Stresszmentes karácsony?

A karácsony a szeretet ünnepe. Meg a veszekedéseké. A stresszé. A feszültségé. Persze lehet ezt máshogy is - de ehhez tervezni kell!

Bár a karácsony hagyományosan a szeretet ünnepe, a családterápiával foglalkozó könyvek gyakran megfogalmazzák, hogy bizony ez az az időszak, amikor a legvérremenőbb veszekedések is kirobbanhatnak a családtagok között.

Ilyenkor fokozott stresszhelyzetben élünk - feladat az ajándékok kitalálása, beszerzése, az ünnepi menü megtervezése, a bevásárlás (jellemzően hatalmas tömegben), vendégek jönnek, vendégségbe megyünk. Ráadásul azokban a családokban, ahol a családtagok a mindennapokban „sikeresen” elkerülik egymást, és az egymással kapcsolatos gondjaik megbeszélését, felszínre kerülnek a problémák, hiszen most össze vannak zárva - szinte borítékolható a menetrendszerű összeveszések megjelenése. Ehhez társul, hogy a szakács/nő/, a háziasszony, aki hajnaltól estig - sokszor már napok óta - főzi a finomságokat, fizikailag és szellemileg is kimerül, és a karácsonyfa alatt már csak pihegni van ereje, pattanásig feszült idegei társaságában.

Fácánleves Adrie_ konyhájából

Egyik kedves barátunktól kaptunk tegnap egy egész fácánt, amit nem szerettem volna a mélyhűtőben sokáig pakolgatni, úgyhogy ma gyorsan főztem belőle egy igazán remek levest.

Vékony lapos zserbó

Vékony lapos, mert valóban vékony tésztarétegeket készítünk, mi így szeretjük, jobban összeérnek az ízek, s a töltelék aránya is így a legjobb szerintünk. Abbahagyhatatlan... A ...

Hogyan lehetne ezt idén másképpen?

A nyugodt, békés ünnepek titka az előre átgondolás, a tervezés.

  1. Először is gondoljuk végig a korábbi évek tapasztalatait! Érdemes egy tucat emberre főzni, ha csak öten (l)eszünk a terített asztalnál? Tényleg kell a hatfogásos vacsora a nyolcfogásos ebéd után? Az ilyen túlzások nemcsak fizikailag és szellemileg megterhelőek, hanem anyagilag is - ami egy újabb konfliktusforrás lehet a családban.
  2. Készítsünk el előre mindent, amit lehet! Sőt, eleve olyan receptekkel készüljünk, amelyek nagy részét előre el lehet készíteni.
  3. Vonjuk be a családot! Ne zárjuk magunkra a konyhaajtót, biztos akad számos olyan feladat, amit a társunk, gyermekünk, szüleink el tudnak végezni. Ez a közös munka ráadásul közelebb is hozhatja a családot, hiszen a közös főzés közben nincs édesebb, mint a közös beszélgetés, a korábbi élmények felelevenítése.
  4. Fogadjunk el és kérjünk! Nem kell a teljes menüt egyedül vállalnunk, a salátát, süteményt hozhatják a vendégek is, kisebb feladatokkal biztos szívesen beszállnak.

Ha a fentieket sikerül megvalósítanunk, szert tehetünk egy nyugodtabb, kipihentebb karácsonyi ünnepre - főképp, ha nem hagytuk az ajándékok megvételét az utolsó pillanatra!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...