Az első palánták a 17. században érkeztek meg Mocha kikötőjéből Java szigetére. Ebben a kivételes kávéban a zsálya aromáinak rétegei keverednek a keserédes csokoládéval és a vanília édességével. A West Java kávé elnevezése idézi a sziget varázsát és romantikáját, ahol számos vulkán található, amelyeket sűrű erdős hegyek, vad kávéültetvények és trópusi éghajlat vesz körül.
Jáva Szumátra és Bali között helyezkedik el, Indonézia földrajzi és gazdasági központjában található. Jáva legnagyobb városa és egyben fővárosa, Jakarta modern, nagy kiterjedésű, az ország népességének több mint felének ad otthont.
A West Java kávé Parahyangan régióból származik. Az eredetileg nedves eljárással készült kávé Jáva szigetének keleti részéről származik, azonban jellemző rá a szomszédos Szumátra és Szulavézi szigetekre jellemző fél-nedves eljárás is, amely felszabadítja a kávéban rejlő összetettséget és ízrétegeket. A nedves héjú kávék gyakran magasabb testességgel és alacsonyabb savassággal rendelkeznek, és összetett ízrétegeiről ismertek.
Arábián és Etiópián kívül egyesek szerint Nyugat-Jáva az a régió, ahol a 17. század végén az első kávéfarmokat létrehozták. Az indiai Malabar holland kormányzója arab kávé palántákat küldött Jemenből Batavia (ma Jakarta) holland kormányzóhoz az 1690-es évek végén. Annak ellenére, hogy ezek az első palánták nem termeltek kávét, nem mondtak le a termés lehetőségeiről. Néhány évvel később elküldték a második palántaszállítmányt is és 1711-re a Holland Kelet-Indiai Társaság először exportált Jávából Euróbába.
A Starbucks Jáva szigetéről már 1971 óta kínál kávékat, köztük a West Java kávét is. 2019-ben pedig köszönhetően a Seattle-i cupping room kávéfejlesztőinek, akik a Thanksgiving Blend fejlesztése során annyira megszerették, hogy megkeresték a módját, hogy visszahozzák a single-origin kínálat részeként.