Számos oka lehet annak, hogy miért nem akarsz vagy tudsz sűrített tejet használni sütéshez. Bármi is legyen ez az ok, most megmutatjuk, mely 6 alapanyaggal tudod bombabiztosan helyettesíteni, úgy, hogy fel sem fog tűnni a végén, hogy nem sűrített tejjel dolgoztál!
Házi sűrített tej
Ha nem étrendi korlátozások szabnak határt, hanem egyszerűen csak az a probléma, hogy nem tudsz könnyen sűrített tejhez jutni, esetleg épp elfogyott otthon, akkor a házi sűrített tej a legkézenfekvőbb megoldás. Bizony, otthon is el tudod készíteni és a folyamat egyszerűbb, mint gondolnád.
Nagyjából egy óra alatt elkészül, az előnye pedig, hogy olcsóbb és annyi sűrített tejet készíthetsz, amennyit csak akarsz.
Fontos viszont, hogy a hűtőszekrényben tárolva egy-két héten belül, fagyasztóban tárolva pedig néhány hónapon belül fel kell használni.
Vegán sűrített tej
A vegán sűrített tej egy másik hatékony alternatíva, amely meglepő pontossággal képes utánozni a tejtermékeket.
A boltban kapható termékek jellemzően előre édesítettek, és 1:1 arányban helyettesíthetik az eredetit. A zabtejből készült változat a semlegesebb ízű desszertekhez remek, míg a sűrített kókusztej jobb választás lehet a trópusi receptekhez, valamint az olyan süteményekhez, amelyek texturális okokból zsírt igényelnek, például sajttortákhoz és pitékhez.
Tejszín
A sűrű állagú tejszínt valószínűleg nem kell bemutatni, és épp a magas zsírtartalmának köszönhető tulajdonsága az, ami miatt remek alternatívája lehet a sűrített tejnek.
A tejszín az a tömény réteg, amely a friss tej tetején gyűlik össze, és 36-40% zsírt tartalmaz. Ez az összetétel teszi ideálissá cukormázak és tejszínhabok készítéséhez, de a sűrített tejhez hasonlóan karamellmártásokhoz és fagylaltokhoz is használják.
Sok receptben tehát a sűrített tej a tejszínnel helyettesíthető, és alig lehet észrevenni a különbséget az íz vagy az állag tekintetében.
Készítsd el ezeket a sűrített tejjel készített finomságokat:
Viszont, ha a tejszín mellett döntesz, szükség van egy kis előkészületre. A tejszínt kristálycukorral 2:1 arányban addig forrald, amíg a térfogata a felére nem csökken, majd 1:1 arányban helyettesítheted vele a sűrített tejet a desszertekben.
Vedd figyelembe, hogy a kívánt állag eléréséhez szükség lehet néhány löttyintésnyi tej hozzáadására.
Tejpor (tejes vagy tejmentes)
A tejpor a 19. század egyik nagy „találmánya" volt a kereskedelmi forgalomban kapható, tartós élelmiszerek terén, ami új korszakot nyitott a sütésben. A friss tejnél lényegesen olcsóbb tejpor akár egy évtizedig vagy még tovább is biztonságosan tárolható. Még ha önmagában nem is élvezet tejport fogyasztani, a sűrített tej hatékony helyettesítője lehet, különösen a rehidratálás során biztosított rugalmasság miatt.
A tejport még akár vajjal is megbarníthatod, hogy komplexebb ízek jöjjenek ki belőle.
A nem tejből készült tejporok, mint például a kókusztejpor, szintén alkalmasak erre a fajta helyettesítésre. Mindkét esetben cukrot, valamint olajat, margarint vagy vajat kell hozzáadni, hogy pótoljuk a dehidratálással elveszített zsírt. Általános szabályként addig adagold hozzá a forró vizet, amíg el nem éred a megfelelő sziruposabb állagot.
Zsíros kókusztej
A zsírosabb kókusztej (ez az, amit konzervben árulnak) úgy készül, hogy a vizet és az érett kókuszdió belsejében található fehér húst összekeverik.
Ez a sűrített tej gyakori vegán helyettesítője, amelyet a tűzhelyen 30-60 percig tartó cukorral való forralás után 1:1 arányban használhatsz. Bár ez az alternatíva csak két összetevőt igényel, az eredmények az adott terméktől függően változhatnak.
Ha olyan kókusztejet választasz, amely sűrítőanyagot, például guargumit tartalmaz, akkor ez segíthet abban, hogy a süteményeid jobban összeálljanak.
Ezeket a sűrített tejes finomságokat is próbáld ki:
Azonban semmiképpen se próbálkozz az italkartonban árult kókuszitallal, mivel ez túlságosan fel van hígítva ahhoz, hogy a sűrített tej alternatívájaként használd.
A teljes zsírtartalmú kókusztej használata a sűrített tej alternatívájaként tökéletes lehet egy olyan recepthez, mint például a kókuszos limepite, amelyben az extra kókuszos íz bőven elfér. Kerüld azonban a használatát olyan receptekben, mint az almás pite, ahol a kókusz könnyen elnyomná vagy elfedné a többi összetevőt.
Kókuszkrém
A kókusztejhez hasonlóan a kókuszkrém is kókuszdióhús és víz keveréke. A kókuszkrém azonban sokkal több húsból áll, mint a kókusztej, ami azt jelenti, hogy több zsírt is tartalmaz. Ez a többletzsír teszi a kókusztejszínt rendkívül sűrűvé, és ezáltal 1:1 arányban helyettesítheted vele a sűrített tejet, anélkül, hogy bármilyen főzésre lenne szükség.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári ötlet, recept és finomság vár: