Nincsenek kőbe vésett szabályok, de egészben szárnyasokat sütni zavarba ejtő feladat. Fontos, hogy mekkora madarat veszünk, fiatal vagy öreg szárnyashoz jutunk, hogy milyen hőfokon készül, mennyi ideig, hogy fóliázva vagy anélkül sütjük. Farkas Richárd séf most megosztja a tippjeit, hogy mire érdemes odafigyelni, ha mégis belevágunk a kacsa elkészítésébe. Mert megéri belevágni, még akár kezdőknek is.
„Nem feltétlenül karácsonykor, de alkalmanként szoktunk kacsát sütni, alapvetően egy tök jó megoldás egy nagyobb családi vagy baráti összejövetelre, amikor egy picit kevesebb energiaráfordítással, de valami ünnepit szeretne az ember. Én amúgy is sokkal jobban preferálom a kacsát mint a libát, akár az egészben sütésről, akár a hízott májról van szó.”
1,5-2 kilós kacsák szerintem a legjobbak. Ha csomagolás nélkül vesszük, akkor le is tudjuk ellenőrizni, hogy mennyire sikerült a kacsát kitokozni. Ha nagyon sok tolltok van benne, ami ráadásul jól meg is sül, akkor az meg tudja csiklandozni az ember szájpadlását vagy a torkát, ami nem túl kellemes. Ha tehetjük, akkor nézzük meg, hogy mennyire van szépen letollazva, tokozva. Ha találunk tolltokot, akkor egy halszálkázó csipesszel vagy otthoni körülmények között egy tiszta szemöldökcsipesszel szépen ki lehet húzni ezeket. Ez egy eléggé babra munka, de megéri a fáradságot különösen akkor, ha sütés közben kenegetjük a kacsát, hogy szép ropogós legyen a bőre, az összélménynél tényleg sokat számít, ha nincsenek benne ropogósra sült tokok
– véli a kacsasültről Farkas Ricsi.
Ha benne maradt a tok, az nem jelenti azt, hogy rosszabb minőségű lenne a szárnyas, csak maga a tollfosztás technológiája nem egyszerű feladat.
„Most például szalonkákat forráztam és fosztottam meg a tollától, ezt egy külön felkérésre készült egy magazinnak - sajnos étteremben nem lehet használni szalonkát. Hát, nem egy egyszerű meló eltalálni, hogy hány fokos vízzel öntözd, hogy ne főzd meg a húst, de dolgozni is tudj vele, és hogy fellazuljanak annyira a pórusok, hogy tokkal együtt kijöjjenek a tollak, de közben ne sérüljön a bőre. Még sosem dolgoztam szalonkával, olyan az íze, mintha a fácánt ötvöznéd a galambbal és a fürjjel. Elég klassz volt.”
Ha van egy jó minőségű kacsánk, akkor szépen előkészíthetjük, mert hogy gyakorlatilag ezen kívül még, ami külön időráfordítás, hogy a zsírzóját kivágjuk, nagyon más teendő nincs vele, mondja Ricsi. Egyszerűen besózhatjuk, viszont a sóoldatozás akkor jó, ha cserépedényben készítjük, amikor a saját gőzében puhul, aztán sül a hús. De a ropogós bőrhöz elég csak kívül-belül sózni, jól bedörzsölni.
Az ízesítés innen csak rajtunk múlik, illenek mellé savas dolgok, például az itthoni meyer citrom, aminek épp most van a szezonja, de lehet a másik irányban is gondolkodni, például egy kis mézzel, balzsamecettel, a klasszikus csillagánizs, szegfűszeg, fahéj kombinációval is működik, de Ricsi szerint érdemes arab fűszerekhez is fordulni, ami nagyon izgalmas tud lenni, például szumákkal remek páros.
Lehet mellé keverni egy mézes-citrusos-savas kenegetőt, amivel megkenjük kívül-belül, a hasüregben is, ahova tehetünk bouqet-garnit (ízesítőcsokrot), kis fokhagymával. 160 °C-on sütöm, és ha van rá lehetőség, akkor negyed óránként érdemes kenegetni a bőrét, hogy szép ropogós legyen. Egy 1,5-2 kilós kacsához kilónként számolhatunk egy óra sütést. Nem szoktam lefóliázni, nagyon szeretem, ha a bőre szinte üvegszerű, roppanós, jó fűszeres-savas, alatta pedig szaftos a húsa.
Ha a karácsonyi őrületben készülünk vele, akkor tálalhatjuk valamilyen könnyedebb körettel, salátával vagy az éppen aktuális gyökérzöldségekkel: édesburgonyával, csicsókával, valamilyen csonthéjassal, például sült dióval, gesztenyével összeforgatva, akár a kacsával együtt sütve. Az biztos, hogy az ünnepi asztalon más nem veszi fel vele a versenyt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket is olvasd el!