veszélye, hogy összeomlik az egész.

Ha túl korán ellenőrzöd a süteményt, akkor összeeshet

Alulsütötted

Ez kapcsolódik a fentiekhez, de az alulsütött sütemények hajlamosak összeesni. Ahhoz, hogy megbizonyosodj arról, hogy elkészült a sütemény, egy fapálcikával vagy hőmérővel teszteld, hogy valóban átsült-e.

Túl korán nyitottad ki a sütő ajtaját

A jó dolgokra érdemes várni, és ez a sütéskor is nagyon igaz. Ha túl korán ellenőrzöd a süteményt, akkor összeeshet, akárcsak ha a becsapódik a sütőajtó vagy mozgatod a tepsiket (például amikor megforgatod őket). Várd meg, amíg az időzítő megszólal, majd gyorsan ellenőrizd, hogy a sütemény elkészült-e már. Ha nem, óvatosan csukd be a sütő ajtaját, és néhány perc múlva ellenőrizd újra.

A tökéletes piskóta

Rengeteg sütemény alapját adja, megannyiszor desszerthez szükséges, mégis sokaknak mumus a piskóta készítése. Az egyszerű hozzávalókból nem mindig sül meg az a légies, könnyed, ...

Habkönnyű japán sajttorta

A japán sajttorta egy remegős, habkönnyű desszert, aminek az alapja a sajtkrém, a tojás, a tej és egy kevés finomliszt. Egyedi szerkezetét a felvert tojáshab adja, amit gyengéden kell a ...

Hogyan lehet kijavítani a beesett süteményt?

Az a rossz hírünk van, hogy ha egy sütemény egyszer megsüllyedt, nem lehet „visszasüllyeszteni”. Befedheted cukormázzal, de nem fogod tudni eltüntetni a mélyedést. Ha nem túl mély a süllyedés, akkor esetleg levághatsz a tetejéből, így ugyan alacsonyabb, de egyenletes felületű lesz. Viszont, ha ez nem kivitelezhető, akkor érdemes megfontolnod, hogy esetleg aprósütemény vagy cake pop formájában szolgáld fel a desszertet.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Hasonlóan praktikus receptekért kattints ide:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...