A lángos a világ legegyszerűbb ételeinek egyike, hiszen nem más, mint olajban kisütött kelt tészta, így nem kell hozzá más, mint: liszt, élesztő és víz. Mióta évről évre egyre drágábban juthatunk hozzá a büfékben ehhez a laktató, finom, bár nem túl egészséges ételhez, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy tényleg megéri-e átlagban sokszor akár kétezer forintot is kiadnunk érte, hiszen...
egyetlen strandos lángos árából egy hadseregre való mennyiséget is el tudunk készíteni otthon
A dolog hátránya, ha hagyományos technikával készítjük, valóban elkerülhetetlen az olajszag, de egyszer-egyszer, gondos előkészületek megtétele után – ruhanemük elpakolása a konyha közeléből, alapos szellőztetés – érdemes bevállalnunk.
Miben süssük?
A hagyományos lángos tényleg nem diétás étel, mivel bő zsiradékban készül, ehhez eredetileg sok helyen állati zsiradékot használtak, de ma már valamilyen semleges olajban – napraforgó, repce – sütjük, bár sok helyen használnak kókuszzsírt vagy pálmaolajat is. A lényeg, hogy magas hőfokra hevíthető legyen a zsiradék, és egyszerre nagyobb mennyiséget is ki tudjunk benne sütni.
Ha szeretünk kísérletezni, kipróbálhatjuk a szinte zsiradékmentes sütést is – ehhez air fryerben vagy a légkeveréses sütőben készül a lángos, de azt el kell fogadnunk, hogy bár egy fokkal egészségesebb lesz, az állaga alapvetően más lesz az elkészült ételnek, a zsírban kisült ropogósságot ugyanis nem nagyon lehet máshogy elérni.
Miből süssük?
A lángostésztát egyrészt nem kell nagyon variálni, mégis, ha ételérzékenység, allergia vagy más indok miatt szeretnénk egészségesebbé tenni, a fehér liszt helyett készíthetjük alternatív lisztekből is, arra figyeljünk, hogy az adott gabonaféle sajátosságait tartsuk szem előtt, sok teljes kiőrlésű vagy alternatív lisztféle több folyadékot igényel, mint a fehér búzaliszt. Vannak, akik nem használhatnak élesztőt sem, ekkor sem lehetetlen a lángoskészítés, ilyenkor is mindig tartsuk be, hogy az adott lisztkeverékhez milyen plusz adalékot (ecet, citromlé, útifűmaghéj, chiamag stb.) kell még adnunk, hogy a tészta állaga megfelelő legyen, és kellemesen puha, levegős legyen az elkészült alternatív lángosunk.
Sokan gazdagítják a tésztát krumplival, ami nemcsak egy régi maradékmentő praktika, hanem tényleg finomabb, tartalmasabb lesz tőle a lángos – bár készüljünk fel, hogy egy teljesen más ízű finomságot kapunk, ami sokkal jobban fog emlékeztetni minket a tócsnira, mint a klasszikus strandos lángosra.
Hogyan?
A könnyű, belül puha, kívül ropogós lángos titka egyrészt a szokásosnál kicsit több élesztő használata, másrészt a hosszú kelesztés: a lényeg, hogy egy fánkszerűen lágy, szinte elfolyó, de még formázható tésztát kapjunk.
Akkor nem fog szakadni a formázásnál, ha tényleg alaposan kidagasztjuk, egészen addig, míg már fényes lesz a tészta, és utána annyira megkelesztjük, hogy már szinte kimászik a tálból.
Mindig olajos kézzel szaggassuk, és a kiszaggatott, vékonyra nyújtott tésztát aztán forró olajban süssük addig, hogy aranybarna legyen mindkét oldala. Arra figyeljünk, hogy a frissen sült lángos felülete a hűlés közben is sötétedik, könnyen oda tud égni, ha túl sokáig sütjük.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Izzítsuk tovább a nyarat: