Déli szomszédaink, a horvátok híresek sok mindenről: gyönyörű tengerpart, hangulatos kis üdülővárosok, isteni tengeri ételek. Egy közös vonalat felfedezhetünk ebben a három dologban: a tengert. Összességében elmondható, hogy amikor Horvátországra gondolunk, mindig a tenger lesz az első, ami eszünkbe jut. Pedig egy kicsit feljebb, a főváros, Zágráb térségében is történnek igen izgalmas dolgok. És nemcsak a látnivalók, hanem az ennivalók terén is. Most egy olyan helyi fogást hoztam haza magammal zágrábi utamról, ami szinte ismeretlen a magyarok (és mindenki más) számára, annak ellenére, hogy az alapját adó ízek már mind a jó barátaink. Mit tud a zagorski strukli, a horvátok túrós tésztája?
A tengerpart árnyékában
Nem véletlen, hogy a turisták elsősorban a tengerpartra fókuszálnak, amikor Horvátországba érkeznek. A hosszú partszakasz áll az ország turizmusának középpontjában, így az olyan (amúgy megannyi kincset rejtő) részek, mint Zágráb érthető módon a háttérbe szorulnak.
Ez pedig azt is jelenti, hogy a horvát konyhában is több rivaldafényt kapnak a mediterrán, tengerparti ételek.
Amivel persze semmi baj nincsen, bár összességében elmondható, hogy a mediterrán konyha ernyője alatt viszonylag kicsi a változatosság. Tehát a térség tengerparti országaiban újra és újra hasonló fogásokkal találkozhatunk.
A horvát konyha többi része talán azért is szorult háttérbe, mert nem olyan látványos, nem annyira eladható, mint a tengeri herkentyűkkel és halakkal készített tészták, rizottók és saláták. Ez a fajta házias főzés azonban nekünk, magyaroknak például közelebb áll a szívünkhöz. Az eddig ismeretlen főszereplő pedig még hasonlít is az egyik nagy kedvencünkre.
Van Zágrábban egy kis utca
A főváros egyik hangulatos kis utcájában nyílt meg nyolc évvel ezelőtt a La Struk névre hallgató étterem, ahol kizárólag egyetlen ételt ehetünk. Ez pedig nem más, mint a strukli. Itt nyerhettem bepillantást az egyik legautentikusabb horvát fogás elkészítésének fortélyaiba, a tulajdonos, Igor vezetésével.
A strukli talán az egyetlen olyan étel, amit tényleg eredeti horvát fogásnak nevezhetünk
– válaszolta bevezető kérdésemre Igor.
Igen ritkák az olyan éttermek, ahol csupán egyetlen konkrét fogásra specializálódnak. Persze nem csak ugyanazt az ételt rendelhetjük a menüről. Ahogy Igor mondta, az elmúlt nyolc év során nagyjából 40 különböző ízben készítettek struklikat. Ezek között voltak hagyományos és kevésbé hagyományos ízek, egy közös pont volt: a helyi, elérhető alapanyagok és a hagyományos elkészítési mód.
Egyszerű, hagyományos, házias
Az egyszerű, házi réteslapra emlékeztető tésztából és friss sajtból készített fogás a főváros térségében született meg. „Nincs mögötte semmilyen történet vagy legenda. Ez egész egyszerűen egy helyi étel, ami a várost övező falvakból származik. Egyszerű házikoszt.”
Ahogy a tulaj mondta, ez eleinte némi fejtörést is okozott nekik. Hiszen ugyan ki jönne el egy olyan étterembe, ahol csak olyan ételt szolgálnak fel, amit otthon a nagymamák készítenek a legjobban? És éppen ez volt az érdekes: meglepő fordulatként nemcsak turisták, hanem helyiek is előszeretettel látogatják a La Struk asztalait, ahol talán rég elfeledett, otthoni ízek fogadják őket.
Persze továbbra sem ez az első dolog, amit a városba érkező turisták keresnek. Még nem ért el olyan ismertségi szintet, hogy csak ezért utazzon ide valaki.
Nem nevezhető gyorskajának, de nem fér bele a street food kategóriájába sem. Természetesen nem a magas gasztronómia része, és talán ezek miatt maradt eddig ismeretlen
– magyarázta Igor.
Sülve-főve
A struklinak két fő változata létezik: az egyik a főtt, a másik a sült. Mindkettőnek az alapját a rétestészta és a friss sajtos töltelék adja, ez utóbbi természetesen különböző módokon ízesíthető.
Leginkább a főtt strukli hasonlít a túrós tésztára, csupán az alakja más. A tészta kellemesen vékony, mégis van rajta mit harapni, a töltelék pedig épp elég sós, nem akar túl sokat mutatni, de pont ezért finom. A tetejére vajas zsemlemorzsa kerül, ami egy kicsit talán a túrógombócot is eszünkbe juttathatja egy pillanatra.
A sült strukli egy fokkal még izgalmasabb étel. Elkészítése során az előfőzött tésztákat egy sütőtálba teszik, ahol tejszínt (egyes helyeken tejfölt) öntenek rá, majd addig sütik, amíg a tejszín sűrű és aranybarna nem lesz. Ezeknél a strukliknál jellemző a töltelék ízesítése: én egy isteni áfonyás verziót kóstoltam, de szerepelt még az étlapon almás-diós, egyszerű hagymás vagy különleges szarvasgombás strukli is.
Egy jó strukli titkai
Természetesen nem hagyhattam ott a várost úgy, hogy előtte ne szereztem volna pár tippet és trükköt a strukli itthoni elkészítéséhez. Igor segítőkészen megmutatta a konyhát, majd pár szóban elmagyarázta azt is, hogy mire érdemes figyelni.
Ha ránézel a receptre, elég hülyebiztosnak tűnik. De nem lehet csak a recept alapján csinálni. A technikának benne kell lennie a kezeidben. Ezért kell hozzá egy kis ügyesség és sok-sok gyakorlás. Éppen azért, mert kevés alapanyaggal dolgozunk – sajttal és tésztával – mindkettőnek tökéletesen kell sikerülnie. A hibának nincs hol elbújnia.
Bíztató szavak, ugye? Mindenesetre a hazaút előtt kiszaladtam a piacra, ahol egy szimpatikus nénitől vettem egy adag friss horvát sajtot, majd Budapestre érve neki is láttam a strukli elkészítésének.
A következő dolgok tényleg nagyon fontosak:
- gyúrjuk alaposan a tésztát, hogy elég glutén képződjön benne, ettől lesz ugyanis jól nyújtható és erős
- hagyjuk pihenni 30 percig, hogy egy kicsit lazuljon a szerkezete, és ne szakadjon szét az első húzásnál
- a kézzel nyújtást ne hagyjuk ki, csak sodrófával nem tudjuk majd elérni a kellően vékony tésztát
- mindenképpen egy nagy terítőn nyújtsuk a tésztát, mert az könnyebbé teszi majd a feltekerést
- ne főzzük túl a struklit, mert akkor túl puha lesz a tészta, a töltelék pedig kifolyhat belőle
Két recepttel és egy remek élménnyel gazdagodva hagytam el Zágrábot, ahol jobban megismerkedhettem a helyi konyhával. Készítsetek ti is otthon struklit, megéri!
A horvát túrós tészta teljes receptjét itt, a horvát sült áfonyás-túrós tészta receptjét pedig itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több izgalmas nemzetközi receptet találsz itt: