A spenót valódi rejtőzködő szuperhős: frissen és nyersen, főleg bébiváltozatban nem túl átütő az íze, ám kis hőkezelés hatására máris komplex ízű és még komplexebben elkészíthető, vitaminokkal és vassal teli szuperalapanyag válik belőle, amit felsorolni is fárasztó hányféleképpen el lehet készíteni. Másik hatalmas előnye a spenótnak, hogy remekül fagyasztható, így egész évben támaszkodhatunk rá, mint friss és tápláló zöldre.
A klasszikus vonal
Bár a világ más részein szinte teljesen ismeretlen a magyarok főzelékkultúrája, a spenót az egyik olyan zöldségféle, amit tényleg igazán finoman el lehet készíteni ezzel a klasszikus módszerrel is. A lényeg, hogy hagyjuk érvényesülni a zöldséget, ne nyomjuk el rengeteg liszttel – ez semelyik főzeléknek sem tesz jót, sőt sokan egyáltalán nem is használnak az elkészítéséhez. Vannak, akik rizsliszttel sűrítik, mások a tejbe áztatott zsemlére, vagy épp a tojásra esküsznek. Vannak, akik egészen krémesen szeretik, mások szerint pedig az a jó, ha a spenótlevelek vagy éppenséggel a zsemle pont hogy érezhető a főzelékben.
Ha gyerekeknek készítjük, elég biztonságosnak tűnik a teljesen krémes változatnál maradni, valamint jó ha minél egyszerűbb ízekre törekszünk. Legyen spenótíze, de érződjön benne valamicske édesség is: a legkönnyebb, ha a megpárolt spenótot betesszük a turmixgépbe, melléöntünk kb. három deci tejet, és dobunk még a gépbe két, kisebb darabokra vágott vagy tépkedett zsemlét is.
Mindössze egy kevés zúzott fokhagyma vagy fokhagymakrém és egy kicsi só kell bele – a felnőttek bőven őrölhetnek majd rá borsot később is.
Az egészet összeturmixoljuk és lábosba öntve kicsit átfőzzük, elég neki három perc és kész is a krémes, lágy parajkrémünk, amit a tej-zsemle lágyítása miatt a finnyásabb gyerekek is meglepő mód szeretni szoktak.
Darabosabb, vadabb változatok
Ha inkább a spenótlevélkék textúráját szeretnénk élvezni, a párolt spenótot elég csak egy kevés tejjel vagy tejszínnel felönteni és egészen kevés lisztfélével sűríteni a főzeléket, fűszernek pedig mehet bele a fokhagyma mellé gyömbér is, de ha még tovább kísérleteznénk, akkor nyugodtan adjunk hozzá valamilyen karakteres sajtot, például fetát, cheddart vagy parmezánt. A spenót a legtöbb nemzet konyhájában megtalálható, így aztán csak a fantáziánkra kell bíznunk magunkat, hogy épp tésztaszósz, saláta készül belőle vagy épp pitébe tesszük, krumplival vagy más zöldségekkel párosítjuk.
Spenót és fűszerei
Ahogy már említettük, a spenóthoz jól illenek a karakteres fűszerek és nagyon szereti a krémes, zsíros ízeket is, épp ezért olyan kedveltek a tejszínes-spenótos ételek.
De próbáljuk ki a párolt spenótleveleket mogyorókrémmel, tahinivel vagy épp szezámolajjal – teljesen új ízeit fedezhetjük fel ennek a nagyszerű zöldségfélének.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több izgi alapanyag: