Azt már régóta lehet tudni, hogy a fényszennyezés kifejezetten egészségtelen, ahogy az is, ha nem megfelelő minőségű és mennyiségű az alvásunk. A kettő összefügg: az alvás közbeni fényszennyezés hozzájárulhat a felületesebb alváshoz és a gyakoribb ébredéshez. Ennek pedig, legalább is egy friss kutatás szerint, komoly következményei lehetnek. Főleg akkor, ha idősebb korban történik gyakran.
A Northwestern Egyetem kutatói több mint 500 idősebb, 63 és 84 év közötti férfit és nőt vizsgálva azt találták, hogy a káros fény mindenféle forrásból származhat, beleértve a felkapcsolva hagyott szobai világítást, a sötétítő nélküli hálószobákat és a világító digitális eszközöket.
A csapat hét napon keresztül követte nyomon ezeket a személyeket, és valós körülmények között mérte a fénynek való kitettségüket csuklón hordható eszközökkel.
Azt találták, hogy az idősebb felnőttek, akik nem voltak legalább öt napig teljes sötétségben, sokkal hajlamosabbak voltak ezekre a betegségekre, mint azok, akik megszakítás nélkül aludtak minimum ennyit.
A kutatás során a tudósok rájöttek, hogy a vizsgált 552 ember legalább fele nem aludta úgy végig az éjszakát, hogy ne zavarta volna őket valamilyen fényforrás. Sőt, a fény jellemzően az alvási ciklusuk legmélyebb szakaszában, az éjszaka közepén érkezett.
Bár a kutatók megjegyzik, hogy nem tiszta, melyik jelenség okozza melyiket, vagyis lehet, hogy a cukorbetegek, elhízottak alszanak inkább lámpával, és nem az éjszakai fények okozzák a betegségeket – de erre azért lényegesen kevesebb az esély. Az viszont már reálisabb, hogy az ilyen rendellenességekkel küzdők gyakrabban kelnek fel éjszaka, mert mosdóba kell menniük, így ezért kaphatnak nagyobb fényszennyezést.
Még több az alvásról: