Így főztünk szláv recept szerint gazdag, tojásos SÓSKALEVEST

Üdítő ízű, mégis tartalmas leves, ami akár egy egytálételnek is beillik, mégsem üt ki a kajakóma, ebéd után is energikusan telik tovább a délutánod.

Leggyakrabban a szláv konyhákban, így a lengyel, az orosz és az ukrán konyhában készítenek sóskalevest, különböző receptek alapján, de a zsidó konyhában is megtalálhatóm pészah környékén. Sokszor kerül bele tojás, zöldségek és zöldfűszerek. Nézzük, ez a szépség mit rejt magában!

Sóska

Sóskaszezonban együnk minél többet ebből az igazán üdítő, csupavitaminos levélzöldségből. Melegebb időben fantasztikusan frissít, ebben a levesben különlegesen jó. Átveszi egyszerre a citrom és a mustár helyét. Külön pároljuk, és tálaláskor helyezzünk kis kupacokat a leves tetejére belőle. Ha összekevernénk, zavarossá tenné a szép, sárgás, krémes-tejszínes levet.

Hevítés közben a sóska elszíneződik, alacsony hőfokon, vajon pároljuk, vigyázzunk, ne égessük, akkor olyan anyagok válhatnak ki, amelyek káros hatással lehetnek a szervezetünkre.

Tudtad?

A sóska gyógynövény is egyben, többek között a vashiányosok fogyasztják, de túlfogyasztás esetén csökkentheti a kalcium felszívódását, erre fontos ügyelnünk!

Ezek az alapanyagok szükségesek a sóskaleveshez - receptért katt a képre!

Zöldségek

Legtöbbször csak burgonyával készítik a sóskalevest, ezzel akár sűríthető is, nem szükséges lisztet használni hozzá. Ebbe a variációba azonban kerül sárgarépa is, amivel gazdagodik az íze, a leves színe, és hasonlatosabb lesz egy raguleves alapjához.

Vigyázzunk arra, hogy a zöldségeket ne főzzük szét, amikor rájuk harapunk, legyen meg az érzés, hogy falatozunk, ekkor kevesebb mennyiség is elegendőnek bizonyul majd.

Tojás

Tartalmasabbá teszi a sóskalevest, ha főtt tojással kínáljuk. Nagyszerűen néz ki a tetején, és ízben is fantasztikusan passzol hozzá. A burgonyával közösen egy tányérban akár egy egytálételnek is beillő fogás. Sóskakrémlevesbe jól illik a buggyantott tojás, míg a főzelék tetején egy tükörtojás mutat jobban.

Fűszerek

Főzéskor tegyünk pár babérlevelet az alaplébe. A petrezselyem szára is nagyszerű aromát ad neki, ezért ne dobjuk ki, használjuk főzéskor. Opcionálisan tehetünk egy kanál dijoni mustárt vagy pár csepp citromot a lébe, de ebben a receptben a legjobb, ha csak a sóskára bízzuk a savanyítást. Tálaláskor ízesítsük, díszítsük frissen aprított petrezselyemmel és kaporral.

Plusz ízek, elkészítési módok

Ez a sóskaleves elkészíthető teljesen vegán módon: tejszín helyett alternatív krémmel, és tojás nélkül. A receptben látható formában vegetáriánusok is fogyaszthatják, a plusz ízt a vajon párolt lilahagyma csíkok adják. Ehelyett sült bacon csíkokat is tehetünk a levesbe, ha nincs vegán a csapatban, akkor ezzel nagyszerűen is ízesíthető, feldobható.

Fotók és recept: Bagdi Gréta

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség Grétitől:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...