Strandolás = fülfájás? 6 tipp a gondtalan lubickolásért

Nincs nyár strandolás, pancsolás, lubickolás nélkül - ám annak érdekében, hogy a nyaralás valóban gondtalan legyen, érdemes megfogadni néhány tanácsot!

Bár sokan gondolják, hogy nyáron nem kell tartani a fülgyulladástól, ez sajnos tévhit. Legyen szó édes-, sós-, vagy akár klóros vízről, ha hosszabb ideig a hallójáratban marad, feláztathatja a bőr felszínét, ezáltal szabad utat engedhet a gombáknak, baktériumoknak. Mivel nyáron több időt töltünk vízben, nagyobb az esélye a gyulladás kialakulásának.

Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa segítségével összegyűjtöttük azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartanunk ahhoz, hogy az úszást, strandolást, lubickolást „megússzuk” fülproblémák nélkül.

dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

A hallójárat-gyulladás tünetei

A hallójárat-gyulladás felnőttek és gyermekek esetében egyaránt előfordulhat, az alábbi tünetek is kísérhetik:

  • viszketés
  • váladékképződés
  • a hallójárat beszűkülése
  • éles, lüktető fájdalom
  • fülzúgás
  • halláscsökkenés.

Olvastad már?:

Tudj meg mindent a refluxról!

Hogyan előzhetjük meg a hallójárat-gyulladást?

A gyulladás megelőzésének alapja a fül szárazon tartása.

  1. Fürdés, úszás után próbáljuk meg minél szárazabbra törölni fülünket. A törölköző csücske vagy a kezünkkel összesodort vattapamacs remek eszköz erre. Fülpiszkálót ne használjunk e célból, hiszen könnyen megsérthetjük hallójáratunkat, és a hallójáratban képződő fülzsírt is benyomhatjuk a hallójárat belsőbb részeibe.
  2. Bár hajszárítás közben sokan a nedves fülre is irányítják a készüléket, ezt a megoldást inkább kerülők el: kiszáríthatja a bőrt, valamint túlhevíthet a dobhártyát.
  3. A hallójárat kitörlése után használhatunk infralámpát is, ez kisgyermekeknél praktikus, hiszen esetükben nehezebb észrevenni, ha víz maradt a fülben.
  4. Az ideális, fülünk méretéhez illeszkedő füldugó megakadályozza, hogy víz jusson a hallójáratba, így ez is jó megoldás lehet.
  5. Az úszósapka – amennyiben valóban jól fed – ugyancsak segítséget nyújthat.
  6. 1-2 csepp paraffin vagy babaolaj – fontos, hogy „fülbarát” anyagot válasszunk – úszás előtt a fülbe cseppentve védőréteget képez, ezáltal gátolja a bőr felázását, a baktériumok elszaporodását.

Fontos, hogy a fül problémáit ne vegyük félvállról! Ha nem múló fájdalmat, feszülő érzést vagy esetleg váladékozást tapasztalunk, minél előbb keressük fel fül-orr-gégész szakorvosunkat.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...