Így lesz a savanyú sóskából fincsi főzelék, leves vagy saláta

Megosztó zöldség, amelyért vagy rajongunk, vagy messziről elkerüljük. A sóska jól elkészítve egy igazi kuriózum, amit tavasztól frissen, vagy fagyasztva egész évben bátran készíthetünk, érdemes kísérletezni vele, mert nagyon egészséges és finom ételek készíthetők belőle.

A világon sok helyen elterjedt, a Kárpát-medencében pedig kifejezetten gyakori levélzöldség a sóska, amit vadon is sok helyen megtalálhatunk, kertben vetve pedig gyakorlatilag kipusztíthatatlan, állandó finomságot biztosíthat számunkra tavasztól őszig. Az egészen kicsi levélkeket is leszedhetjük és fogyaszthatjuk, de a nagyra nőtt, megvastagodott levelek is szedhetők, ezekből természetesen nagyobb mennyiség is készíthető, megfelelő technológiával elkészítve még a szálasabb levelű sóska is remek alapanyag lesz.

Így lesz a savanyú sóskából fincsi főzelék, leves vagy saláta

Élettani hatásai

A nedves időben szedett sóska íze enyhébb, a száraz, napos időszakan szedett növények sokkal markánsabb, savanyúbb ízűek. A sóska rengeteg ásványi anyagot, meszet, foszfort és vasat tartalmaz, magas oxálsav tartalma pedig a jellegzetes, erősen savanyú ízét adja. Ezen jó tulajdonságai mellett remek vizelethajtó és immunerősítő.

A zsengébb levélkéket a legjobb, ha nyersen fogyasztjuk, egy-két marék a salátába keverve remekül feldobja az egész ételt, főleg, ha kevésbé markáns ízű zöldekkel keverjük, olyan, mintha egy zöld levélbe rejtett borecetes ízbombára harapnánk – érdemes ilyenkor tavasszal játszani a sóska savanyú ízével a salátáinkban.

Elsőre meglepő lehet, de a sóskából remek leves is főzhető, gondolkodjunk alapvetően krémlevesben: a savanyú íz jól harmóniába hozható egy kevés krémes tejszínnel vagy növényi tejszínpótlóval.

Legyen balanszban a savanyú meg az édes

A sóskából készült főzelék titka pedig egyrészt a savanyú íz egyensúlyba hozása: vannak, akik nem szeretik cukrozni a sóskát, ilyenkor az egyszerű főtt krumpli lehet jó társa a sóskának. De ha azt a klasszikus, édes-savanyú ízt keressük, amit gyerekként is kedveltünk, akkor adjunk bátran valamilyen édesítést a sóskához, a savanykás íze még jobban érvényesül majd.

Mivel az érett, nagyra nőtt sóska levelei igencsak rostdúsak, a főzésnél erre is figyelnünk kell: nem elég, ha egyszerűen pürésítjük a főtt sóskát, muszáj megszabadulni a szálas részektől, hiszen kellemetlen, sokak számára élvezhetetlen a rostos szálakkal teli főzelék.

Ezért pürésítés után mindig passzírozzuk is át egy sűrűbb szitán például. Vannak, akik vajat kevernek a sóskakrémbe, mások tejjel dúsítják, vannak, akik rántják vagy épp habarják a főzeléket.

Összességében a lényeg az, hogy a savanykásságát a saját ízlésünkre alakítsuk, és lehetőleg ne nyomjuk el az ízét túl sok liszttel. A sóska inkább mártás, mint főzelék, kínáljunk mellé főtt krumplit, fasírtot, kemény tojást vagy valamilyen grillezett sajtot, zöldséget, zöldséges fasírtféléket.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tavaszi/nyári alapanyag itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek