Hasznos tippek a tökéletesen ress és ízgazdag spárgákért

A spárga az egyik legfinomabb és legkülönlegesebb zöldségféle – friss, zamatos, semmivel sem összehasonlítható íze sokak számára egyet jelent a természet megújulásával. Bár aromája megosztó lehet, van azonban pár trükk, amivel még finomabbá tehetjük, és azok is szívesen fogják fogyasztani, akik addig idegenkedtek tőle.

Mind a zöldspárga, mind a fehérspárga elkészítésénél van néhány alapszabály, amelyet célszerű betartani. Nem mindegy, hogyan hámozzuk, vágjuk, hőkezeljük, és más elkészítési módok vonatkoznak arra is, ha levest vagy éppen köretet készítünk belőle. Spárgás tippjeinkkel minden recept sikerülni fog!

Szokás azt mondani, hogy a zöldspárga sokkal könnyebben felhasználható, mert jóval frissebbek a sípjai, a fehér változatnál pedig gyakran futhatunk fás állagba. Ez valóban előfordulhat, ám ez nem jelenti azt, hogy a fehérspárgából ne lehetne nagyszerű főételt varázsolni. Spárgás tippjeink következnek:

Hámozni vagy sem?

zöldspárgát  alapvetően nem kell meghámozni, éppen elég, ha csak megmosssuk. A spárgának nemcsak a legfelső, „virágos” része az ehető, hanem az egész síp. Főzés előtt a sípok végét letörjük – figyeljük meg, hogy mindegyik síp ott fog eltörni, ahol már éppen fás kezd lenni a növény.

A fehérspárga azonban sokkal keményebb, fásabb szerkezetű, itt sokszor szükséges – főleg, ha vastagabbak a szárak –, hogy megszabadítsuk a külső rétegétől.

Maradjon ress!

Hacsak nem krémlevest készítünk belőle, a legjobb, ha nem főzzük túl, mert a vizes, pépesre főtt spárga valóban nem a legínycsiklandóbb fogás, amit feltálalhatnak nekünk. A spárga akkor igazán finom, ha még éppen csak megfőtt, még kellemesen ropogós, érezni benne azt a tavaszi frissességet, amiért annyira szeretjük. Ha vízben főzzük vagy pároljuk, tehetünk hozzá egy kávéskanálnyi cukrot, ezt sok receptben olvashatjuk, de ha elhagyjuk, akkor is ugyanolyan finom lesz. Inkább arra ügyeljünk, hogy tíz percnél tovább ne főjenek a sípok.

A fehér változatot van, hogy kicsit tovább kell főzni, főleg, ha vastagabb darabokkal van dolgunk, egy éles késsel tudjuk ellenőrizni, hogy jó-e már, ha már át tudjuk könnyen szúrni, kész. Ha még tovább várnánk, az egész zöldség pépesen szétnyomódna, ezt pedig jobb elkerülni.

Sütőben is sülhet

Van, aki nem főzi, hanem süti a spárgát, és emellett is sok érv szólhat. Egyrészt, így biztosan nem lesz vizes az elkészült zöldség, könnyebben elkerülhetjük, hogy péppé főjön, másrészt a sült spárgának koncentráltabb íze van. Mint minden más, sütőben sült zöldség, ez is egészen kirobbanóan ízgazdag lesz, ha csak a benne lévő nedvességgel készül el, és nem adunk hozzá plusz folyadékot.

220 fokos sütőben húsz percig süssük, jó minőségű olívaolajjal meglocsolva. Az ízesítés pedig tényleg csak a fantáziánkra van bízva: nagyszerű, ha csak durva szemű só és bors kerül rá, de egészen nagyszerűen párosítható mogyoróvajjal, durvára vágott mogyoróval, szezámmaggal, tojással is. Készülhet alufóliába csomagolva és anélkül is, ha a fóliás megoldást választjuk, inkább gőzölődik a spárgánk, ha „szabadon” sül, inkább ropogós lesz az eredmény.

És a leves?

Azt gondolnánk, ha krémlevest készítünk belőle, akkor aztán mindegy, mennyire főzzük meg, hiszen utána úgyis leturmixoljuk az egészet, de ez nem igaz. Tapasztalataink szerint, sokkal finomabb az a leves, amiben nem túlfőzött spárga van leturmixolva. Sőt, nyugodtan hagyjunk ki pár darabot, amit kisebb falatkákra vágva adunk a kész krémleveshez.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több tavaszi tartalom:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek