A sütemény megkenése tojással legalább olyan fontos, mint egy pontosan eltalált tészta vagy tökéletes töltelék. Nem elég, hogy belül finom legyen, egy édességnek kívülről is látványosnak, esztétikusnak kell lennie. Komolyabb dekorációk nélkül is elérhetjük ezt, a sütemény megkenése tojással épp erre szolgál.
Milyen tésztáknál használjuk?
Ezek az egyszerűbbnek mondható sütemények általában semmilyen külső díszítéssel nem rendelkeznek: nincs rajtuk csokimáz, vajas krém vagy cukorbevonat. Ennél sokkal szerényebb külsővel csábítanak.
A kelt tésztás édességek, klasszikus fedett piték és leveles tésztás falatok tetejét kell általában tojással lekenni, ettől kapják aranybarna, fényes kinézetüket.
Hogyan vigyük fel?
Egy ecsettel, széles mozdulatokkal kenjük meg a tésztánkat. Fontos, hogy ne áztassuk el, főleg ha folyékonyabb keverékkel dolgozunk.
Ha még tovább akarjuk fokozni a süteményünk szépségét, megszórhatjuk cukorral is. Ez karamellizálódik majd a sütőben, és roppanós réteget képez a tetején.
Különböző variációk
Persze nem csak egyféle módon kenhetjük meg az édességeket. A lenti felsorolásban a leggyakrabban használt kombinációk szerepelnek. Mindegyik kissé eltér a többitől, válogathatunk kedvünkre.
1. Üresen
Dönthetünk úgy is, hogy nem szeretnénk semmit a tésztára kenni. Így teljesen matt, ropogós, azonban kissé száraz tésztát kapunk. Megbarnul, de nem annyira egyenletesen, mint a tojás segítségével.
Egyszerű sós vagy édes kekszeknél előnyös, hogy még ropogósabbak legyenek.
2. Tej
Nem kell feltétlenül felütni egy tojást sem, ha egy kis plusz színt szeretnénk adni a süteménynek. Pár evőkanál tejjel is hasonló eredményt érhetünk el. Egészen halványan ugyan, de fényesebb az üres tésztánál.
Kelt csigák nagyon jól fogadják a tejet, és mivel úgyis a tölteléken van a hangsúly, nem hiányzik a túlzott barnaság és ragyogás.
3. Tejszín
Még egy fokkal feljebb lépve a fényességi listán, használjunk tejszínt. Szintén matt felületet kapunk, de egy kicsivel több barnulással.
A tejhez hasonlóan töltött kelt tésztákon használjuk, ha komolyabb színt szeretnénk.
4. Tojás+tej
Egy egész tojás és kevés tej keveréke adja azt a klasszikus kinézetet a legtöbb süteménynek, amit jól ismerünk. Itt már eltűnik a mattság, fényesen csillog a halványbarna felület, amit megkenünk vele.
Használjuk pitékhez, mert ezek hosszabb ideig sülnek, a tejes keverék pedig jobban bírja a hőt, mint a sima tojás.
5. Tojásfehérje
Van úgy, hogy a tésztába kell egy extra sárgája, ilyenkor a maradék fehérjével kenjük le az édességünket. Az összes közül a legfényesebb, miközben nem barnul be nagyon erősen.
Az olyan tésztákhoz jó a fehérje, amit meg akarunk szórni cukorral. Így lesz maximálisan fényes, és a cukor is könnyen beleragad.
6. Egész tojás
Amikor nem hígítjuk tejjel, az egész tojás intenzívebb barnulást eredményez. Szintén ezzel kapjuk a legegyenletesebb színt is, nem lesznek benne sötétebb foltok.
Kalácsok, bucik és egyéb töltelék nélküli kelt tészták ettől lesznek olyan gyönyörűen fényesek és barnák.
7. Tojássárgája
Az összes közül a legdekadensebb, a tojássárgája szinte tükörsima, aranyló felületeket hoz létre. Ha sok tésztát kell bekennünk, egy evőkanál vizet adjunk hozzá, a szín meg sem fogja érezni.
Akkor használjuk, ha nagyon intenzív színt szeretnénk adni a süteménynek. Vigyázzunk, mert a túl hosszú sütéstől megéghet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezt is olvasd el, ha szereted a süteményeket: