Így lesz a savanyú sóskából fincsi főzelék, leves vagy saláta

Megosztó zöldség, amelyért vagy rajongunk, vagy messziről elkerüljük. A sóska jól elkészítve egy igazi kuriózum, amit tavasztól frissen, vagy fagyasztva egész évben bátran készíthetünk, érdemes kísérletezni vele, mert nagyon egészséges és finom ételek készíthetők belőle.

A világon sok helyen elterjedt, a Kárpát-medencében pedig kifejezetten gyakori levélzöldség a sóska, amit vadon is sok helyen megtalálhatunk, kertben vetve pedig gyakorlatilag kipusztíthatatlan, állandó finomságot biztosíthat számunkra tavasztól őszig. Az egészen kicsi levélkeket is leszedhetjük és fogyaszthatjuk, de a nagyra nőtt, megvastagodott levelek is szedhetők, ezekből természetesen nagyobb mennyiség is készíthető, megfelelő technológiával elkészítve még a szálasabb levelű sóska is remek alapanyag lesz.

Így lesz a savanyú sóskából fincsi főzelék, leves vagy saláta

Élettani hatásai

A nedves időben szedett sóska íze enyhébb, a száraz, napos időszakan szedett növények sokkal markánsabb, savanyúbb ízűek. A sóska rengeteg ásványi anyagot, meszet, foszfort és vasat tartalmaz, magas oxálsav tartalma pedig a jellegzetes, erősen savanyú ízét adja. Ezen jó tulajdonságai mellett remek vizelethajtó és immunerősítő.

A zsengébb levélkéket a legjobb, ha nyersen fogyasztjuk, egy-két marék a salátába keverve remekül feldobja az egész ételt, főleg, ha kevésbé markáns ízű zöldekkel keverjük, olyan, mintha egy zöld levélbe rejtett borecetes ízbombára harapnánk – érdemes ilyenkor tavasszal játszani a sóska savanyú ízével a salátáinkban.

Sóskaleves

Nagyanyám a maradék továbbhasznosításának volt a mestere, a nagypapa mellett (aki agrármérnökként a káptalani uradalom - azaz az egyházi birtokok - intézője volt) hatalmas és igényes ...

Sóska saláta

A minap a piacon vett sóska egyik fele omlettben végezte, a maradékból pedig ez a finom saláta készült. Ha most megkérdezné tőlem valaki, melyik a kedvenc salátám, habozás nélkül ...

Elsőre meglepő lehet, de a sóskából remek leves is főzhető, gondolkodjunk alapvetően krémlevesben: a savanyú íz jól harmóniába hozható egy kevés krémes tejszínnel vagy növényi tejszínpótlóval.

Legyen balanszban a savanyú meg az édes

A sóskából készült főzelék titka pedig egyrészt a savanyú íz egyensúlyba hozása: vannak, akik nem szeretik cukrozni a sóskát, ilyenkor az egyszerű főtt krumpli lehet jó társa a sóskának. De ha azt a klasszikus, édes-savanyú ízt keressük, amit gyerekként is kedveltünk, akkor adjunk bátran valamilyen édesítést a sóskához, a savanykás íze még jobban érvényesül majd.

Omlett sóskával (Omlett 2.)

Hogy ne mindig az imádott sóskafőzelék készüljön a sóskából, döntöttem a sóskás omlett mellett. Ennél kényeztetőbb reggelit elképzelni sem tudnék.

Mivel az érett, nagyra nőtt sóska levelei igencsak rostdúsak, a főzésnél erre is figyelnünk kell: nem elég, ha egyszerűen pürésítjük a főtt sóskát, muszáj megszabadulni a szálas részektől, hiszen kellemetlen, sokak számára élvezhetetlen a rostos szálakkal teli főzelék.

Ezért pürésítés után mindig passzírozzuk is át egy sűrűbb szitán például. Vannak, akik vajat kevernek a sóskakrémbe, mások tejjel dúsítják, vannak, akik rántják vagy épp habarják a főzeléket.

Összességében a lényeg az, hogy a savanykásságát a saját ízlésünkre alakítsuk, és lehetőleg ne nyomjuk el az ízét túl sok liszttel. A sóska inkább mártás, mint főzelék, kínáljunk mellé főtt krumplit, fasírtot, kemény tojást vagy valamilyen grillezett sajtot, zöldséget, zöldséges fasírtféléket.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tavaszi/nyári alapanyag itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...